Waters: Tonlarca Yeni Şarkım Var

Roger Waters AP ajansına yaptığı açıklamada “tonlarca yeni şarkım var” dedi. Ancak bu sonbahar da The Wall albümünün 30. yıl turnesine hazırlanan sanatçının hayranları ne yazık ki bu yeni şarkıları henüz işitemeyecekler. Waters yaklaşık yirmi yıldır yeni bir albüm hazırlamadı.


Waters bunun yaratıcılık sorunundan kaynaklanmadığını söyleyerek “tonlarca yeni şarkım var, bazıları kayıt edildi, bazılarının yarısı kaydedildi ve kendime sürekli yeni bir ortak bularak hepsini uygun bir form`a toparlama sözü verip duruyorum. Sanırım yakın bir zamanda bunu gerçekleştireceğim. Fakat zamanın da ne kadar hızlı aktığını görüyorum. Tecrübeme göre her yeni sayfa diğerinden daha hızlı bir şekilde açılıyor” dedi.

AP: The Wall albümünü Broadway şovu olarak getirileceği konuşuluyordu. Bu gerçekleşecek mi?

Waters: Daha hala gündemde. Geçen sene ara ara bununla ilgili çalışmalar yaptım ve şu sıralar en başarılı müzikallerden biri Billy Elliot`u yazan başarılı İngiliz yazar Lee Hall ile birlikte çalıştık. Lee benim en yakın arkadaşlarımdan biri oldu ve nazar değmesin sanırım çalışm

ak istediğimiz yönetmeni de sonunda bulduk. Dolayısıyla bu da yolunda işleyen bir başka iş. Şu an kitabın dördüncü veya beşinci versiyonundayız. Biraz komik diyaloglar eklemeye çalışıyoruz. Orjinal The Wall albümü ve konserleriyle (hatta filmi) ilgili en büyük hayal kırıklığım, hiç mizah konamamış olmasıydı.

Mizah benim hayatımın en önemli parçalarından biridir. Broadway de sahnelemek isteyiş nedenlerimden biri de karakterlerin komik yanlarını sergilemek içindi.

AP: Green Day`in “American Idiot” yapımı “The Wall” tarzıydı. Onun Broadway`de sahnelenen versiyonunu izleyebildiniz mi?

Waters: Benim ihmalkarlığımdandır. Pek fazla bilmiyorum. İyi bir izleyici değilimdir. Müzikal zevklerim çok geniştir fakat çok fazla popüler müzik dinlemem. Fakat davet edilince, Green Day`den bazı şeylere baktım ve gerçekten de orada bazı çok güçlü melodiler vardı.

AP: The Wall için ilhamı nerelerden aldınız?
Waters: Ergenlik zamanlarım her türlü tutarsızlık ve aşağılanmayla geçti. Partilerde her zaman siyah giyip köşede duran, insanların sert bakışlarına maruz kalmış bir çocuktum. Sıklıkla böyle  cool görünmeye çalışan gençler tamamiyle korkular içindedir. Ben kesinlikle öyleydim. The Wall`u yazmak, kendimi bu nevrozlardan ve bazı korkulardan kurtarma işleminin bir parçasıydı.

Korku günlük hayatlarımızdaki çok zararlı bir etkendir. Bir çok şekliyle ülkelerin ve ideolojilerinkilere benzer. Biz, bizden olmayan herkese karşı savunma mekanizmaları inşa ederiz.

AP: Amerikadaki politik bölünme hakkındaki fikriniz nedir?

Waters: Birleşik devletler çok içine kapanık ve dar görüşlü. Başkalarının kendine bakışını reddeden, Avrupanın bakışını reddeden bir tarza sahip. Ve inanılmaz bir direnç var. Genel olarak bakışı söylüyorum. Tabi öte yandan çok fazla sayıda  Amerikan vatandaşı da toplumdaki bu problemden haberdar ve onlar çok önemli.
2. Dünya Savaşından sonra Amerikayı dolaşan annemi hatırlıyorum, bana derdi ki, “Amerikalılar çok dost canlısı, çok eli açık insanlar ancak çok da saflar.” Ama sanıyorum çok büyük oranda iyi işler yapmak isteyen ve yardım etmek isteyen kitleler var fakat ticari güçlerin baskısından dolayı etkili olamıyorlar.

AP: Size yüzlerce kere sorulmuştur ama ben bir kez daha sorayım – Pink Floyd`un yeniden bir araya gelme şansı var mı?

Waters: David (Gilmour) bu işten tamamen sıyrılmış durumda. Başka bir Live 8 olsa ben yine gider biraz daha çalarım ancak o hiç ilgilenmiyor. Durum böyle.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

30 Nisan 2010 tarihinde Rock & Prog, Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: