Yeni Roger Waters Albümü 19 Mayıs’da Çıkıyor.

Rolling Stone dergisine verdiği söyleşide müzikal ve siyasi görüşleri hakkında konuştu ve yeni albümü Is This The Life We Want (İstediğimiz Hayat Bu mu?) yayın tarihini 19 Mayıs 2017 olarak duyurdu.

New York bir kayıt stüdyosunda yeni bir albüm üzerinde çalışmakta olan Waters, “Bir ‘biz’ ve ‘onlar’ yok; bu bir yanılsamadır. Hepimiz insanız ve hepimiz birbirimizi desteklemek, gücü para ve malla kontrol eden çok, çok azınlıktaki insanla mücadele etmek için yollar keşfetmek zorundayız” diyor.

Birlikte yaşama fikri, önümüzdeki arena turnesinde vurgulanacak önemli temalardan roger-waters-qa-c2059a03-f6a2-4e51-ae2a-a21715356af3biri. Yeni Waters solo albümünün piyasaya sürülmesi ile aynı zamana denk geldiğinden eski şarkılardan bazılarını yeni şarkılarla bir araya getirecek.

Bilindiği gibi sanatçı Mayıs sonunda da en az 1.5 yıl sürmesi beklenen Amerika ve Dünya turnesine çıkacak. Şovun Eylül – Ekim aylarındaki Desert Trip ve Meksika’da verdiği konserlere benzeyeceğini söyleyip fazla detay vermek istemiyor. Söyleşiden bazı bölümler şöyle:

US + Them turu için tema ne olacak?
”Gösteri adını Dark Side of the Moon’daki bir şarkıdan alıyor adını çünkü bu şarkıda “Onunla, onsuz, ve kim yalanlayacak nedenini tüm savaşların” şeklinde bir söz var. Ve ilginçtir son birkaç yıl içinde 1973’te yazdığım o lirikle ilgili sorunun cevabının “Neredeyse herkes” olduğunun farkına vardım. Hemen hemen herkes, her mücadelenin ideoloji ile ilgili olduğunu düşünüyor. Herkes size şunu söyleyecektir: “Elbette kavga Ortadoğu ile ilgili.” “Bu savaş cihatı başlatan Müslümanlarla ilgili.” “Bu terörle ilgili.” “Onunla veya bununla ilgili.” Ve aslında hayır, hiç biri. Bu para ile ilgili.”

”Savaşlar her zaman para ile ilgilidir. Savaş çok karlı bir iş. Çok fazla para kazandırır, hızlı para harcamak kolaylaşır. Yapılması gereken büyük servetler var. Dolayısıyla savaşı meşrulaştırmak için başkası olan kişileri belirlemek için her zaman savaşa teşvik ve sürdürmek için de bir gayret var.”

Bunu şu anda nasıl görüyorsun?
”Donald, iktidarda olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyanın geri kalanını tamamen geçen silahlı kuvvetleri olduğu gerçeğine rağmen, ülke kaynaklarınızın çoğunu bu sebeple harcamak istiyor. ‘Kaynaklarınızın’ diyorum ama aslında ben de Amerika Birleşik Devletlerine vergi ödüyorum. Daha büyük bir ordu, hava kuvvetleri ve donanma yaratmak için dünyada daha fazla çatışma oluşturmaya çalışıyor. Çünkü bu karlı bir iş.”

”Ve Donald’ın en önem verdiği şey ticaret. Hayatta en önemsediği şey iş dünyasında kazanmak veya kaybetmek. Dünyadaki en güçlü ülke olmak için inandıklarını diğerlerine dikte ettirmek istiyor ve bunun için çalışıyor. Direniş onu bulunduğu görevden atana kadar da bunu yapmaya devam edecektir.”

Bu konsepti sahnede nasıl sunacaksınız?
”Yaşamak istemediğimiz bir hayat sürdüğümüzü belirtmek isterim. Bu yüzden 19 Mayıs’ta çıkacak albümü böyle adlandırdım, Bu Gerçekten İstediğim Hayat mı? Aslında bu seçimden önce 2008’de yazdığım bir şiir ve ben Obama kazanırsa bazı şeylerin daha da iyi olacağını düşünüyordum.”

”Yani kısmen bunun hakkında. Ama çoğunlukla, bir “biz” ve “bir o” olduğunu kabul edersek, taze tarlalara, güzel günlere, güneş ışığına ve arılara birlikte yaşama ihtimalimizin çok düşük olduğu ormanda doğru gitmeye başlarız. Biz ormandan dışarı çıkarsak, arılar olmaz, çünkü hepsini böcek ilacı ile öldürürüz. İnsanların hala arıların hayatta kalabileceği, iklim değişikliğinin sorunlarını çözmeyi düşündükleri bir dünyada yaşamak istediğini düşünmek istiyorum ki bu da başkaları ile empati kurarsak olabilir. Belki de kazanmak ve kaybetmek yerine mutluluk endekslerine bakmaya başlamalıyız. Bunu yaparsak, “biz” ve “onlar” fikrinin aslında bir illüzyon olduğunu anlamaya başlayabiliriz.”

screen-shot-2017-02-23-at-75940-am-0a2cac0a-7753-43ef-836e-3f378b8e3815
Bu konsepti eski ile yeni şarkıları karıştırarak mı yapıyor olacaksın?
”Pink Floyd’dayken yazdığım şarkılar, belki [Waters 1992 solo albümü] Amused to Death ve yeni albümü oluşturan birkaç şarkı ile olacak. Bu yüzden yaklaşık yüzde 75 oranında benim Pink Floyd’daki diğerleriyle birlikte yazdığım şarkılara ilaveten belki de o sırada hiç kimsenin duymadığı yüzde 20’lik yeni materyal olacak. Ancak tematik olarak, hepsi bağlı.”

İki buçuk saatlik bir şovda sıkışacak çok şey var gibi geliyor.
”Yaptığımız şey hala rock & roll ve aynı zamanda tiyatro. Ve bunu önemsiyoruz. Ve bunu sevmeyen insanlar olacak, çünkü Trump’a saldıracağım.”

Eski malzemeyle bunu nasıl yapacağınıza iyi bir örnek Mexico City’den “Pigs (Üç Farklı)” performansın. Neden Trump’u suçlamanın şarkısı olarak “Pigs” ı seçtiniz?
”İlk söz Trump’a çok iyi uyuyor çünkü. “Büyük adam, domuz adam / Ha-ha, ne maskarasın sen.”, “domuz madeninde aşağı”, “semiz çenende domuz lekesi” tam ona göre. Bu sözler aç gözlülük hakkında ve Trump’da kendini seven bir aç gözlü. O da sarkık, derin ve duyarsız. Çatılardan bağırıyor. Maalesef, Birleşik Devletler başkanı olarak seçildiğinden, insanların kendisinden etkilendiğini düşündü, bu da onu cesaretlendirdi. Eminim ondan etkilenen insanlar vardır, ancak onlardan biriyle hiç tanışmadım. Ama tabi, varlar.”

“Pigs” videosunu gönderirken, “direniş bugün başlıyor” yazmışsın. Trump ile başka nasıl savaşıyorsun?
”Umarım, turumuz Us + Them, sadece Trump için değil, tüm dünyadaki tüm despotlara, diktatörlere, hırsızlara ve beceriksizlere karşı bir direniş egzersizi olur – ve ne yazık ki onlardan çok var. Sevgimizi, narsisizme, açgözlülüğüne, başkalarının duyguları için duyarsız kalmaya ve empati kurma yetisinin eksikliğine karşı koyacak derecede etkide ve güçlü bir turne olacak şekilde organize etmeliyiz. Donald Trump gibi gerçek bir sosyopatı oluşturan şey empati eksikliğidir.”

”Daha rezil edici şeyler söyledikçe videoda gördüğünüz gibi [projeksiyonları] güncellemeye devam edeceğim. Adam bitmeyen bir saçmalık kaynağı. [Trump’dan alıntı yaparak] “Çok fazla açgözlü olamazsın.” Aslında bunu yeni albümdeki şarkılardan birine koymuştum, çünkü bu tür bir Gordon Gekko zihniyeti 80’li ve 90’lı yıllarda geride bıraktığımızı düşündük, ama olmamış. Birleşik Devletler başkanı, Wall Street’teki Gordon Gekko karakterinin bütün özelliklerini savunuyor.”

Bu durumda, bu “Is This The Life We Want ?” tam bir konsept albüm mü?
”Evet, kesinlikle.”

Birkaç yıl önce, bir adam ve torununun, dünyanın başka yerlerinde çocukların neden öldürüldüğünü araştıran bir hikayeyi anlatan radyo tiyatrosu üzerinde çalışıyordunuz, ancak bu LP’de bu fikri terk ettiniz. Albüm hakkında ne söyleyebilirsiniz?
”Bu konseptteki şarkılardan iki ya da üçü bu albümde var. Nigel Godrich adlı bir İngiliz yapımcı ile çalışıyorum ve beni bunun bir rock-and-roll albümü olduğu konusunda beni ikna etti. Benim tiyatro fikrimi hissetti ki her şeyi radyo tiyatrosu olarak yazmıştım ama çok da ideal değildi. “Tamam, bu ilginç bir fikir,  ama bana daha fazlasını söyle” dedim. O zamandan beri, ara ara çalışıyoruz ve çok faydalı ve ilginç bir süreç oldu. Bence birlikte yaptıklarımız güzel ve ona uyacak her türlü yeni parçayı da toparladık. Ancak radyo tiyatrosundan daha doğrusal.”

”Radyo için hala bir planım var, bir radyo tiyatrosu yapacağım. Dolayısıyla hala daha birçok fikir var. O ana konu – “Neden çocukları öldürüyoruz?” – Hala orada duruyor. Hala biz göz ardı ettiğimiz için tüm dünyada öldürdüğümüz çocukların ikinci plana itilmesi ve buna sessiz kalınıp normal karşılanmasına karşı çok büyük endişelerim var. Şimdi kayıttan alıntı yapıyorum. Maalesef normal hale geldi; Masumun ölümünü normalize ettik.”

Son albümünüz bir opera, Ça Ira’ydı ve Amused To Death’ın üstünden 25 yıl geçti. Bu sefer neden bir rock albümü çıkarmaya karar verdiniz?
”Herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum … 2010 – 2013 yılları arasında yaptığım The Wall turnesi sırasında, otel odasında hep yanımda bir gitar vardı ve onunla çok zaman geçirdim. Belli bir noktada, belirli bir soruya cevap veren bir şarkı yazmıştım. Adını değiştirdim, ancak çalışırken adı “Ben Tanrı Olsaydım” idi ve Tanrı olsaydım, neyin farklı olacağını veya farklı olabileceğini anlatıyordu.
Herhangi biri için ilginç bir alıştırma aslında. Sanki “Başkan olsaydım ne yapardım? Temsilciler Meclisi ve Senato’yu kontrol edersem ne yapardım, ne gibi şeyleri yapacaktım?” demiş olmanız gibi.”

Ne yapardınız?
”Açıkçası Donald’dan çok farklı olurdu. Kesinlikle Kanada ve Meksika’daki komşularımla barışmak isterdim, aynı zamanda dünyanın her tarafındaki komşularımla barışmak isterim. Yurt içinde de, insanların sadece arabalarının arkasında yaşayıp gitmediğinden, o yönetici insanların şehirlerde çalışanlarla birlikte yaşadıklarından emin olmaya çalışırdım.
Kent planlamacılarından yeşil alanlar yaratmalarını ve halka açık bir okul sisteminde para kazanmalarını teşvik ederdim, böylece insanlar eğitimi severek yaparlardı. Dünyada ise bu kadar savaşçı olmayı bırakır, Birleşik Devletler silahlı kuvvetlerinin boyutunu büyük bir miktarda azaltırdım. Kosta Rika modelinden çok hoşlanıyorum. Bir orduya sahip değiller ama herhangi bir sebepten dolayı komşuları tarafından istila edilmediler.”

Trump ve politikaları ile ilgili haberleri çok sıkı takip ediyor görünüyorsun.
”Her gün bir sonra ne yapacağını görmek için bekliyorum. Yargının, yasanın, Trump’ın narsist saldırıları karşısında güçsüz kalması da olağandışı. (Danışmanı Kellyanne Conway bir televizyon konuşmasında Trump’ın kızı Ivanka Trump’ın giyim markasını tanıtması hakkında) Danışman Conway’in televizyonda Ivanka’nın giyim markasını tanıtması aslında tüm kurallara aykırı, ancak zaten Trump’un yaptığı her şey tüm kurallara aykırıdır.Tüm bunlardan yırtması ise çok tuhaf.”

Ancak, devam eden olaya çok daha fazla insan takılıyor gibi görünüyor.
”Birkaç yıl önce, kamuoyu, Kim Kardashian’ın serseri poposuyla, kendi gerçek durumlarından, ekonomisinden, toplumun çalışma biçimiyle, geleceğiyle ilişkin herhangi bir şey yapmakla, mesela iklim değişikliği ya da ciddi herhangi bir konudan daha fazla ilgileniyordu. Kilitlendiğimiz 32 onsluk şekerli zehirli şişeleri biraz daha ucuza alacağız diye şeker hastalığından ölebiliriz ama bu insanlar tarafından becerilmekten mutluluk duyuyoruz.”

”Belki de koz olacaktır. Ya öyle ya da böyle olacak. Büyük bir direniş olacak ve Amerika Birleşik Devletleri halkları ve dünyanın geri kalan kısmı uyanacak ve “Hayır, bu gerçekten istediğimiz hayat değil.” Bu hayata öncülük etmek istemiyoruz. İnsanın varlığı, siyaseti ve uygarlığı için Trump’ın modeli ve toplumu örgütleme şeklimiz, daha önce yapılan seçimin yanı sıra, arzuladığımız bir model değil, daha insancıl, umutsuz olmadığımızda farklı bir modeli takip etmek istiyoruz. Birbirimizle rekabet ve ulusumuz dünyadaki diğer uluslarla çaresiz rekabet halindedir, çelişkileri çözmek ve hayatı daha katlanılabilir kılmak için birbirimizle ve diğer uluslarla işbirliği yapmamız gerektiği sonucuna varmış bulunmaktayız. Tüm kardeşlerimiz için.” Sonuçta hepimiz insanız. Donald bile.”

Donald bile mi
”Donald bile bir insan. O sadece hasta, çıldırmış ve deli, ama yine de bir insan. Hepimiz ailenin bir parçasıyız ve birbirimize karşı sorumluluklar taşıyoruz. Demek ki direncin güçlendiğini görüyorum. Saptırma politikalarını uygulamaya koymak için ne kadar çok şey yaparsa , bizi hep birlikte birbirlerine karşı koymaya çalışırsa, umarım daha fazlası için direneceğiz ve “Hayır, bizim istediğimiz bu değil” diyeceğiz.”

Röportaj esnasında muhabirden Donald Trump’ın 2010 yılındaki Madison Squire Garden The Wall konserine gelip konserin ilk yarısı bittikten sonra çıktığını öğrenince kahkaha atarak bunu bilmediğini söylüyor.

Daha önce The Wall turnesinin son turnesi olacağını söylemişken bu yeni turneye çıkışını nasıl açıklayacağı sorusuna:
”O turne bittikten sonra ‘Belki bir tane daha yapabilirim’ diye düşündüm. Sonra rekorumu kırmaya başladım ve ‘Belki bir şeyler yapıp dünyayı bir kez daha gezmeye çalışırım’ dedim. Çünkü gittikçe daha çok seyirci önünde olmaktan hoşlanmaya başladım. Gençken çok kararsızdım, ancak Wall turu ve daha önce yaptığım turnelerde, insanların müziklerime yıllar içinde ne kadar çok bağlandığını fark ettim. Aynı kafada insanlarla bir arada olmanın aslında çok hoş bir şey olduğunu anladım. Konserlerde gerçek bir komün duygusu var; şu anda sahneye çıktığımda izleyicilerimle gerçek bir bağ hissediyorum; elimden geldiğince yapmaya devam etmek istiyorum” şeklinde cevap veriyor.

Söyleşisi esnasında Nick Mason’un Syd Barrett’ın rock’n’roll dünyasından memnun olmadığı ve bu yüzden LSD kullanarak koptuğuyla ilgili tezi hakkındaki bir soruya, bunun gerçeğe gayet uygun düşebileceğini söyleyerek devam etti: ”Ancak bunu hiç bir zaman bilemeyeceğiz, çünkü Syd o zaman mantıklı hiç bir şey yapmıyordu. Ne yapmak istediğini ise hiç bir zaman bilemeyeceğiz ”diyor.

Söyleşinin orijinalini buradan okuyabilirsiniz

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

23 Şubat 2017 tarihinde Haberler, Roger Waters içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: