Röportaj : Şans? Pink Floyd daha az önemseyemezdi.

Görüşmeci Alan Walsh

Grupların kanlı oyunları arasında pop röportajları yapmak zordur. Bu işin beraberinde getirdiği tehlikelerden biridir bu. Beatles’ın dağılmaya yüz tuttuğu zamanlarda röportaj yapanlar bunu iyi bilir.

Geçen hafta sürpriz bir şekilde Pink Floyd’un sırasıydı. Son kayıtları “Apples and Oranges”ın grafiklerindeki beklenmeyen patlama yüzündendi. Hâlâ onların ilk yeteneksiz davranışlarını anlamaya çalışıyorum ve onlara “Arnold Layne” ve “See Emily Play”in ardından patlayan üçüncü şarkıları hakkında ne düşündüklerini sordum.

Daha az önemseyemezdik” diye cevap verdi Syd Barrett. Kendilerini hala bir stüdyo grubu olarak görmüyor Floyd.

Barrett müzikteki anarşinin bir avukatı. Barrett grubun tek yapabildiğinin kendilerini memnun edecek kayıtlar yapmak olduğuna ve kayıtların ticari olmaması gerektiğine inanıyor. –bu çok kötü.

“Tek yapabileceğimiz şey sevdiğimiz şeylerin kaydını yapmak. Eğer öyle olmasaydı kimse albümü almazdı. Barrett grupların kendi müziklerini ortaya koymalarını, yayınlamalarını ve satmalarının gerektiğine inanıyor.

Ticari işlerin müziğe yön vermesinin, müzik için zararlı olduğunu düşünüyor. Company, wholesalers ve retailers kayıtlarını dahil etmek istemiyor. “Orta sınıf herkes kötüdür” dedi.

Menajer Peter Jenner gruptakilerin dinleyicilerin fikirlerine, kayıt firmalarının fikirlerinden daha fazla önem verdiklerini söyledi.

Barrett, Beatles ve Mick Jagger’ın tutulmasının aslında yaptıkları müzikten değil, ne yapmak isterlerse yapmalarının ve kalan kişileri hiç önemsememelerinin bir sonucu olarak görüyor. “Bu yüzden bu kadar tutuldular. Çünkü millet ne yapmak isterse yaptıklarını görüyor ve buna bayılıyor.”

Barrett ve gitarist Roger Waters ile menajerleri Jenner ve Andrew King ile Lambeth deki Central Office of Information de görüştüm. Oturmuş, Britanya, Amerika ve Kanada’da yayınlanan bir magazin programı için hazırlanan gruplarının renkli tanıtım videosunu izliyorlardı.

Klipteki şarkı “Jug Band Blues”du. Jenner, Barrett’ın bu şarkıyı grubun çıkış şarkısı olan “Apples and Oranges” ile yer değiştirmek istediğini söyledi. Jenner ise bu şarkının gelecek yıl için güzel bir çıkış parçası olacağı üzerinde durduğunu ve vazgeçirmeye uğraştığını belirtti.

Şarkı Barrett’ın grubun yaptığı müthiş ses efektlerinin üstüne okunan bir şiir gibiydi.

Filmle işimiz bittikten sonra yakınlardaki bir pastaneye gittik. Burada grubun menajeri “Grup son birkaç aydır gerçekten büyük bir çalışma içerisinde ve umarım bu onlara işlerinde geri döner.”

“Gruptaki dört kişiye büyük bir şöhret verip de şaşırmamalarını bekleyemezsiniz. “

“Fakat şu aralar o kadar da kafa karıştırıcı olmayan bir zaman periyodundan geçiyorlar. Onlar sıradan bir grup değiller. İnsanları kendilerini dinlemeye çekiyorlar ve albümleri de İngiltere ve Amerika’da büyük satış rakamlarına uğradı. Bence ileride şahane günler görecekler. Yani, sadece yıldızlar gibi parıldıyorlar.”

Pink Floyd sahneye bir psychedelic grup olarak çıktı. Onlar ışığı ve psikedelik etkiyi iki ses dalgasının birbirine çarpıp yeni bir şeyler oluşturması gibi kullanarak müzik dünyasında iktidara çıktılar. Hala ışığı kullanıyorlar mı yoksa bu huylarından vaz mı geçtiler?

“Tabii ki hayır” diye cevap verdi Roger Waters. “Bizimle birlikte ışıklar sadece süs değildi ve hâlâ değil. Biz ışığın müziği geliştirdiğine ve güzelleştirdiğine inanıyoruz. Işığı sadece bir süs olarak kullanan grupları şuan ışığı bırakmaya zorlanırken görmekteyiz, fakat bizim bırakmamız için her hangi bir sebep yok.”

“Bu ülkede gruplar kendi ışık şovlarını yapmaları için zorlandı. Aynı şey Amerika içinde geçerli. Bu zorlamayı yapanlar da ışık şovlarını karşılayabilen bazı barlardı.”

“Gerçekten” dedi Barrett “Işığı ve müziği kaynaştırmaya daha yeni başladık. Müziğin ve ışığın aynı sahnenin bileşenleri olduğuna inanıyoruz. Birbirlerini geliştiriyor ve daha zevkli kılıyorlar.”

“Gelecekte gruplar basit birer pop şovundan daha fazla efor sarf etmesi gerekeceğini hissediyoruz. Büyük bir titizlikle hazırlanmış bir tiyatro oyunu hazırlamaları gerekecek.”

Orjinali http://www.pink-floyd.org/artint/mmdec67.htm
Çeviren: Erdem ULUÇINAR

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

1 Şubat 2010 tarihinde Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: