İlk Pink Floyd Solisti Dennis: Üzgün Değilim

Pink Floyd ile süperstarlığı kaçırdım fakat pişman değilim: Grubun 74 yaşındaki ilk şarkıcısı Hava Kuvvetlerindeki görevi için nasıl bıraktığını açıklıyor.

  • Kuzey Galler’deki Anglesey’den Chris Dennis, Pink Floyd adı altındaki ilk konserde yer aldı.
  • Bahreyn’e gönderildiğinde o gruptan ayrıldı, grup use 250 milyon albüm sattı.
  • Dennis eski grup arkadaşlarının başarılarıyla her zaman gurur duyduğunu söylüyor.
  • Bugün evinde kendine ait bir kayıt stüdyosu oluşturmuş durumda ve yıllar içinde biriken gitarlarını açık artırmaya çıkarttı.

Chris Dennis, 1960’ların başlarında Roger Waters ve Nick Mason ile Pink Floyd adını ilk olarak kullandıkları performans’da şarkıcıları olarak bulunuyordu.

Bugün 74 yaşında olan Dennis, katıldıktan bir yıl sonra Hava Kuvvetlerindeki görevi nedeniyle Bahreyn’e gönderildiğinde gruptan ‘zaten bir yere varacaklarını’ düşünmediği için ayrılmış.

Kurucu: Chris Dennis, açık artırmaya koyduğu gitarlarıyla birlikte, her zaman grubun başarılarıyla gurur duyduğunu söylüyor.

Kurucu: Chris Dennis, açık artırmaya koyduğu gitarlarıyla birlikte, her zaman grubun başarılarıyla gurur duyduğunu söylüyor.

 

Chris Dennis
Orjinal kadro: Bu nadir fotoğrafta Pink Floyd adıyla verdikleri ilk konserden.  Surrey 1966 da solda itibaren Syd Barrett, Bob Klose, Chris Dennis, ve sağda Roger Waters.

Orjinal kadro: Bu nadir fotoğrafta Pink Floyd adıyla verdikleri ilk konserden. Surrey 1966 da solda itibaren Syd Barrett, Bob Klose, Chris Dennis, ve sağda Roger Waters.

Daha sonra o kendi stüdyosunu kurarken Pink Floyd ise yirminci yüzyılın en büyük gruplarından biri halide gelerek, The Dark Side of The Moon ve Wish You Were Here gibi albümler kaydedip tom dünyada 250 milyon albüm satışı gerçekleştirdiler.

Hatta üzgün olmak şöyle dursun, Dennis onların başarılarıyla her zaman gurur duyduğunu söylüyor.

Şimdi sekiz torun sahib olarak eşi Pam lie Llangefni, Anglesey, Kuzey Galler’de yaşayan Dennis: ‘Üzgün değilim. Dünyanın en başarılı grubunu başlattım ve bu bana Jimi Hendrix gibileriyle takılma şansı verdi – Bu bana yeterli’ diyor.

Dennis Bahreyn’den İngiltere’ye döndüğünde, Pink Floyd ilk albümü The Piper At The Gates Of Dawn piyasaya çıkartmıştı.

‘Floyd’un ilk plağını mağazadan satın aldığımda, onlarla gurur duymaktan başka birşey hissetmedim. Başardıklarından dolayı çok mutlu oldum.’

Ve ekliyor: ‘Dürüst olmak gerekirse, o sıralar Pink Floyd’un çaldığı müzikten hoşlanmıyordum bile ve ben grupta kalmaya devam etseydim yakaladıkları başarıyı sağlamaları belki de mümkün olmayacaktı.

‘Onlara başarılarından ötürü kızgınlık veya kıskançlık duymak aklımdan bile geçmez. Grup o zamanlar biraz zevk için yapılıyordu ve ben de biraz jokerdim.’

‘Benim tek üzüntüm o yıllar çocuklarla data fazla fotoğraf çekilmemiş olmak oldu. Müziklerinin hayranı değildim fakat, şimdi yaptıkları işler mükemmel.’

Bir anı: Grubun 1966 yılında Syd tarafından çekilen fotoğraflarından biri. Soldan sağa Bob Klose, Richard Wright, Roger Waters, Chris Dennis arabanın üstünde ve Nick Mason.

Bir anı: Grubun 1966 yılında Syd tarafından çekilen fotoğraflarından biri. Soldan sağa Bob Klose, Richard Wright, Roger Waters, Chris Dennis arabanın üstünde ve Nick Mason.

Nadir fotoğraf: Pink Floyd ününün en üst olduğu zamanlarda Nick Mason tarafından imzalanan fotoğraf. Chris Dennis tek üzüntüsünün o yıllarda birlikte fazla fotoğraf çekilmeyişi olduğunu söylüyor.

Nadir fotoğraf: Pink Floyd ününün en üst olduğu zamanlarda Nick Mason tarafından imzalanan fotoğraf. Chris Dennis tek üzüntüsünün o yıllarda birlikte fazla fotoğraf çekilmeyişi olduğunu söylüyor.

Iconic: Pink Floyd pictured following their last concert together in 2005 at the Live8 concert in Hyde Park. (L to R) Dave Gilmour, Roger Waters, Nick Mason and Richard Wright, who died in September 2008

Chris Dennis, ilk stüdyo kayıtlarında Syd Barrett, gruba Pink Floyd adını koydu.

1963 yılında kurucu üye Bob Klose’un Londra Uxbridge’deki Hava Kuvvetleri teknisyeni arkadaşını önermesiyle gruba katıldı. (Nick Mason kitabında Chris’in kendine ait bir PA sistemi olduğu için gruba aldıklarını itiraf ediyordu.)

Bir yıl sonra grup üyeleri Roger Waters, Richard Wright, davulda Nick Mason ve Barrett ile birlikte bir kayıt da gerçekleştirdi.

O günleri şöyle anlatıyor: ‘Soho’daki bir müzik dükkanında gitar arıyordum ve Bob’u gördüm. Bana Roger Waters’ı tanıştırdı.

‘Bana grupları için bir şarkıcı aradıklarını anlattıktan sonra ¨Seni gruba alıyoruz¨ dediler. Ve tabi ki onlara evet dedim.

’16 yaşından itibaren hep çeşitli gruplarda yer almıştım ve Bob’u Cambridge’deki grup çevresinden tanıyordum. Arada bir gelid grubumla takılırdı.’

Dennis ilk konserlerinde ön adam olmadan önce grupla düzenli olarak provalar gerçekleştirildi.

‘Paylaştıkları evde provalar yaptık. O zamanlar bir adımız bile yoktu ve bana inanın bu bir tartışma konusuydu. ‘

‘Surrey’deki özel partide vereceğimiz ilk konser için Blues şarkıları prove ediyorduk. Büyük çoğunluğu o zaman çaldığımız cover parçalardı. Haftada iki yada üç kez pratik yapıyorduk.

‘Konser gecesi, koşarak geldi ve dedi ki, “Bir isim buldum, adımız Pink Floyd olacak.” Yani, hoşlanmadım, çünkü o zamanlar bana birşey ifade etmiyordu.’

Bir yıl sonra Bahreyn’e gönderildiğinde gruptan ayrıldı fakat zaten ayrılacağını çünkü Pink Floyd’un müziğinden hoşlanmadığını söylüyor.

‘Zaten gruptan ayrılmanın eşiğindeydim – Roger ile benim müzik hakkında farklı düşüncelerimiz vardı.’

Farklı yaşamlar: Chris Dennis Anglesey'deki dört odalı evinin önünde.

Farklı yaşamlar: Chris Dennis Anglesey’deki dört odalı evinin önünde.

Passion: Chris Dennis continued to play in bands after leaving Pink Floyd, left, and built up a collection of 20 guitars - three of which he put up for auction, right

Passion: Chris Dennis continued to play in bands after leaving Pink Floyd, left, and built up a collection of 20 guitars - three of which he put up for auction, right

Tutkusu: Chris Dennis Pink Floyd’dan ayrıldıktan sonra da gruplarda çalmayı sürdürdü ve 20 gitarlık bir koleksiyona sahib oldu. Bugün üç tanesini açık artırmaya koydu.

Üzgün değil: Gitarlarından biriyle poz veren Bay Dennis, Pink Floyd'dan ayrılınca kendisine bir stüdyo kurdu.

Üzgün değil: Gitarlarından biriyle poz veren Bay Dennis, Pink Floyd’dan ayrılınca kendisine bir stüdyo kurdu.

‘O daha çok Muddy Blues gibi geleneksel blues seviyordu. Ben ise daha hareketli dans edebilinecek Stones ve Chuck Berry gibi blues seviyordum.’

‘Eğer biz tam ve doğru çalmazsak bundan hoşlanmazdı. Gitikçe dolmaya başlamıştım ve bunun herhangi bir yere gideceğini düşünmüyordum.’

‘Zaten ayrılmayı düşünüyordum, çünkü onların çaldığı müzikle bir alakam yoktu. Ben blues çalmak istiyordum.’

‘Ve ben geri döndüğümde onlar benden yeniden gruba dönmemi istemediler. Artık çok farklı bir müzikleri vardı, tarzlarını değiştirmişlerdi.’

‘Ben o konuyu kapattım. Grup hayatımda altı aylık bir göz kırpması gibiydi. Güzeldi fakat ben onu aştım.’

Chris Dennis Hava Kuvvetlerindeki işinden 1973 yılında ayrılınca müzik kariyerine geri döndü.

Kendine Cambridge de bir müzik stüdyosu açtı ve Dave Berry, The Glitter Band’s Tony Leonard, Shakin Stevens üyeleri gibilerine kayıtlar gerçekleştirdi.

Bu arada kendisine 20 gitarlık bir koleksiyon da oluşturan Dennis bugün bunlardan üç tanesini açık artırmaya çıkartmış.

Sunburst Stratocaster ve Fender Squire Stagemaster’i 500 pound’da satmış ancak Gretch Eddie Cochrane’i 600 pound’a satma konusunda başarısız olmuş.

Dennis aile toplantılarında arkadaşlarına çalmaya devam ediyor ancak bunun arenalarda binlerce kişiye çalmadan daha farklı bir duygu olduğunu kabul ediyor.

‘Nick ile yılda iki üç kere, Roger ile yılda bir kere görüştüğünü söylüyor fakat artık onların farklı çevrelerde yaşadığını söylüyor.’

DailyMail’den  BECKY EVANS haberi

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

29 Haziran 2014 tarihinde Haberler, Merak Edilenler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: