Publius Enigma – Publius Bilmecesi

Publius Enigma (Publius Bilmecesi) 1994 Pink Floyd albümü The Division Bell ile bağlantılı bir gizemdir. O yıl internet üzerinden yapılan muhtemelen promosyon amaçlı bir yarışmada ortaya çıktı. Bugüne kadar da çözülebilir bir bilmece olup olmadığı da belli değildir Sonuçta yaratıcıları tarafından da bırakılan bulmaca bugüne değin resmi olarak sonuçlanmadı.

1994 Division Bell Dünya Turnesi sırasında Columbia Records Pink Floyd konseri plan yerlerde (59 m) boyunda The Division Belle adlı bir zeplin uçurdu. Şirketin Elektronik Basın Bülteninde ve tanıtım videolarında grip üyeleriyle söyleşiler, zeplinin görüntülerinin yanı sıra aşağıdaki açıklama yer aldı:

“Pink Floyd basın sözcüsü aşağıdaki açıklamayı yapmıştır: Pink Floyd Havaaracını gördünüz. Telaşlanmayın. Pink Floyd bu zeplini Kuzey Amerikaya mesajını iletmek için gönderdi. Gideceği yere ulaştığı zaman hepsi açıklanacak. Pink Floyd iletişime geçecek.”

 

Ve 11 Haziran 1994 günü anonim Penet Remailer email servisinden Usenet haber gruplarından alt.music.pink-floyd’a aşağıdaki mesaj gönderildi:

>>>>>>>> T H E  M E S S A G E <<<<<<<<

Arkadaşlar,

Pink Floyd’un gönderdiği mesajı duydunuz fakat dinlediniz mi?

Fakat ben sizin yardımcınız olabilirim, fakat bilmeceyi sizin için çözmeyeceğim.

Bunu çözebilmenin tek yolu hepinizin zihin açması ve aranızda iletişime geçmenizdir.

Size sadece bir engelle karşılaştığınızda yardımcı olabilirim.

 

Dinle.

 

Oku.

 

Düşün.

 

Bağlantı kur.

 

Publius

 

Ardından helen bir başka email durumu açıklar:

Bazılarınızın fark ettiği gibi, “The Division Bell” daha önceki albümler gibi değil.

Hernekadar bütün o iyi müzikler farklı şekillerde yorumlanabileceği gibi, temel bir amaç ve dizayn edilmiş bir çözüm içeriyor.

Aşağıdaki gizleneni çözebilecek yetenektekiler için özel bir ödül var.

Nasıl ve Nerde?

The Division Bell

Tekrar dinle

Tekrar bak

Düşüncelerinizin etkisinde

Ben çekikten dışarı bakarken gözlerinizi kör edecek

Sözler, kapak çalışması ve müzik size oraya götürecek

 

Buradaki endişeleri ortadan kaldırmak için, Publius varlığını kanıtlayacak bir ipucu sağladı. 16 Temmuz 1994 tarihinde ortaya çıkacağını söyledi:

İnananları güçlendirmek ve diğer şüphe duyanları rahatlatmak için aşağıdaki tarihte ekranda belireceğim:

Pazartesi, Temmuz 18

East Rutherford, New Jersey

Yaklaşık 10:30pm

 

Beyaz ışıklar yandığında.

 

Orada bir Enigma olacak.

 

Güvenin.

 

Ancak 18 Temmuz 1994 de, East Rurherford konseri sırasında sahne önü ışıklarında bir süre “ENIGMA PUBLIUS” yazısı belirdi.

Bir başka kanıt da 20 Ekim 1994 tarihinde Londra Earls Court’da verdikleri ve tüm Avrupada TV’den yayınlanan konserlerinde arkada “ENIGMA” kelimesi belirdi.

1994 yılında yayınlanan A Momentary Lapse of Reason MiniDisc kitapçığında (artık piyasada bulunması imkansız olan) Enigma ve Publius kelimeleri ayrı ayrı yer aldı.

Turneden bir yıl sonra, Penet email service yaratıcısı tarafından gizliliği ihmal ettiği gerekçesiyle kapatıldı. Bu yüzden Publius ile bir daha mail iletişimi kurma ihtimali kalmadı. Ardından Publius olduğunu belirtenler çıksa da resmi olarak kabul edilen kimse olmadı. Publius’un yokluğunda bilmecenin çözülüp çözülmediğine kadar pek çok belirsiz nokta ve soru işareti ortaya çıktı ve bunlar halen devam etmekte.

Resmi Açıklamalar

Nisan 2005 de, Inside Out: A Personal History of Pink Floyd, kitabının imzası sırasında Pink Floyd davulcusu Nick Mason Publius Enigma’nın var olduğunu ve bunun plak şirketi tarafından oluşturulduğunu söyledi.

“Bu EMI tarafından hazırlandı. Kendisini puzzle çözmeye adamış bir elemanları vardı…  Onlara internet üzerinden çözülebilecek böyle bir yöntem oluşturmayı teklif etti. Ödül hiçbir zaman verilemedi Ve bugüne kadar da çözümsüz kaldı” dedi.

 

Mason tarafından yapılan yorumlar daha önce Floyd’un ışık ve prodüksiyon tasarımcısı ve New Jersey konserinde “ENIGMA PUBLIUS” mesajını ışıklara yazdırmaktan sorumlu Marc Brickman lie yapılan söyleşileri de doğrulamıştı.

“… gerçekten bilinçsizce oldu – Washington DC de CIA vega FBI’de çalışmış yada şifre çözmeye meraklı biri geldi. Ve dedi ki bir çeşit albüm kapağı yapmak istiyorum ve menejer Steve O’Rourke lie konuştular, ve Steve’in süper bir zekası vardı ve internet de kullanarak birşey denemek istedi. Bu çocuğu aldı ve diktat ederseniz pek çok ip ucunun çok alakasız yerlerden geldiğini görebilirsiniz. Şunu biliyorum ki Dave nasıl kayıt olunacağını bile bilmiyordu (haber gruplarına).

Brickman daha sonra bu söylediklerini yalanladı ve kendi adıyla Usenet’e garip mailer attığı kabul etmedi.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

24 Nisan 2012 tarihinde Haberler, Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: