Roger Waters ”Silikon Vadisi Hırsız”

Roger Waters, 3 Mayıs tarihinde Rolling Stone dergisinde yayınlanan söyleşisinde dijital müzik yayınlarıyla müzik dünyasını yeniden şekillendirmeye çalışan Silikon vadisini ”dolandırıcı ve hırsız” olmakla suçladı. Söyleşide Waters bir neredeyse bedava olan müzikle sanatçının gelişiminin zorluğuna dikkat çekti. Waters bu arada Pink Floyd’un bir araya gelmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

”1983 yerine 1943 yılında doğmuş olmaktan dolayı kendimi olağanüstü şanslı sayıyorum” diyen Waters, ”O zamanlar bir müzik sektörü vardı ve henüz Silikon Vadisi tarafından ele geçirilmemişti. Neticede yazabilecek, kayıt yapabilecek ve insanlara çalabilecek kadar kazanıyordunuz. Bu dolandırıcı ve hırsız çetesinin kendilerini yaratıcı insanlarla potansiyel dinleyicileri arasına sızıp yarattıkları her kuruşu çalmadan önceki bir dönemdi” şeklinde konuşuyor.

Waters bu söylemiyle gittikçe artan Spotify veya benzeri kataloglar üzerinden hizmet veren şirketler aleyhinde olan sanatçı grubuna katılmış oldu. Tartışmanın ana noktası bu müzik yayını yapan merkezlerin kendi gelirlerini reklam ve üyelikleriyle artırdıkları halde sanatçılara çok düşük miktarda ödeme yapmalarından kaynaklanıyor. Talking Heads’den David Byrne kendi eleştirisinde ”Bu şirketlerin mantığına göre şu anda yaptıkları çok küçük ödemeler ancak sistemlerini çok büyük kitlelerin kullanmasıyla artabiliyor.”

Pink Floyd davulcusu Nick Mason’da U2’nun son albümü Songs of Innocence’ın dağıtımını Apple’a vermesini çok yanlış bulmuş ”Bak, U2 büyük bir grup ve Bono çok özel biri, bu yüzden bu U2 karşıtı bir söylem değil” diyerek, ”Fakat bu 21. yüzyıldaki müziğin durumu hakkında hayati bir görüşün altını çizdi. Ayrıca başka bir ilginç nokta da Apple’ın bundan dolayı herhangi bir bedel ödemiyor olması. Kimse onları suçlamıyor. Apple pek çok büyük işler yaptı, fakat onlar müziğin değersizleşmesine de büyük katkı yaptılar” konuşmuştu.

David Gilmour’un geçtiğimiz aylarda yayınlanan Pink Floyd’un The Endless River albümünü grubun son çalışması olarak tanımlamasına rağmen Waters’a gelecekte diğer elemanlarla bir araya gelme ihtimalini soran muhabire kendisi için Floyd günlerinin bittiğini söyledi. ”Bir araya gelme durumu söz konusu bile değil. Nihayetinde hayat gittikçe kısalıyor ve kısaldıkça da zaman daha kıymetli hale geliyor. Benim görüşüme göre onu da tamamen yapmak istediklerinize ayırmalısınız. İnsan geriye dönük yaşayamaz” diyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

4 Mayıs 2015 tarihinde Haberler, Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: