Ronnie James Dio dan Acı Veda

 

http://www.ronniejamesdio.com`dan yapılan açıklamaya göre maalesef büyük sanatçı, rock dünyasının gelmiş geçmiş en büyük seslerinden biri Ronnie James Dio 16 Mayıs 2010 sabahı saat 7:45 de uzun süredir çekmekte olduğu mide kanseri hastalığına yenik düştü.
Ronnie`nin hayranları tarafından ne kadar çok sevildiğini bildiğini yazan eşi ve menejeri Wendy Dio,, onun da hayranlarını çok sevdiği ve müziğinin yaşayacağını söylüyor.
Tüm zamanların efsane rock şarkıcılarından Dio 1942 yılında doğdu. İlk albümünü 1958 yılında Rinnie & The Red Caps adı altında yayınladı. Ancak adını ilk olarak 1970lerin Elf adlı grubuyla duyurdu. Daha sonra Rainbow, Black Sabbath, Dio ve Heaven & Hell gruplarındaki performanslarıyla efsane statüsüne ulaştı. Dio aynı zamanda metalcilerin ünlü şeytan boynuzu işaretini yaratan kişidir.

Geçen yıl miğde kanserine yakalandı ancak erken safhalarında olduğu ve çok iyi bir tedavi süreci geçirdiği düşünülüyordu. Bu sebeple Heaven & Hell grubuyla ülkemizi de kapsayan bir ser konser turnesi ayarlanmıştı.

Ancak bu turneler geçtiğimiz haftalarda iptal edildi, nedeni Dio`nun sağlığına tam olarak kavuşamamış olmasıydı.

Ardından ünlü isimlerin taziye mesajları geldi;
Ritchie Blackmore – “Ronnie çok özgün ve harika bir sese sahipti. Tüm rock and roll dünyasında üzüntüyle özlenecektir”.

Lars Ulrich – “Sevgili Ronnie,
“Şu an Zagreb`de sahneden indim. Vefat haberini duydum. Bir şok yaşıyorum ancak bilmeni isterim ki şu an sahnede oluşumun ana nedenlerinden biri sensin.

“1975 yılında seni Deep Purple konserlerinin açılışındaki Elf ile sahnede gördüğümde aklım başımdan gitmişti. Sesindeki güç, sahnedeki duruşun, kendine güvenin ve Elf müziğine alışkın olmayan, biri 11 yaşındaki, 6.000 Danimarkalı ile sahneden kurduğun bağ beni çok etkilemişti. Ertesi yıl benim favori gitaristimle bir araya geldiğinizi duyduğumda adeta delirmiştim. Sizler beraber harika tınlıyordunuz ve ben Danimarkadaki 1 numaralı hayranınız olmuştum.
“1976 sonbaharında, Kopenhag da ilk konserinizi vermiştiniz ve ben de en ön sırada idim ve bir kaç kere göz kontağımız olmuştu. Beni dünyanın en önemli insanı haline sokmuştun. O gün şehirde kalacağınız haberi kafama bir şekilde seninle tanışma fikrini yerleştirdi. Resim çektirme, imza, bir anı ne olursa. Bir kaç saat sonra sen çıktın ve çok nazik, ve nezaketle bana ilgi gösterdin. Resimler, imzalar ve bir kaç dakika şakalaştık. Dünyanın sanki zirvesine çıkmış herşeye hazır biri gibi hissetmiştim kendimi. Daha sonraki yıllar Rainbow bir kaç kere daha Kopenhag`a geldi, ve sizler her seferinde aklımı başımdan aldınız. Üç yıl boyunca kesinlikle dünyadaki en iyi grubum sizdiniz.”

“Geçen yıllar içinde seninle bir çok defalar karşılaşma fırsatını buldum. Sen yine 1976 yılında otelin önündeki çocuğu karşıladığın gibi her seferinde çok nazik, çok sevecen ve sıcaklığınla yaklaştın.”

“2007 yılında nihayet seninle birlikte çalabilme şansı yakaladığımda, 31 yıl önce senden ilham alan o küçük sümüklü çocuğa dönüşüverdim. Bu benim için inanılmaz büyük bir onur idi. Seninle ve diğer efsanevi Heaven & Hell üyeleriyle aynı sahneyi paylaşma rüyalarım gerçek olmuştu.”
“Bir kaç hafta önce sizinle paylaşacağımız Sonicsphere konser turnesini iptal ettiğinizi duydum. Seni aramak ve seni düşündüğümü, bir an önce iyileşmeni dilediğimi söylemek istedim. Fakat iyileşme aşamasında son isteyeceğin şeyin, Danimarkalı davulcu hayran çocuktan bir telefon almak olduğunu düşünüp çekindim. Şimdi düşünüyorum ki keşke arasaymışım.”

“Seni o konserlerde çok arayacağız. Sizleri büyük tutku ve hayranlıkla düşüneceğiz. Büyük dörtlü olarak turnede oluşunuz çok doğruydu. Çünkü o dört grubun da ana nedeni senin olmandı.”

“İnan bana kulakların turnenin sürdüğü iki hafta boyunca adeta yanacak. Çünkü hepimiz sizi tanıyarak büyümenin, yaşamanın hayatımızı nasıl güzelleştirdiği hakkınızda konuşacağız, anılarımızı paylaşıp seni, sizi hatırlayacağız.
“Ronnie, senin sesin beni çok etkiledi ve güç verdi. Senin müziğin ilham verdi, beni etkiledi ve nezaketin etkiledi büyüledi. Teşekkürler, Sevgiler.”

Kiss – “Büyük Ronnie James Dio`nun trajik ölümüyle yas tutuyoruz. Güçlü vokal yeteneğinin yanısıra, Ronnie bizim için gerçek bir centilmen, sıcak ve yakın bir dosttu. Onu çok özleyeceğiz.”

Judas Priest – “Arkadaşımız Ronnie James Dio`nun kötü haberiyle büyük bir üzüntüye gömüldük.
“Üzüntülerimiz ve segilerimizi eşi Endy ve Ronnie`nin ailesine gönderiyoruz.
“Ronnie harika bir insandı özlemle anılacak.”

Slash – “Müziği sonsuza dek yaşayacak”.

David Coverdale – “Ronnie`nin ölümünü üzüntüyle duydum. Üzüntümü, dualarımı, ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşıyorum.”.

Scott Ian – “Huzur içinde uyu, Ronnie James Dio. Boynuzlar yarım artık. Büyük bir kayıp…

“Ronnie ile o kadar çok hatıram var ki. Birlikte defalarca turne yaptık. Her zaman nazik, güleçti. Ve Yankee hayranıydı.
“2004 yılında Dio/Anthrax turnesinde, o sahnedeyken onun için her Yankee vuruşunu öğreniyordum. O kadar ilgiliydi.

“Black Sabbath`ı ‘Black & Blue’ turnesinde 1980 yılında (Black Sabbath ve Blue Oyster Cult beraber) Madison Square Garden`da, en ön ilk sıradan izlemiştim.
“Ronnie dünyanın kralıydı. Tüm zamanların en iyi üç konserinden biriydi.”

Glenn Hughes – “Bu çok üzücü bir gün… Çok sevgili bir arkadaşımı kaybettim.
“Ronnie gerçek bir heavy metal lideri, bir ikonu, bir vizyoneriydi. Onun gibi biri bir daha gelmeyecektir.
“Ronnie bana Elf`de iken hep bilgelik etmiş, büyük şefkatle yaklaşmıştır. Yıllarca önce ben Deep Purple`da iken birlikte bir bir konser turnesindeydik. Çok güzel bir ruhu, nezaketi vardı. Çok düşünceli ve harika bir öğretmendi.

“Bir gün senin mikrofonunu oraya getireceğim ve seninle şarkılar söyleyip Vindaloo paylaşacağız. Seni çok özleyeceğim arkadaşım…”

Sebastian Bach – “Şu an kahramanımın ve dostum Ronnie James Dio`için ağlıyorum.

 

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

17 Mayıs 2010 tarihinde Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: