Hendrix’in Pink Floyd Üzerine Düşünceleri

Jimi Hendrix, ölümüne değin yaptığı röportajlarda Pink Floyd’dan üç kez bahsetti. İki kez Pink Floyd’dan iki farklı röportajda bahseder ve ikisi de Steve Barker tarafından yapılır. Ocak ve Kasım 1967’de. Ocak 1967’de yapılan röportajda, Barker’ın Hendrix’i Pink Floyd’ı görüp görmediğini sorması üzerine diyor ki, “Güzel ışıklarının olduğunu duydum ama bir şeye benzemiyorlar.” Aynı röportajda daha önce de Floyd’u isminden bahsetmeden ilk dönem performanslarına ağır eleştiri yapar.

Şimdi nefret ettiğim bir şey var, adamım: Millet, “Gruba bakın, onlar psychedelic müzik çalıyor!” dediklerinde onların aslında yaptıkları şey, üzerlerinde ışıkların yanıp sönmesi ve “Johnny B. Goode” u yanlış akorlarla çalmak – korkunç.Gerçekten de Pink Floyd, müzikal repertuvarlarında ilk günlerinde Chuck Berry şarkıları çalıyordu. Bu yüzden, Hendrix’in yukarıdaki yorumu Pink Floyd’un erken dönem canlı performanslarına ağır bir eleştiri olarak kabul edilebilir.

Steve Barker, Kasım 1967’de Jimi Hendrix ile ikinci kez röportaj yaparken, Hendrix, “Pink Floyd’un söylediği tek bir kelimeyi duyamıyorum” dedi.

Hendrix’in üçüncü kez Pink Floyd ile ilgili verdiği röportajda, İngiliz rock müzik gazetesi Melody Maker’ın 8 Eylül 1970 tarihli sayısında Ağustos 1970 tarihinde yapılmış bir röportajı vardı. Bu röportajda Jimi Hendrix, hem psychedelic müziğe hem de özel olarak Pink Floyd’a daha olumlu yaklaşıyordu.

‘Birinin aklını uçurma’ terimi burada geçerlidir. Senin gibi insanların aklı uçar ama biz size bu etkiyi yaparken o boşluğu dolduracak bir şeyler sunmalıyız. Tam bir müzik formu olmalı. Bu gerçekten uyuşturacak bir müzik olmalı. Evet, Pink Floyd’un benzer çizgilerde bir şeylerle uğraşıyor olabileceğine katılıyorum. Aslında bilmiyorlar ama, biliyorsun, Pink Floyd gibi insanlar bu gün ve çağın çılgın bilim adamları.’

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

23 Ağustos 2018 tarihinde Haberler, Merak Edilenler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: