Led Zeppelin`in Yeniden Bir Araya Geliş Öyküsü

2007 yılının 10 Haziran`ında, saat öğlen 2:30 da, Led Zeppelin`in yaşayan üç üyesi — gitarist Jimmy Page, solist Robert Plant ve basçı John Paul Jones — prova yerinde bazı şarkılar seslendirmek için bir araya geldiler. Bu onların enstrumanlarla dolu bir odada 1995 yılında dört şarkılık üstün körü Rock & Roll Hall of Fame performanslarından sonraki ilk buluşmalarıydı. Bu sefer çıta yüksekti; amaçları1980 yılındaki davulcuları John Bonham`ın ölümünden sonra, olabilecekse yeniden bir Led Zeppelin gösterisi sergilemekti.

Prova yeri, İngilterenin hala gizli tutulan bir yeriydi. 10 Aralıkda Londranın meşhur O2 salonunda verecekleri konserden bir kaç hafta önce yaptıkları söyleşilerde —Atlantik Plak Şirketinin kurucusu Ahmet Ertegun`ün vakfı yararına — Page, Plant ve Jones, ne gününü, ne çaldıklarını ve ne de bu yeniden bir araya gelişin grubun yakın arkadaşı ve tepede oldukları yıllar ve sonrasının fikir hocası Ertegün`ün anısına ithaf etme fikrinin nasıl oluştuğunu hatırlayamadıklarını söylüyorlar. Onca zaman sonra tekrar bir araya gelme konusunda duygusal ve anlık bir hem fikire vardılar.

“Çok ani oldu,” diyor Page. Evindeki düşme sonucu sol elinin küçük parmağının kırılması üzerine provalara ara verildi ve ilk olarak belirlenen konser tarihi 26 Kasım`dan 10 Aralığa alındı. Herkes istekle çalışmaya gidiyor ve zevk alıyor. Çok memnunuz” diyor Page.

Solist Robert Plant ise büyük bir gülümsemeyle hatırlıyor o günü ve “katarsis ve terapatikti diyor. ( Çok psikolojiyle uğraşmış olacak ki kelimeler o alandan arınmış ve iyileştirici anlamına geliyor). Baskı ve ağırlık olmadan.” Bas gitarist John Paul Jones, Plant için hiçbir şüphesi olmadan geldiğini söylüyor ve “Biri parçayı seçti. Biz çaldık ve gayet güzeldi” diyor.

Fakat davulcu John Bonham`ın kendisi gibi davulcu oğlu, Jason, Led Zeppelin`in yeniden grup oluşunun tam gününü ve saatini söyleyebilir, çünkü o da babasının görevini almak için oradaydı. “Ne zaman olduğunu bilemeyebiliriz” diyorlar , “ama o bilir. Çünkü birşeyler boğazına gelip takılmıştı.”

“Bir anda sağlam bir sound çıkacağını düşünmemiştim,” diyor bugün artık kendisi de 41 yaşında ve iki çocuk babası olan Jason. Aynı zamanda yeniden aktif hale geçen ünlü grup Foreigner`in elemanı. “ Biraz zaman alacağını düşünmüştüm” diyor. Ama yanılıyor. Grup 1973 yılı albümleri Houses of the Holy`den “No Quarter,” ile çalmaya başladıklarında en damarından canlandırıyorlar canavarı. “Riff`i duyunca, herkes birbirine baktı ve harikaydı.” Bir sonraki parça 1975 Physical Graffiti albümündeki çöl karavanlarının marşı “Kaşmir” idi. “Sonra durduk ve Jimmy döndü Robert`a `Gel sarılayım sana`dedi ve Robert bağırarak cevapladı `Tabi, şimşeğin oğlu!`” Sonuç olarak, günün sonunda “Dediler ki `Bir daha ne zaman bir araya geliyoruz . . .`” diyor Jason gülerek. “`Nasıl yani bir daha böyle bir şansım var mı?` diye düşündüm”.

Rolling Stone Aralık 2007 sayısından alıntı. 10 Aralık 2007 Londra 02 Konseri görüntüleri

Led Zeppelin Live Video of “Good Times, Bad Times”

 

Led Zeppelin Live Video of “Black Dog”

 

Led Zeppelin Live Video of “For Your Life”

 

Led Zeppelin Live Video of “Nobod’s Fault But Mine”

 

Led Zeppelin Live Video of “No Quarter”

 

Led Zeppelin Live Video of “Since I’ve Been Loving You”

 

Led Zeppelin Live Video of “Dazed and Confused”

 

Led Zeppelin Live Video of “Stairway To Heaven”

 

Led Zeppelin Live Video of “The Song Remains The Same”

 

Led Zeppelin Live Video of “Kashmir”

 

Led Zeppelin Live Video of “Whole Lotta Love”

 

Led Zeppelin Live Video of “Rock and Roll”

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

12 Aralık 2007 tarihinde Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: