Pink Floyd İle Franz Lizst’i Birleştiren Türk

AyseDeniz Gokcin

Genç Türk piyanisti AyseDeniz Gökcin iki tutkusu Pink Floyd ve klasik müziği birleştirerek İngiliz prog dergisi ProgMag’ın bile dikkatini çeken bir albüm hazırladı. Progresif rock ve klasik müzik tutkusu neticesinde piyano da bir dizi Pink Floyd şarkısı yorumladı. Aşağıda Another Brick In The Wall yorumunu dinleyebilirsiniz.

Master derecesini geçen yıl İngiliz Royal Academy of Music’de tamamlayan Gökcin Franz Liszt’in 200. doğum yılı kutlamasına üç Pink Floyd parçasını onun tarzıyla yorumlayarak katılmak istedi.

Sonuç olarak ortaya, içinde Another Brick’e ilaveten Wish You Were Here veHey You’nun da yer aldığı Pink Floyd Lisztified: Piano Fantasy albümü çıktı. Albümü veya şarkıları iTunes linkinden indirebilirsiniz.

Franz Liszt’den çok etkilendiğini söyleyen Gökcin, “O, 3000 bin kişiye konser verebilen ilk piyanist idi. Pink Floyd’un müziğini de çok seviyorum.”

“Kendilerini politik, sosyal ve duygusal duvarlar oluşturarak dünyadan soyutlayan romantik kahramanların konseptlerinin ve felsefelerinin birbirlerine çok benzer olduğunu hissettim” diyor.

Onun “Another Brick In The wall” versiyonu Liszt’in Dante’nin Infernosuna (Cehennem) gönderme yapan Dante Sonat’ından esinlenmiş. “Kendi tarzımda Cehennem’i tasvir etmek istedim” diye açıklıyor.

“Cehennem bizim savaş, hatalı eğitim sistemi, büyük medyaların yanlış yönleri ve günlük geçici lümpen kültür gibi yanlışlarımızı sembolize ediyor.”

İlk konserini 9 yaşında verdikten sonra tüm dünyada sayısız konserler verdikten sonra bugün Londra’da yaşayan Gökcin devam ediyor: “kendimle dinleyici arasındaki duvarı yıkmak istiyorum. Klasik ve rock müzik aşkımı birleştirmek ve dinleyici için çok farklı bir klasik müzik deneyimi yaşatmak istiyorum” diyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

27 Aralık 2012 tarihinde Haberler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: