Roger Waters – Amused To Death

7 Eylül 1992 de piyasaya sürüldü.

Parçalar: The Ballad Of Bill Hubbard;

What God Wants,

Part i; Perfect Sense,

Part i; Perfect Sense,

Part 2; The Bravery Of Being Out Of Range;

Late /”Iome To night,

Part i; Late Home Tonight,

Part 2; Too Much Rope;

What God Wants,

Part 2; What God Wants,

Part 3; Watching TV;

Three Wishes;

It’s A Miracle;

Amused To Death

Waters bu albüm için aralıklarla en azından beş yıl çalıştı. Bu albümün ‘Radio KAOS’un öyküsünün bir devamı olacağını söylemişti. 1989’un başlarında EMI planlanan piyasaya sürme tarihinden vazgeçildiğini, bunun yalnızca Waters albümden hoşnut olmadığı için olduğunu ve albümün “1990’ın başına doğru” piyasaya sürüleceğini açıkladı.
Sonunda albümü piyasaya Columbia sürdü. Artık Sony holdinginin bir parçası olan Columbia, Pink Floyd’un 60lı yıllarda onlara kayıt yaptığı zamanlardaki gibi EMI’a bağlı bir şirket değildi.

Albümün konusu “Radio KAOS”unkinden daha karışıktı ve tek başına bunun kadar bir kitabı doldururdu. Ama albüme açıklayıcı hiçbir not eklenmedi ve albüm piyasaya çıktığında pek fazla söyleşinin yapılmamış olması da kötü oldu. Adını Neil Postman’ın Amusing Ourselves To Death adlı kitabından alan öykü “Pembe Dizi Devleti” üzerinedir. Bu devlette politikacıların politikalarından çok saç biçimleri, giysileri, seks hayatları ve televizyondaki hareketleri önemlidir. Libya’nın Ingiltere’den kalkan Amerikan uçakları tarafından bombalanmasına, Tiananmen Alanı’ndaki kıyıma, terörist vahşetlerine ve yabancı antropologların dünya üzerinden silinmiş Insan türlerinin kalıntılarını bulmalarına da gönderme yapılır. Albüm, Er William Hubbard’a ithaf edil miştir. Albümün ilk şarkısında arkadaşı Aif Razzell’in, (bir televizyon belgeselin de) Hubbard’ın Birinci Dünya Savaşı’nda ölümünü anlatan sesi duyulur. Waters şarkı sözleri için yine listelere başvurdu. Ama Waters’ın en büyük suçu ünlü bir muhalifi; ölümü sanki yalnızca güzel bir kadın olduğu için önemliymiş gibi, stereotiplere göre ve cinsiyetçi bir şekilde “sarı gül” diye tarif etmesiydi.
Jeff Beck’in bazı parçalarda çalması, Yardbirds hayranlarının, Waters Jimmy Page’le ne zaman kayıt yapacak diye düşünmelerine yol açtı. Albümdeki ünlü adlar arasında P.P. Arnold, John “Rabbit” Bundrick, Rita Coolidge, N’Dea Davenport, Don Henley, Steve Lukather ve Jeff Porcaro vardı. Guy Pratt’in bas çalması için yapılan çağrıyı geri çevirmenin politik bir davranış olacağını düşünmesine karşın, aralarında Michael Kamen, Andy FairweatherLow, Graham Broad, Rick Di Fonzo, B.j. Cole, Katie Kissoon ve Doreen Chanter gibi eski dostların da bulunduğu başka müzisyenler de albüme katkıda bulundu.
Bob Ezrin “Momentary Lapse…” da çalışmak için “Radio KAOS”tan ayrılınca Waters albüme şu sözleri ekleyecek kadar kızdı. “Her insanın bir fiyatı vardır Bob! ve seninkisi çok ucuzdu”. Boşluğu Patrick Leonan doldurdu ve hem Waters’la birlikte yardımcı yapımcılık yaptı hem de klavye çaldı.
“What God Wants”ı Seville’deki The Guitar Legends Festivalinde ve Amerika’daki bir yardım konserinde çaldıktan sonra Waters, albümün iki milyon kopyası satılırsa albüm için turneye çıkacağını söyledi. Piyasaya sürüldükten on iki ay sonra o rakamın yarısından fazla kopyası satıldı.
Yine iki 45’lik piyasaya sürüldü. “What God Wants, Part i (Video Edit)” (Co lumbia 658 139) 7″lik, kaset ve iki CD formatında çıktı. Ikinci CD bir kutu daydı. Üzerindeki renkli baskılar tanıtım videosundan alınmıştı. 12″likte piyasaya sürülmedi. “The Bravery Of Being Out Of Range” (658 819) adlı ikinci 45’Iiğin farklı formatlarındaki bütün parçalar gibi, fazla parçalar da albümden alınmıştı.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

22 Ekim 2007 tarihinde Roger Waters, Roger Waters Albümleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: