Waters; The Wall Veda Turnem Olabilir

Roger Waters, Eylül ayında başlatacağı The Wall Turnesi için BBC tarafından sorulan bunun bir veda turnesi olup olmadığı sorusuna “Olabilir” cevabını verdi.

The Wall`un ilhamı nerden geldi?

Çok zaman önce genç bir adam iken, hayatımda bir çok olay beni korkuttu, ve bunun sonucu olarak etrafımda saldırgan tavırlardan bir duvar oluşturmaya çalıştım. Sanırım The Wall`un ana teması kişisel hislerimin ve o dönem yaşantımdaki olayların bir çalışmasıdır.

Neden korkmuş bir gençtiniz?

Öyle, çünkü ben daha bir kaç aylıkken 2. dünya savaşında babamı kaybetmiştim. Dolayısıyla tamamiyle kardeşimle birlikte kadınların bulunduğu ve fazla donanımlı olmayan bir çevrede büyüdüm.

Çocukken büyük bir suçluluk duygusuyla yetiştim. Muhtemelen babamın ölümünden suçluluk bile duydum. Rüyalarımda hep birini öldürüyor sonra onu bulmaya çalışıyordum.

Ancak 40 yaşıma geldiğimde o rüyanın anlamını çözebildim. O annemi veya halalarımı kötülemek için değildi. O, ikinci dünya savaşında iki küçük oğlan çocuğu yetiştirerek çok önemli bir iş başarmıştı.

The Wall yazmak için kolay bir albüm mü?

Albüm yazmak birden oluşan birşeydir. Tüm mesele o görüş anının gelmesine bağlı. Benim için Pink Floyd`un neden başarılı olduğunu anlamamdan sonra olmuştur. Animals turnesindeydik ve yaşadıklarımdan çok rahatsız olmuştum.

Kalabalıklara karşı çok sinirliydim. Neden olduğunu anlayamıyordum. Derken kendimi o yüzbinlerce insana karşı çok yabancılaşmış hissetmeye başladım. Karşımda bira içip bağıran, çağıran insanlar. Derken birden bir görüntü gözümün önüne geldi. Bütün bir sahnede duvar ve ben onun arkasında çalayım.

Bunu gülümseyerek bir küçük kağıt parçasına çizdiğimi hatırlıyorum. Ve sonra bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşündüm. Sonra bunu gruptaki arkadaşlarla konuşmaya başladık. Tabi herkes benim deli olduğumu düşündü.

Duvar`ın inşaası ve sonra yıkılmasının arkasındaki düşünce nedir?

Kurtuluş, hem kişisel hem ulusal düzeyde etrafımızda inşaa ettiğimiz duvarların yıkılışıyla gerçekleşir. Bu duvarları da korku oluşturur. Ulusal düzeyde ise bunları hükümetler sağlar. Korkmuşları idare etmek, kontrol etmek, korkmayanlara göre daha kolaydır.

Siz duvarda savaşlarda ölen askerleri anmak istiyorsunuz doğru mu?

Web sitemiz vasıtasıyla sevdiklerini savaşta kaybedenlere ulaştık – asker veya sivil. Orta doğu ve diğer yerlerden daha fazla ilgi bekliyorum.

Bu insanların fotoğraflarını duvara yansıtarak insanların tüm eserin ana fikrinin anlamasına yardımcı olacak. O da şu;

Önemli olan haritadaki sınırlar yada yer altındaki petrol değil kişilerdir, onların hayatlarıdır ve onların aileleri yaşantılarıdır.

Ben o ölenlerin sevdiklerinde yarattığı acıyı anlıyorum. Benim babamın resmi de konserin bi yerinde o duvarda olacak.

Neden bu albümü şimdi sahneliyorsunuz?

Rock`n roll dünyasının geçen yüzyıldan gelen birisi olarak dünyayı dürtmek istedim. İki sene önce baştan sona The Dark Side Of The Moon albümünü seslendiren turne yapmıştım.

Dolayısıyla geçen sene ne yapacağım diye düşündüm. Golf mü oynayacağım, bahçecilik mi yapacağım, politikaya mı gireyim yoksa benden bir turne daha çıkar mı diye. Şu an 66 yaşındayım. Ve düşündüm ki bir kere daha yapabilirim. Çalışmayı seviyorum.

Kesinlikle bir şekilde çalışacağım ama bir büyük turne daha yapar mıyım bilmiyorum. Nişanlım bana eğer birşey yapacaksan madem git The Wall yap dedi. TÜm insanların dinlemek istediğini.

Bunun bir veda turnesi olacağını mı söylüyorsunuz?

O kadar ileri gidemem ama evet olabilir. Başka ne yapabileceğimi bilmiyorum. 2011 de operam Brezilyanın güneyindeki beş şehirde daha sahnelenecek. Bu çok sevdiğim başka bir iş. Yani her zaman birşeyler yaparım.

Neden şu an politik olarak doğru?

Belki bir tartışma açar veya bir çeşit çığlık olur. Yoksa benim ve yeni nesil için oturup ipodlarda müzik dinlemek ve oyun oynamak çok daha kolay olabilirdi.

Bilgi teknolojisi sayesinde artık karşılıklı çektiğimiz acıları, uluslararası ve ideolojik sınırlar ötesinde görebiliyor anlayabiliyoruz. Bence bu daha önce sahip olmadığımız bir fırsat. En popüler şarkım Another Brick In The Wall`daki ünlü satırda “Eğitime ihtiyacımız yok” diyor. Tabi ki bunu kastetmiyorum. Bu bir yergidir. Elbette ki edinebildiğimiz kadar çok eğitime sahip olmalıyız.

Rupert Murdoch`un (Doğan`ın gavur olanı) dünyası bizi bilgidenuzak tutmaya çalışıyor. Kendi propagandasıyla besliyor ve bizi kibar, evcil tüketiciler olarak tutmayı hedefliyor. Bu hem çok tehlikeli hem de şeytani bir oyun bana göre. Eğer bu turne insanları bazı şeylerin gerçeğine ulaşmaya zorlar veya isyan ettirirse… Biz kendimizi video oyunların şekerden kozasında besleyemeyiz. Eğer yaparsak dişlerimiz dökülür.

Berlinde yeniden seslendirecek misiniz?

Bu konserler özel olarak kapalı alanlar için dizayn edildi. Kesinlikle söz verdiğim ve eğer gerçekleşirse yapacağım tek yer Bethlehem (İsrail duvarı) olacak. Vahşi atlar beni Kudüs veya Bethlehem de çalmaktan alı koyamayacak.

Konserlere Pink Floyd`un yaşayan herhangi bir üyesi katılmıyor – neden?

Yankee stadyumunun sahibi Steinbrenner ailesi benimle kontak kurarak, neden grubu bir araya getirip yapmıyorsun diye sordu. Dedim ki sanıyorum David (Gilmour) kesinlikle ilgilenmez. O da devam etti peki soracak mısın? Peki dedim. Gilmour`u aradım. O da hayır dedi. Zaten öyle diyeceğini biliyordum. Hayır dememesi için de bir neden yok.

Sanırım 2005 deki Live 8 sondu. Çok güzeldi ve Rick Wright da oradaydı. Benim için çok etkileyici bir tecrübeydi. Eğer Pink Floyd için bir çizgi çekilecektiyse o konserdi. Bunun için mutsuz sayılmam.

Fakat yine de eğer diğerleri bir gün birşeyler yapmak isterlerse her zaman teklife açığım. Şu ana kadar öyle birşey yok.

Aşağıda Waters ile Planet Rock radyosunun yaptığı söyleşiyi dinleyebilirsiniz.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

28 Mayıs 2010 tarihinde Haberler, Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: