Pink Floyd Mahkemeyi Kazandı!

Geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Pink Floyd`un internet üzerindeki satış gelirleri ile ilgili plak firması EMI aleyhine açtığı davada yargıç firmanın iTunes üzerinden satış yapmasının doğru olmadığı kanaatine vardı.

Borç içindeki EMI Grubunun muhasebecileri bu kez Londra Yüksek Mahkemesinin verdiği aleyhlerindeki kararla sarsılmışa benziyor. Mahkeme 1999 yılında grupla yapılan anlaşma kuralları gereği, parçaların tek tek internet üzerinden satılamayacağı gerekçesiyle Pink Floyd üyelerine $60.000 dolar ceza ödenmesi kararı verdi. Çünkü grup albümlerdeki parçaların albüm dışında tek olarak yayınlanamayacağını belirtmişti. Bu yüzden hakim cezanın dışında parçaların grubun izni olmadan bu şekilde satışına da yasak getirdi. Oysa bu günlerde müzik endüstrisinin en büyük kar`ı internet üzerinden tek tek satılan parçalar.

Karar, Floyd`un EMI`den ayrılarak başka müzik firmalarına geçeceği yorumlarına yol açtı. 1967`de başlayan EMI-Pink Floyd birlikteliğinden doğan “Dark Side of the Moon,” “The Wall” ve “Wish You Were Here” gibi albüm kataloğuna sahip grup, bir çok plak firmasının ağzını sulandırdı. Bu da grubun başka bir firmaya geçebileceğini düşündürüyor.

Buna tabi ki tek engel grubun üyeleri arasındaki ilişkilerin karmaşık yapısı. Normal olarak grupların tek bir menejer`e sahip olması gerekirken, Pink Floyd`un yaşayan üyeleri Roger Waters, David Gilmour ve Nick Mason ayrı ayrı temsil edildikleri için grupla anlaşılması karmaşık bir durum yaratıyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

11 Mart 2010 tarihinde Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: