Pink Floyd için David Gilmour: Üzücü Fakat Bu Bir Son

The Endless River, efsanevi grip Pink Floyd’un 1994 yılındaki The Division Bell albümünden bu yana yaptığı ilk albüm ancak David Gilmour’un albüm hakkındaki söyleşisinde belirttiğine göre de grubun son albümü olacak. Gilmour, ”Sanırım elimizde olanı başarılı bir şekilde ortaya koyduk. Sanıyorum hepsi bu” diyor gelecek için. BBC 6 Müzik kanalına da konuşan Gilmour, ”Üzücü fakat bu bir son” diye ekledi. The Endless River 10 Kasımda piyasaya çıkıyor.

”The Endless River sürekli akan bir müziğin 55 dakika boyunca dört ayrı parçayla gittikçe yükselişinden oluşuyor. The Division Bell’den bu yana devam eden fakat The Division Bell’in son parçası High Hopes da geçen ”the endless river sonsuza kadar” sözüyle devam eden bir sürecin sonu. Bu yeni albümde Gilmour ve davulcu Nick Mason, klavyeci Rick Wright’ın anısına ithafen The Division Bell stüdyo kayıtlarını yeniden gözden geçirip üzerinde çalışarak oluşturdu.

”Bu albümün tek konsepti ben, Rick ve Nick’in birlikte çok eskilerde yaptığımız fakat nasıl yaptığımızı unuttuğumuz bir şekilde çalışımızdı ve bu birden anlaşılabiliyordu” diyor Gilmour. Nick mason ise, ”Sanırım Rick bundan çok hoşlanırdı. Bence bu plak yaptıklarını hatırlamak için gayet iyi bir yol oldu. En önemli parçası ise Rick’in yaptıklarını dinleyişimizdi çünkü yokluğunda onun ne kadar özel bir müzisyen olduğunu fark etmiş olduk.”

Grubun yeni şarkısı ”Louder Than Words bu Perşembe (9 Ekim 2014) İngiliz radyolarında çalınmaya başladı ve şarkının başındaki kilise çanları Division Bell’deki High Hopes’un kapanışını andırıyordu. Hey You’daki ritmin üzerine daha enerjik bir vokalle söylediği ”Şikayet ve kavga ederiz / Dalga geçeriz görür görmez birbirimiz / Fakat bu yaptığımız… ” sözleriyle sesinin 1994’den bu yana pek değişmediğini fark ediyoruz.

Grup sözlerinde: ”Yaşamaktan bıkılmış saygınlıktaki / Yerlerimizi aldık / Lanet edebilir, büyütebilir ve ad koyabilirdik / Kelimelerden güçlü / Bu yaptığımız” diyor. Şarkının sonlarında ise alameti farikası Pink Floyd gitar solosuyla muhtemelen son kez karşılaşıyoruz.

Gilmour ”[Söz yazarı] Polly [Samson]’un sözlerini yazdığı ‘Louder Than Words’de üçümüzün yaptığı müzikteki bulunan sihiri açıklamaya çalışıyordu; adeta yakalanan sihiri ‘Sözlerden Güçlü’ olarak ifade etti diyor.

Bu bir şarkıda olması gereken fikir için oldukça yeterli göründü ve Polly birlikte müzik yaptığımız zaman yakaladığımız şeyi  ‘Louder Than Words – Sözlerden Güçlü’ olarak açıkladı diyor Gilmour ve devam ediyor, ‘Ne Rick ne ben kendimizi sözlerle ifade edebilen kişiler olmadık, bu yüzden Polly’nin düşüncesi kendimizi müzikle bize ifade edişimizi tanımlamada çok uygun göründü fakat sözlerde yardımı da gerekti” diyor.

The Endless River albümünde ayrıca yine The Division Bell albümündeki ‘Keep Talkin’de olduğu gibi Stephen Hawking’in sesinden yararlanılarak söz yazarları Anthony Moore ve Samson’un da katkılarıyla yirmi yıl sonra bu kez ”Talkin’ Hawkin”’ parçasını yapmışlar. Elektrikli yaylı grubu Escala’da ”Louder Than Words” parçasında eşlik ediyor.

Rolling Stone dergisinden alınmışltır.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

9 Ekim 2014 tarihinde Haberler, The Endless River içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: