The Endless River Hakkında Bilinmeyen Yeni 13 Bilgi

Pink Floyd’un 10 Kasım’da piyasaya çıkacak yeni albümü hakkında 20 yeni bilgiyi bir araya toparladık.

1 – Albümün kapak tasarımı 18 yaşındaki Mısırlı dijital resim sanatçısı Ahmed Emad Eldin’e ait. Yıllardır Pink Floyd kapaklarını hazırlayan Storm Thorgerson’un Hipgnosis ortağı Aubrey Powell’ın  direktörlüğünde behance.net’de Ahmed’in galerisinde gördüğü resmi seçmiş.

2 – Yeni albümde Türkçe, Anısına adlı bir parça bulunuyor. I’ların İngiliz alfabesindeki yazılışıyla (olduğunu şu aşamada tahmin ediyoruz) yer alıyor. PinkFloyd.com üzerinden yayınlanan 2. ses klibi de yine bu parçaya ait.

3 – Albüm 4 ayrı formatta piyasaya çıkıyor. Standart CD, Çiftli Plak, BluRay/DVDli box ve online olarak iTunes ve Amazon.com üstünden indirilebilecek. Daha detaylı haberimiz Hangi format size uygun linkinden okunabilir.

4 – Plağın yapımına eski Roxy Music gitaristi ve uzun zamandır David Gilmour ile çalışan Phil Manzanera 2012 yılında David Gilmour’un
ona 1993’de Division Bell kayıtları sırasında yapıp kullanılmayan yaklaşık 20 saatlik çok kanallı ses kayıtlarını 6 hafta boyunca teker teker dinleymesiyle başlanmış.

The Endless River arka kapağı

The Endless River arka kapağı

5 – Gilmour ayrıca çalışmaları yardımcı yapımcı ses mühendisi Andy Jackson’un koordinatörlüğünde Orb grubunun üyesi Youth’a da vererek proje üzerinde çalışan farklı kamplar oluşturmuş.

6 – Olağanüstü arşivleme sistemleri sayesinde kullanılan kayıtlar arasında 1968 yılında Rick Wrigh’ın Royal Albert Hall salonunda bulunan çok değerli kilise orgu ile yaptığı yarım saatlik ses kaydı da kullanılmış.

7 – Eski kayıtları toparladıktan sonra üstüne yeni yapılan kayıtların toplam süresi bir ay sürmüş. Ancak mikslere başlandıktan sonra da gerektikçe kayıtlar yapılmaya devam etmiş.

8 – 2014 Ocak ayında internette dolaşmaya başlayan Pink Floyd Secret Rarities 1983-1993 Outtakes adlı albümde yer alan 4 isimsiz demoların 3 tanesinin bu yeni albümde yer aldığı ortaya çıktı.

9 – 1993 yılında The Division Bell ile birlikte hazırlanan ve The Big Spliff adını alan enstrumantal ambient albümün hiç kullanılmadığı ortaya çıktı.

10 – Her ne kadar şu an yeni bir turnenin olup olmayacağı belirtilmediyse de, vokalist Durga McBoom Hunson’ın konuyla ilgili olarak ”beklemede kalın” diye yaptığı açıklama bu konuda bir soru işareti oluşturmuş durumda.

11 – Teorik fizikçi Stephen Hawking’in Talkin’ Hawkin’ parçasında yer aldığı ortaya çıktı. Hawking’in elektronik sesi, daha önceki The Division Bell albümünde de ‘Keep Talking’ şarkısında sesiyle yer almıştı. Yeni parçanın devam niteliği taşıdığı düşünülüyor.

12 – Bir diğer bilgi de 2008 de vefat eden Rick Wright, albümdeki 18 parçanın 12sinde David Gilmour ile birlikte bestelere katkıda bulunmuş.

13 – Albümdeki sözlü tek parça (vokalli başka parçalar var) en son da yer alan ”Louder Than Words” isimli parça. Bu parçada İngiliz elektronik yaylı grubu Escala da katkıda bulunmuş.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

3 Ekim 2014 tarihinde Haberler, Merak Edilenler, The Endless River içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: