Nick Mason`dan Yeni Gruplara Öğütler

 

40 yıldır dünyanın en çok satan gruplarından biri olan Pink Floyd`un davulcusu  Nick Mason genç müzisyenlere endüstrinin tuzaklarından uzak durabilmeleri için yardımcı olmaya çalışıyor ancak uyarıyor artık işler daha da zor!

Pink Floyd ilk defa plak anlaşması yaptığı 1967 yılında onları dinlemenin üç yolu vardı. Ya bir korsan radyo istasyonu, primitif BBC radyosu yada bir plak almak.
Fakat bugün hala onları radyoda duymayı umabilirsiniz, plak, CD alabilirsiniz, iTunes gibi bir dijital mağazadan indirebilirsiniz, izinsiz dosya paylaşım servislerini kullanabilirsiniz, YouTube`de  veya We7 gibi internet sitelerinden yada beyin transferinin yapılmasını bekleyebilirsiniz.
“Biz başladığımız zaman kimse plaktan başka bir yolu düşünemiyordu” diyor Mason. “Derken kaset devrimi geldi ve sonra CD ve devam etti. Kimse ne olacağını bilemedi.”
Anlaşma avukatları bile bunları düşünemedikleri için bu sene başında grup, EMI ile internet üzerinden satışlar konusunu  mahkemeye götürdü.
Ama artık bugün anlaşma yapanlar her şartı düşünüyorlar. “Bugün firmalar uzay yolculuğu bile yapıldığında Mars`daki satışları bile garanti altına almak istiyor”, yani tüm alanlarda.

 

“Ancak biz birşeyi açık ve kesin olarak belirledik şu an dünyada bulunmamız, plak firmalarına galaksinin herhangi bir gezegeninde veya yıldızında satış hakkını vermez.”
Bu alaycı sözleri ve gülüşüne rağmen biz biliyoruz ki, The Dark Side Of The Moon eğer çalınabilseydi, Pink Floyd avukatlarını hemen ayın karanlık yüzüne gönderirlerdi.

Kastettiği tabi ki müziğin kurallarının tahmin edilebilirlikten fazla değiştiği ve değişmekte olduğu.
Nick Mason, müzik endüstrisindeki müzisyen haklarını korumaya ve onları tuzaklardan uzak tutmaya çalışan Featured Artist Coalition (Sanatçılar Koalisyonu)nun eş başkanlığını yürütüyor.
2010 yılında yeni bir grubun yerinde olmak ister miydiniz sorusuna dehşetle “Hayır” diyor.
“Hayır, sanırım biz inanılmaz şekilde bir çok sebeple şanslıydık. Şu an işlerin nasıl olması gerektiği konusunu artık açık bir şekilde görebiliyoruz. O yıllar da şimdiki grupların sahip olamadığı pek çok fırsatımız vardı.”
“40 yıl önce plak almadan müzik dinleyemezdiniz. Bugünle kıyaslandığında çok küçük bir fırsat oluyor.”
İngilterenin Manchester kentinde In the City isimli bir fuar`da konuşan Mason, ilk başladıkları  yıllardakinden bile kendini adamış, daha iyi müzisyenler var deyip ekliyor, “Eskiden yetenekli amatörler vardı, şimdi ise nerdeyse bütün çocuklar harika çalıyor.”
“Başarılı olabilecek çok sayıda grup var ama bu kez işleri daha zor”. Halkın ilgisinin bağlı olduğu bir faktör bulunduğunu ve sanatçıların kendi geleceklerini kendileri belirleyemediğini söylüyor. O faktörün da “büyük haber olma” fırsatı olduğunu söylüyor.
“O faktör 40 yıl önce The Beatles idi”
Müziğin değer yitirdiğini ve artık bedava bir çereze dönüştüğünü söylüyor.
Cimri rock emektarının bu huyu azalarak Pink Floyd`un hatalarından öğrendiklerini genç sanatçılara aktarıp onlara yardımcı olmaya yönelmiş. Şartlar değiştiyse de çıkarılacak derslerin aynı olduğunu düşünüyor.
“Bugün geriye dönüp bakıldığında hataların çoğu kez aynı şeyler olduğunu görüyoruz – kariyerinizin bir yerinde kontrolü başkalarına bırakmak !”
“Bunun üstesinden gelmek çok zor ancak kaçınılmazdır ve genellikle şöyledir – birine haklarınızı verirsiniz ve ardından yıllar sonra  geri döner, ona o hakları verdiğiniz için üzüntü duyarsınız. Çünkü çok fazla vermişsinizdir ve onu geri kazanması yıllar sürer.”
Artık Pink Floyd düzenli olarak yeni gelişmeler oldukça plak firmaları EMI ile masaya oturuyor.
Mart ayındaki mahkeme konusu, plak firmasının Pink Floyd`un konsept albümlerindeki parçaları ayırıp tek tek internet üzerinden satıp satamayacağı hakkındaydı.
Download Sorunu
Parçaların tek tek satışı konusu uzun bir süre dijital devrimle sanatsal bütünlüğün çekişmesiydi. “İnsanların parçaları tek tek indirip bedelini ödemesi, onları bedava download etmesinden daha iyiydi tabi.”
“Bir noktaya kadar bunların iTunes üzerinden satışına müsade etmeyi düşündük böylelikle kontrolu daha kolay olacaktı. Fakat Dark Side için bunu diyemezdik. O bir parça değil bir albümdü.”
“Bu biraz bir yazara, kitabının üçüncü ve onyedinci bölümünü almak diğer bölümlerini almak istemediğini söylemek gibi birşeydi.”
Müzisyenler artık iTunes`in yeni koşullarına göre hareket etmeye hazır görünüyorlar. Ancak başarılarının Pink Floyd kadar evrensel olup olmayacağını zaman gösterecek.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

19 Ekim 2010 tarihinde Haberler, Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: