Pink Floyd EMI`yi Mahkemeye Verdi

Pink Floyd şarkılarının telif ödemeleri için plak şirketi EMI aleyhine hukuki mücadele başlattı.

Grubun avukatı Robert Howe mahkemede grubun şu an şirketle yaptığı anlaşmanın neresinde olduklarını bilmek istediklerini ve şarkılarının internet üzerinden online satışları ile ilgilendiklerini söyledi.

EMI`ın şarkıları, grubun albümlerde yer aldığı şeklinden farklı olarak tek tek veya herhangi bir şekilde satma izni olup olmadığını sorgulyan avukat, parçaların herhangi bir şekilde orjinal şeklinden farklı olarak satışının mümkün olmadığını ekledi. Başka bir deyişle grubun şarkılarının albümdeki yapıdan farklı olarak tek tek satışının mümkün olmadığını söyledi.

Howe ayrıca: “Her iki tarafın da şarkıların istismar edilerek sömürülmesiyle karşı karşıya bulunduklarını, bunun da firmayla yapılan 1999 tarihli anlaşmanın ardından gerçekleştiğini ekledi.

Howe, EMI`ın tezinin ise yapılan anlaşmaların albümlerin fiziki kopyalarını kapsadığını ancak internetteki online satışa etki edemeyeceği olduğunu söyledi. Bunun ticari olarak bir anlamı olmadığını da belirtti.

Pink Floyd 1967 yılından beri EMI`ın The Beatles`den sonraki en büyük sanatçısı. Son yıllarda sıkıntı yaşayan firma 1.5 milyon sterlin zarar açıklamıştı.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

9 Mart 2010 tarihinde Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: