David Gilmour: Solo Albümü 2015’de Çıkartmayı Umuyorum

David Gilmour geçen 20 sene boyunca Pink Floyd’u geçmişte bırakmaya çalışmıştı. 1994’deki The Division Bell albümünün turnesiyle rekorlar kırmasına karşın Gilmour rock yıldızı yaşam tarzından sıkıldı. ‘Bütün olay hoşlandığımdan çok daha fazla büyüdü. Seyirciyle bağlantısız olmaktan hoşlanmıyorum’ diyor Gilmour.

Şarkıcı ve gitarist daha sonra enerjisini yeni çocuğunu büyütmeye harcadı ve nadiren solo albüm yayınladı. Fakat bitmemiş bir Floyd işi vardı: 1993 yılında bir arada yaptıkları son çalışmalar. Kurucu ve baş söz yazarı Roger Waters’dan ayrıldıktan on yıl sonra yaptıkları bu çalışmada oluşturdukları 20 saatlik kayıt sonrası meydana çıkarttıkları ambient müziği The Division Bell’e ilave etmek için ayırmışlar, daha sonra plan iptal olmuştu. Bir kaç yıl önce Gilmour bu kayıtları tekrar karıştırdığında hoş bir sürprizle karşılaştı. ‘Fark ettim ki tüm o kayıtlardan ortaya çıkabilecek iyi şeyler vardı’ diyor.
Pink Floyd kampındaki herkesi şaşırtan başka bir sürprizle Gilmour bu kayıtları gün ışığına çıkartmaya karar verdi. Davulcu Nick Mason ile birlikte yeni bölümler ekleyip eski kayıtlardan yeni ve enstrümantal bir albüm meydana getirdiler. The Endless River 10 Kasımda piyasaya çıkıyor. Gilmour, albümün Pink Floyd’un sonu olduğundan emin. ‘Bu çalışmanın üstüne koyacağımız her şey, daha ikinci kalitedeki kayıtlardan oluşacaktı ve bu benim için yeterince iyi değil.”
Klavyeleri çalan Rick Wright’ın 2008’de ölümü nedeniyle hayranların albümü takip edecek bir turne beklememesi gerekiyor. ‘Onsuz, bu imkansız olur’ diyor Gilmour. Gerçekten hayattan ve müzikten zevk alıyorum. Pink Floyd için bir yer yok. Böyle bir şeyi düşündüğümde karabasanlar çöküyor.”
Pek çok açıdan, Te Endless River Wright’ın anısına saygı albümü. Vokalsiz hemen her parçada onun org sesini çok ön planda duyuyoruz. Gilmour ”Plaklarda Roger ve ben öyle çok gürültü yapıyorduk ki basın bu yüzden onu bir yerde unuttu, fakat hepimiz gibi o da çok hayati öneme sahipti. Yaptığımız her işin arka planındaki sesleri o sağlıyordu. Başka hiç bir yerde yapamayacağınız birşey’ diyor.
 Mason “Genlerinize işlemiş bir durum var. Boş bir tual’e oturup ne kadar zor olsa da tanıdık davul ataklarını yapmaya başlıyorsunuz. Sonuçta rahatlıyorsunuz.”

Albümdeki 18 parça dört ayrı bölüme ayrılmış. Albümün yardımcı yapımcılığını yürüten Roxy Music gitaristi Phil Manzanera, ‘Google’da klasik müzikteki bölümlerin ne kadar sürdüğü ile ilgili bir araştırma yaptım, sonuç bir plağın bir yüzü kadar yani 15 dakika sürüyordu, biz de öyle yaptık. İlk başta eski kayıtlar üzerinde çalışıyorduk. Sonra David yeni bölümler çalmaya karar verdi. İşte o andan sonra Pink Floyd’un sihirli gemisi yürümeye başladı’ diyor Manzanera.

Album “Louder Than Words,” adlı tek sözlü parçayla tamamlanıyor. Sözlerini The Division Bell’in de sözlerine katkı yapan eşi, yazar Polly Samson yazdı. Waters ile grup arasındaki pek çok huysuzluğu anlatan şarkı Pink Floyd efsanesinin perdesini kapatıyor görünüyor. “Şikayet eder ve kavga ederiz, Gördüğümüzde birbirimize laf ederiz/Fakat bu yaptığımız…. kelimelerden güçlüdür.”

Gilmour çalışmanın hiç bir aşamasında Waters’ı projeye dahil etmeyi düşünmemiş. ‘Bütün dünya niye onunla hiç bir işimin kalmadığını anlayamıyor, anlayabilmiş değilim. Roger bir pop grubunda olmaktan sıkılmıştı. O kariyerinin arkasındaki tek güç olmaya alışkın. Demokratik bir şeyin içinde olabilmek ona göre değil. Bunun yanında, Roger gruptan ayrıldığında ben otuzlu yaşlarımdaydım. Şimdi ise 68 yaşındayım. Hayatımın yarısından fazlası. Artık ortak birşeyimiz yok.”

Waters ile son yıllarda bir araya gelmiş ve 2005’deki Live 8 de yardım amaçlı muhteşem bir program gerçekleştirmişlerdi. Gilmour ayrıca 2010 yılında yine yardım amaçlı Waters ile bir araya gelmiş, ertesi yıl da Mason ile birlikte Waters’ın konserlerinde yer almışlardı. Waters ile sahnede tekrar bir araya gelmek ister misin? ‘Hiç bir şeye olmaz demem, fakat bir seferlik yardım konserinden fazlası çok uzak bir ihtimal.”

Fakat Pink Floyd hayranları başka bir şeyi daha bekliyorlar: yeni Gilmour solo albümünü. Çalışmasını ‘Gayet iyi gidiyor’ diye anlatan Gilmour, ‘Bazı bölümler tamamlanmadı ve bazılarını da yeniden yapmam gerekiyor. Çalışmaya başlayalı bir kaç ay oldu. Umuyorum gelecek yıl çıkarabilirim. Sonra yaşlı birine göre bir turne düşünüyorum, 200 günlük bir şey değil.”

Gilmour kolayca stadyumları doldurabilir fakat o en son 2006 turnesinde olduğu gibi daha küçük salonlarda çalmayı planlıyor. ‘Turne hakkında herhangi bir görüşme olmadı fakat Radio City Music Hall bana gore uygun bir yer’ diyor.

Mason yarın turneye çıkmaktan mutlu olacakmış gibi duruyor. ‘Eğer David istifa ederse, Pink Floyd’un tüm kontrol bana kalacak, ben de turneye çıkıp ‘Dark Side of The Moon’un sedece davul bölümlerini çalacağım. Oldukça sıkıcı olacak. Aman ha şaka yapıyorum.”

Davulcu hala umudunu yitirmeyi reddederek Gilmour’un bir gün fikrini değiştireceğine inanıyor. ‘Sanıyorum ölüp gömüldüğümde mezar taşımda bile: ”Grubun tam olarak bittiğinden emin değilim” yazacak’ diyor.

Andy Greene – Rolling Stone | Ekim 24, 2014

http://www.rollingstone.com/music/features/pink-floyd-say-goodbye-20141024#ixzz3H5IEr7lg

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

24 Ekim 2014 tarihinde Haberler, Pink Floyd Klasörü, The Endless River içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: