1970 – Atom Heart Mother

Ekim 1970’te piyasaya sürülmüştür. İngiltere’de 1 numaraya, Amerikan Listelerinde 55 numara yükselmiştir. ”The” Pink Floyd’un (yine o, CD kitapçıklarındaki sorunlu “The” sözcüğü) Abbey Road’da kaydettiği “Atom Heart Mother” Ingiltere’de 1 Numara olan ilk Harvest albümüydü.

Albüm kaydedilirken stüdyo mühendislerinden bir tanesi Alan Parsons’dı ve Norman Smith de “yardımcı yapımcılığa” terfi ettirilmişti. Bugünlerde böyle radikal bir albümün listelerin başında yer alabileceğini düşünmek nerdeyse imkansız bir şey.

“Atom Heart Mother” yeni Quadrofonik, yani dört hoparlörlü sistem için piyasaya sürülen ilk Pink Floyd albümüydü (Harvest Q4SHVL 781). Bu çok da yerinde verilmiş bir karardı. Çünkü grup 1969’dan beri konserlerinde quadrophonik, hatta altı hoparlörlü ses düzenIerini kullanıyordu. Aslında son zamanlarına kadar hep dört çıkışlı bir sistem kullandılar. Bugün albümün kapağı albümün kendisinden daha çok bilinmektedir. Kapakta görülen şaşkın bakışlı ineğin fotoğrafını Hipgnosis çekmiştir (bilmek isteyen varsa ineğin adı 3. Lulubelle’di). Amaçları hiçbir anlam ifade etmeyen bir kapak yapmaktı ve gerçekten de kapağın müzikle hiçbir ilgisi yoktu. 1994’te piyasaya sürülen ve daha keskin bir tınısı olan albüme başka inek fotoğrafları da eklendi.

ATOM HEART MOTHER
Bölümleri:
FATHER’S SHOUT;
BREAST MILKY;
MOTHER FORE;
FUNKY DUNG;
MIND YOUR THROATS PLEASE;
REMERGENCE

(Mason/Gilmour/Waters/Wright/Geesin)

Grup albümün bir yüzü uzunluğundaki bu parçayı Ron Geesin’le birlikte besteledi. Waters’la birlikte ‘The Body’ adlı filmin müziklerini de yapan Geesin’in eline üstünkörü bazı bantlar tutuşturup bunların üzerine “büyük bir şey” kaydetmesini isterler ve ona pek de yardımcı olmazlar. Geesin parçada. “The Body”deki çellocuyu, on tane nefesli çalgıyı ve güçlü sesleri olan yirmi kişilik koroyu kullandı. Stüdyoda çalışan bu kadar müzisyenle birlikte olmak koro şefi John Aldis’e çok fazla geldiğinde orkestra şefliğini Geesin’in elinden aldı (bu gibi durumlarda klasik müzik müzisyenleriyle çalışmak gerçekten çok zordur).

1970 yılının Şubat ayında Paris’te ilk kez çalındığında. Waters bu süiti “The Amazing Pudding” adıyla tanıttı. 1970’in Eylül ayında BBC Paris Theater’daki bir In Concert programında çalınana kadar da şimdiki adını almadı. Rivayete göre program listesine yazılması için parçanın adı sorulduğunda grup üyeleri aceleyle bir gazetenin sayfalarına göz atmaya başlarlar. “Atomla çalışan” bir kalp piline sahip bir kadınla ilgili haberi gördüklerinde de parçanın adını koyarlar. Parçanın canlı çalındığı 14’ten 30 dakikaya kadar olan gösteriler bazen orkestra ve koro eşliğinde bazen de bunlar olmaksızın yapıldı. Ron Geesin’in parçanın ortasında çekip gittiği Bath festivalinde çalınan “orkestralı” prömiyer de bu gösteriler arasındadır. Ötekiler daha çok etkilenmiş olacak ki bu parça sayesinde Pink Floyd, Mortreaux Klasik Müzik festivalinde çalan ilk ve tek rock grubu oldu.

Meraklısı için parçanın beş bölümünün süreleri şöyledir: 5′ 19″. 10’09”. 15’25”. 17’44”, 19’45”. 1994’te piyasaya sürülen CD’de belirtilmemesine karşın, ilk versiyonunda en azından bu tip bölümleri ayırabilen aletleri olan dinleyiciler için belirtilmişlerdi.

Parçanın yapımıyla ilgili detaylı Ron Geesin hatıralarını buradan okuyabilirsiniz

IF (Waters)
Açılıştaki sözlerin aldatıcı yalınlığı ve akustik gitarın karmaşadan uzaklığından sonra dinleyici birdenbire şarkı sözlerinde geçen delilik ve yalnızlığın içine düşer. Bu Waters’ın Syd’in etkisini ya da Syd’in gidişi nedeniyle duyduğu suçluluk duygusunu bir süre daha üzerinden atamayacağının ilk işaretiydi. Grup If’i canlı çalmadıysa da (yukarıda sözü edilen BBC In Concert şovu hariç) parça, Amerika’da ve Avrupa’da bir 45’lik olarak piyasaya sürüldü. 80’li yıllarda Roger Waters parçayı Pros & Cons ve Radio KAOS turnelerinde yeniden seslendirdi.

SUMMER ’68 (Wright)
Wright, bir şarkı sözü yazarı olmaktan hiç mutluluk duymadığını söylese de bu şarkının kendi duygularını ifade ettiğini kabul eder. Şarkı olağan, bir gecelik ilişkilerden birini (belki de rock grubu hayranı kızlardan biriyle ilişkisini) sorgulamaktadır. Buna karşın, parça albümde canlı çalınmayan tek parçadır.

FAT OLD SUN (Gilmour)

Gilmour bu çok Ingilizvari şarkıyı “Grantchester Meadows”u takip eden bir süit olması için yazdı. Açılıştaki kilise çanları, yumuşak akustik gitar ve giderek hafifleyen davuluyla bu parça, Gilmour’ın şarkı söyleme tarzının en çok olgunlaştığı parçalardan birisi oldu. Parça iki BBC In Concert şovu için kaydedildi. Bunlardan ilki daha önce sözü edilen 1970’teki şovdu, ötekisi de 1970 yılının Ekim ayında yapıldı. Ayrıca ’70 ve ’71 yılları boyunca canlı çaldıkları parçalar arasında yer aldı.

ALAN’S PSYCHEDELlC BREAKFAST
{RISE AND SHINE; SUNNY SIDE FP; MORNING GLORY}

(Mason/Gilmour/Waters/Wright)

Adını Pink Floyd’un turne ekibindeki Alan Stiles’tan alan bu on üç dakikalık maskaralıkta, Stiles’ın sabah ayini sırasındaki sesi duyulur. Parçadaki klavye temalarından birisi daha sonra, Nick Mason’ın ikinci solo albümüyle aynı adı taşıyan, ‘Profiles’ adlı parçanın ana teması olarak ortaya çıkacaktır.

Parçadaki müzikal bölümlerin arasında Stiles’ın banyo yaparken ve jambon kızartırken çıkardıgı sesler duyulur. Bu tür musique concrete yani müzik dışı sesler olarak adlandırılan sesler nerdeyse her Pink Floyd albümünde bulunan belirgin bir özelliktir. Ama bu tür sesler hiçbir albümde bunda oldugu gibi kullanılmadı. Parça yalnızca bir kere, 1970 yılının Aralık ayında Sheffield City Hall’de canlı olarak çalındı. Aslında bu hiç de şaşırtıcı degildir.
Gösteri sırasında grup üyeleri sahnede çay demleyip yemek pişirmiştir. Parçanın bitimindeki damlayan musluk sesi albümde, plagın normalde üzerine kayıt yapılmayan son yivi de tükenene kadar, yani sonsuza dek damlamaya devam eder.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

25 Ekim 2007 tarihinde Albümleri, Roger Waters Dönemi, Stüdyo Albümleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: