Relics

1971 yılında çıkan toplama bir Pink Floyd albümüdür. 14 Mayıs’da İngiltere’de, 15 Temmuz’da da Amerika’da piyasaya sürüldü. 1996 tarihinde Nick Mason’un orjinal çiziminin üzerine farklı üç boyutlu görseliyle yayınlandı. 

Albüm, grubun plak firmasının daha sonra Meddle olarak yayınlanacak albüme sıfırdan başlamasından dolayı sahip olduğu endişeler yüzünden yayınlandı. Buna ilaveten grubun konser Pink Floyd 1971 Toplama albümüprogramının yoğunluğu, EMI’nin gruptan Atom Heart Mother sonrası bir yıldan daha kısa zamanda yeni bir albüm gelemeyeceğini düşünmesine neden oldu.

Relics daha sonra yeterli onay alınmadan çeşitli defalar yeniden yayınlandı. Bunlara bir örnek Avustralya EMI şirketinin grubun onayını almadığı basımıdır. Bunun üzerine plak toplatıldı ve bu yüzden nadir bulunan bir albüm haline geldi. 1996 yılındaki yeniden yayınlanışıyla tekrar satın alınabilir hale geldi.

Relics’i özel yapan şey Syd Barrett dönemi parçalarından o ana kadar albümlerde yer almayan Arnold Layne ve See Emily Play’in yanı sıra, üç diğer 45’liğin B yüzlerindeki şarkılar bulunuyordu. Paintbox, Julia Dream ve Careful with That Axe, Eugene. Paintbox parçasının orjinal 3.33’lük süresi sadece Relics albümünde bulunmaktadır. 1992’de Shine On Box Set’inde yer alan The Early Singles, 1997’de yayınlanan 1967: First Three Singles ve 40. yılı anısına 2007 de yayınlanan The Piper At The Gates of Dawn versiyonlarında şarkı 13 saniye sonra sonlanır.

Plakta ayrıca daha önce yayınlanmayan sadece The Man and The Journey konser serisini dinleyenlerin bildiği Roger Waters kompozisyonu ‘Binding My Time’ın  stüdyo kaydı bulunuyor.

Albüm kapağı Regent Street Polytechnic’de okuyan Nick Mason’un  mimarlık çalışmaları sırasında hazırladığı bir çizimden oluşur. Mason 2008 yılında kapağın 195 adet sınırlı sayıdaki kopyasını imzalı olarak satmıştır.

Orjinal kapağa ilave olarak albüm çeşitli ülkelerde farklı kapaklarla yayınlanmıştır. Dört gözlü bir yüzü gösteren kapakla Amerika’da yayınlanan albüm antika bir şişe açıcısıdır.

CD olarak yayınlandığı zaman Hipgnosis partneri Storm Thorgerson, Nick Mason’un çizimini gerçek makinasını oluşturup kendisine hediye etti. Bu model halen Mason’un ofisinde bulunuyor.

Şarkılar

1. Yüz

1 – Arnold Layne (Barrett) 2.56
2 – Interstellar Overdrive (Barrett/Waters/Wright/Mason) 9.43
3 – See Emily Play (Barrett) 2.53
4 – Remember A Day (Wright) 4.29
5 – Paintbox (Wright) 3.33

2. Yüz

 

6 – Julia Dream (Waters) 2.37
7 – Careful with That Axe, Eugene (Gilmour/Waters/Wright/Mason) 5.45
8 – Cirrus Minor (Waters) 5.18
9 – The Nile Song (Waters) 3.25
10 – Binding My Time (Waters) 5.18
11 – Bike (Barrett) 3.21

Pink Floyd
 • Syd Barret – “Arnold Layne”, “Interstellar Overdrive”, “See Emily Play”, “Remember A Day”, “Paintbox” ve “Bike”da solo ve ritm gitar, “Arnold Layne”, “See Emily Play” ve “Bike”da ana vokal.
 • David Gilmour – “Arnold Layne”, “Interstellar Overdrive”, “See Emily Play”, “Remember A Day”, “Paintbox” ve “Bike”da solo ve ritm gitar ve geri vokaller, “Julia Dream”, “Cirrus Minor” ve “The Nile Song” ana vokal.
 • Nick Mason – davullar, perküsyon, orijinal kapak tasarımı
 • Roger Waters – bas gitar, geri vokaller
 • Richard Wright – org, piano, ”Paintbox” ve ”Remember A Day”de ana vokal, geri vokaller ve Biding My Time’da trombon.
İlave müzisyenler
 • James Guthrie – remaster gözlemcisi
 • Norman Smith – davul, ”Remember a Day” de geri vokaller, ”Interstellar Overdrive” da davul atağı.
 • Doug Sax – remaster

Satış Performansı

Yıl Liste Pozisyon
1971 İngiltere Albümler 32
1971 Billboard Pop Albumler 152

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

25 Ekim 2007 tarihinde Albümleri, Toplama Albümler içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

 1. Julia Dream’ın hikayesi nedir acaba ?

  Beğen

 1. Geri bildirim: Tüm Pink Floyd Albümleri Listesi | pink floyd türk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: