Pink Floyd Albümlerinin Liste Performansı

Pink Floyd’un veda albümü The Endless River’ın çıktığı hafta Amerikan Billboard 200 listesinde 3 numaradan giriş yaptı. Her ne kadar 2. haftasında 6. sıraya düştüyse de bu vesileyle grubun Amerika listelerindeki tüm performansına bakabilecek hale gelmiş olduk.

Pink Floyd albümlerinin Amerika listelerindeki performansı

Albümlerin Liste performansı

Bu konuda hazırlanan illüstrasyonda grubun 1 numarada yer alan albümlerinden listeye hiç giremeyen albümüne kadar (DNC – Sayılmayan kolonunda gösterdiği gibi) tümüne yer verilmiş.

Grubun ilk albümlerinin Amerika’daki satış grafikleri özellikle The Dark Side of the Moon ve The Wall albümlerinin başarısı düşünüldüğünde eski Pink Floyd hayranlarını dahi şaşırtacak ölçüde zayıf olduğu görülüyor.

Syd Barrett önderliğinde 1967 Aralığında çıkarttıkları The Piper at the Gates of Dawn albümleri listeye 196. sıradan girdikten sonra Ocak 1968’de 131. sıraya kadar yükselmiş.

Bir sonraki albümleri A Saucerful of Secrets ise 200 albümlük listeye dahi girememiş. İbiza adasında yaşanan eroin müptelasının anlatıldığı üçüncü albüm More film müziği de ilk olarak listeye giremiyor ancak Dark Side’ın büyük başarısının ardından giriş yapabilmiş.

Daha sonra gelen dört albüm ise (Ummagumma, Atom Heart Mother, Meddle ve Obscured by Clouds) yavaş yavaş grubun kendini listelerde daha üst sıralarda göstermesine neden oluyor. Atom Heart Mother 1970 yılında 55 numaraya ve Dark Side patlamasından bir yıl önce Obscured Ağustos 1972’de 46 numaraya kadar yükseliyor.

The Dark Side of the Moon 1973 Mart ayında piyasaya çıktığında listeye 95. sıradan girdi. Bir numaraya ulaşması için ise 2 ay geçmesi gerekti. Daha sonra ise sadece Amerika’da 20 milyondan fazla satacaktı.

Böylece klasik albümler serisini başlatan grup aynı zamanda listelerde de en üst sıralarda yer almayı başardı. 12. sıradan listeye giren Wish You Were Here ikinci haftasında 1 numaraya ulaştı. Animals albümü en fazla 3 numaraya kadar çıkabilirken, The Wall albümü ise 1980 yılında 10 kez platin plak ödülünü alarak 1 numaraya ulaştı.

Roger Waters Pink Floyd’a veda ettiği ve klasik rock’ın modasının geçtiği düşünülen yıllarda yaptıkları The Final Cut albümü 6. sıraya kadar yükselebildi. 1987 yılında çıkan A Momentary Lapse of Reason ve Division Bell ciddi şekilde eleştrilmesine karşın Final Cut’dan çok daha fazla başarılı oldular. Momentary 3 numaraya kadar yükselirken, The Division Bell ise doğrudan 1 numaradan giriş yapan ilk Pink Floyd albümü oldu.

Bugüne gelecek olursak The Endless River Taylor Swift ve Foo Fighters’ın albümlerinin çıktığı döneme denk geldi ve 16 Kasım’daki ilk haftasında 170 bin adet satarak 3 numaradan listeye girebildi.

Ancak tarihi bir kıyaslama yapacak olursak Piper at the Gates of Dawn piyasaya çıktığı 2 Aralık 1967 de bir numarada olan Monkees o dönem çok meşhur olan pek çok single’ına rağmen bugün insanların hafızasında yer almamasına rağmen 47 yıl sonra dahi Piper ve 20 kez platin plak ödülü kazanan Dark Side bugün birer klasik sayılıyorlar.

Kaynak: Billboard

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

28 Kasım 2014 tarihinde Haberler, Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: