13 Yaşında Pompeii’yi Canlı İzlemek

Geçen yıl 2013 Mart’ında Pink Floyd’un Live In Pompei filminin yönetmeni Adrian Maben filmin çekiminin 40. yılı dolayısıyla İtalya’da gerçekleşen konferansta kendisine çekimler esnasında orada bulunan 13 yaşında bir çocuktan yıllar sonra gelen mektubu okudu.

Videoda Adrian Maben’in anlattıkları Sezai Basar’ın tercümesiyle şu şekildedir:
Öncelikle, size genç Pink Floyd’un resimlerini göstereceğim. Bu tarihlerde onlar Tanrı değil insandılar. 40 yıl önce filmi çekerken bana anfiteatr’a 4-5 çocuk gelmek istiyor sizce sorun olur mu diye sordular. Tabii hepinizin bildiği gibi Pompeii çekimlerinde amaç sadece grubun ve teknisyenlerin gözüktüğü başka kimsenin gözükmediği bir ortam yaratmaktı.

Yaklaşık 1 hafta önce çok büyük bir tesadüf sonucu Paristeydim ve 40 yıl önce orada bulunan 5 çocuktan birinin yazdığı, ve oradaki anılarını içeren bir mektup geçti elime. O zamanlar o çocuk 13 yaşındaydı. Eğer siz de uygun görürseniz ve sizi sıkmazsa , size bu mektubu okuyacağız. Bu mektubun ilk defa okunması olacak bu. (Alkışlar) “Demek ki siz de okunmasını kabul ediyorsunuz ?”

“Bay Bruno mektubu ingilizceye çevirdi”:
1971 yılında 13 yaşındaydım ve tabii ki bu 4 çılgın adamın kim oldukları hakkında hiç bir fikrim yoktu.O zamanlar babam Pompeinin en büyük otellerinden biri olan The Grand Hotel Rosario otelinin yöneticisiydi ve grupta tam o otelde kalıyordu 1 hafta boyunca kaldılar ve bizim için oldukça yoğun geçen bir haftaydı çünki odalardan birinin yer döşemesi üzerine düşürdükleri bir sigara izmariti yüzünden yangın tehlikesi geçirdik. Bu da bizim için grubu karakterize eden çılgınlığın seviyesini öğrenmenin bir yoluydu.Çekimler Ekimin 4’ünden 7’sine kadar 1971 olmak üzere 4 gün sürdü.

Pink Floyd 24 kamyonluk ses sistemi de dahil olmak üzere tüm malzemeleri getirdi ve de ödemeleri yaptı. Böylece bir kayıt stüdyosundaki ses kayıt kalitesini tutturmayı hedefliyorlardı.Grup anfiteatr’a geldiğinde tüm aletlerinin bir arada çalışmasını sağlayacak güçte elektrik olmadığını fark ettiler. Bu sorun anfiteatr’tan şehrin ana caddelerinden olan Dia Roma ‘ya çekilen direk bir elektrik kablosu ile çözüldü .Ardından grubu şirkete ait 2 otobüsle Pozzuoli’ye götürdük. (Not konferansta belirtilmemiş ama çamur banyolarının çekimleri yapıldı.) Döndüklerinde şoförler tımarhanede gibiydik ama eğlendik , hepiniz delisiniz dediler.Hatırlıyorum anfiteatr’a çekim için gittik getirilen ekipmanın dağ gibi büyüklüğü ve bir uzun saçlı teknisyen ordusu beni çok etkiledi.

Nick Mason, Roger Waters, David Gilmour ve Rick Wright gibi yabancı ama egzantrik 4 kişinin canlı çalmasına şahit olmak ve müziğin içine girmek hele ki 13 yaşında bir çocuksanız büyük bir deneyimdi; hele ki akşam otelde son albümleri Meddle’ı ufak bir pikapta çalma şerefine eriştiğimde etrafımda bütün personel ve grup yemek yemekteydi.

Bugün; 44 yıl sonra, o kısa ve yoğun deneyimi düşündüğümde orada bulunmuş olmaktan sadece mutlu ve gururluyum bunca yıl sonra şunu söyleyebilirim: oradaydım“.

Konuşma aşağıdaki videoda

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

12 Nisan 2014 tarihinde Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: