Syd Barrett Röportajı

Çoğu gitarist kariyerine piyano ile başlar. Fakat Syd bunlardan değil. O bir banço* ile yola çıktı.

SydKendisi “Emin değilim, o an için iyi bir fikir olduğunu düşünmüştüm. Altı ay kadar büyük bir mutlulukla çaldım. Sonra bir gitar almaya karar verdim.
İlk aldığım gitar olan Hofner akustiğimi bir yıl kadar kullandım. Sonra yerel bir Cambridge grubu olan “Geoff Mott`a ardında da daha sonra Furtuna 2`ye sıçrayan “Mottos” isimli grupta bulundum. Her ne kadar Geoff Mott etkileyici bir solist olsada grubun gitarları ve dizaynı bitmişti. Hâlâ ona ne olduğunu merak ederim.” “Özel partilerde bayağı iş yaptık. Çaldıklarımızın bir kısmı bize aitti fakat daha çok Shadows’ un enstrümantal müziklerini ve birkaç tane de Amerikan şarkılarını çalıyorduk. Maalesef grup dağıldı ve blues alanına basscı olarak  girmiş oldum.

Yine bir Hofner’ın vardı ve birkaç yıl onu çaldım. Bir gün bana Londra Sanat Okulu’na gelmemi ve orada bir grup kurmamı öneren Roger Waters isimli biriyle tanıştım. Dediğini yaptım ve “Abdabs” grubunu kurduk. O dönemde benim de başka bir gitar almam gerekti çünkü Roger da bass çalıyordu ve grupta iki tane bass istemiyorduk.

Sonuç olarak bende gitarımı değişmiş oldum ve pub tarzı çalmaya başladık. Bu arada birkaç isim değiştik. Ta ki “Pink Floyd” ismini bulana kadar. Kimin önerdiğini hatırlayamıyorum ama tam olmuştu. Birkaç ay önce birkaç yüzlüğümü yeni bir gitar için harcadım fakat öyle görünüyorki eskisinden kopamıyorum. Birkaç sefer boyattım, hatta plastikle kaplatıp gümüş diskler bile eklettim.

Gümüş diskler hâlâ gitarın üstünde fakat biraz aşınmış gibi gözüküyorlar. Üzerinde hiçbirşeyi değiştirmedim sadece bazen değişik soundlar gerektiğinde pickuplarını değiştirmek zorunda kaldım.
“İdollerime gelince, Steve Cropper mutlaka seçenekler arasında ve Bo Diddley de. Eski günlerde grubumun ve benim üzerimde gerçekten büyük bir etkisi vardı. Hayır, şuan beni o kadar çok etkilediklerini düşünmüyorum. İyi bir gitarist olmanın dışında hiçbir emelim yok… henüz! Ticarette o kadar uzun süre durmadım.”

orijinal metin:http://www.pink-floyd.org/artint/beat.htm

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

29 Ocak 2009 tarihinde Pink Floyd Klasörü, Syd Barrett içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: