Renaissance Tarihçesi

Renaissance

Renaissance

Eski Yardbirds üyeleri Paul Samwell-Smith, Keith Relf, ve Jim McCarty 1969 yılında bir araya gelerek rock, folk, ve klasik formlarında deneysel müzik yapan “Renaissance” adında yeni bir grup kurdular.

.Bu dörtlü (gitar ve vokal de Relf, davul da McCarty, bas da Louis Cennamo, piyano da John Hawken, ve ilave vokallerde Relf’in kızkardeşi Jane Relf) Amerikada Elektra ve İngilterede Island, plak firmalarında iki albüm yayınladılar. Bu albüme adını veren parçanın performansını izlemek için tıklayın.

İlk albümün prodüktörü Samwell-Smith, bu iki albümden sonra işleri McCarty`e devrederek grubu farklı bir kadroya dönüştürdü. Ancak daha sonra McCarty de gruptan ayrıldı.

Zaman içinde oturan ve en çok bilindiği haliyle şu isimlerden oluştu. Annie Haslam (vokal), Michael Dunford (akustik gitar), John Tout (piyano), Jon Camp (bas/vokal) and Terry Sullivan (davul). Bu yeni Renaissance — Dunford sadece besteci rolü oynadı ve gitarist boşluğunu Rob Hendry (electrik gitar) doldurdu — 1972 yılında Prologue adlı albümünü yayınladı. Tüm müzik Dunford ve McCarty imzasını taşırken sözler şair Betty Thatcher`a aitti. Gitarist Hendry yerini Dunford`a bırakarak grubun elektrik gitarlı formundan uzaklaşmasına neden oldu.

70lerde, Renaissance klasik müzik etkileşimli folk rock formatında gelişerek ticari olarak başarılı bir kariyer edindi. Bach, Chopin, Albinoni, Debussy, Rachmaninoff, Rimsky-Korsakov, Prokofiev ve diğerlerinden formlar, etkileşimler alarak müziklerine ekledi. Özellikle Ashes Are Burning, Amerikan progressive rock radyo istasyonlarında sık sık çaldı. Fakat grubun konser performansları, stüdyo kayıtlarına çok bağımlı kaldığı için izleyiciler tarafından çekici gelmedi.

Renaissance en büyük hit parçasını 1978 de A Song for All Seasons albümlerindeki Northern Lights, parçasıyla edindi ancak ertesi yıl çıkan Azure D’or adlı albüm hayal kırıklığı oldu.Bu albümden Forever Changing adlı parçanın videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Hayranları o dönem bir çok progressive rock grubunda olduğu gibi grubun synthesizer müziğine dönüşünü olumlu karşılamadı. Camp o dönem tüm şarkı yazarlığını üstüne almıştı sonuçta Tout ve Sullivan gruptan ayrıldı. Haslam, Dunford ve Camp 80lerde iki yeni albüm daha yayınlayıp grubu dağıttılar. Uzun süre albümlerinin CD leri yayınlanmadı bu sebeple 90larda sadece toplama albümlerde yer aldılar. Ancak 1990lerin, sonuna doğru tüm katalogları yeniden yayınlandı.

1990ların sonunda, ikili Haslam ve Dunford kendi adlarına iki ayrı iki ayrı kadro ile Renaissance grubu kurup iki albüm yayınladılar.

Grup 2002 yılında yeniden bir araya gelerek “Tuscany” adında bir albüm yayınladılar ve Londra Astoria da Japonya turnelerinden önce bir konser verdiler. Annie Haslam bu birleşmenin sürekli olmayacağını açıkladı ve Terry Sullivan daha sonra Renaissance tarzında sözleri Betty Thatcher`a ait yeni bir şarkıcı ve klavyede John Tout`un yer aldığı bir solo albüm yayınladı. .

Kadro
1969 yılında kuruluş kadrosu Keith Relf (vokal, gitar, armonika), Jim McCarty (davul, vokal), John Hawken (klavyeler), Louis Cennamo (bas) ve Jane Relf (vokal). Bu kadro Renaissance (1969) adlı ilk albümde ve ikinci olarak yayınlanan Illusion (1971)albümünün çoğunluğunda yer aldı.

1970 – Gruba Terry Crowe (vokal) katıldı, Terry Slade (davul) McCartynin yerine gruba alındı, Neil Korner (bas) Cennamo`nun yerine alındı, Mick Dunford (gitar) Keith Relf`in yerine gruba alındı. Bu kadro Illusion (1971) albümünde bir parça kaydetti.
1970 – Binky Cullom (vokal) Jane Relf`in yerine geldi.
1970 – John Tout (klavye)Hawken in yerine geldi.
1971 – Annie Haslam (vokal) Cullom`un yerine geldi.
1971 – Danny McCullough (bas) Korner`in yerine geldi.
1971 – Frank Farrell (bas) McCullough`un yerine geldi.
1971 – John Wetton (bas) Farrell`in yerine geldi.
1972 – Crowe gruptan ayrıldı, Terence Sullivan (davul) Slade`in yerine geldi, Jon Camp (bas, gitar, vokal) John Wetton`un yerine geldi, Mick Parsons (gitar) Dunford`un yerine geldi.
1972 – Rob Hendry (gitar) araba kazasında ölen Parsons`un yerine geldi. Bu kadro Prologue (1972)albümünü yayınladı.
1973 – Peter Finer (gitar) Hendry`nin yerine geldi.
1973 – Mick Dunford (gitar) Finer`in yerine geldi. Bu kadro Ashes are Burning (1973) den Azure D’or (1979)albümüne kadar yer aldı..
1981 – Peter Barron (davul) Sullivan`ın yerine geldi, Peter Gosling (klavye) Tout`un yerine geldi. Bu kadro ise Camera Camera (1981) albümünü yayınladı.
1983 – Marillion`un davulcusu Ian Mosley ayrıca Eddie Hardin ve Nick Magnus (klavye) gruba dahil oldu.
1983 – Gavin Harrison (davul) Barron ve Mosley`in yerine gruba girdi, Mike Taylor (klavye) Hardin, Magnus, ve Gosling`in yerine girdi.
1984 – Greg Carter (davul) Harrison`in yerine, Raphael Rudd (klavye, harp) Taylor`un yerine gruba girdi.
1985 – Charles Descarfino (davul) Harrison`un yerine, Mark Lampariello (aka Mark Lambert) (bas, gitar) Camp`in yerine gruba girdi.
1998 – Terence Sullivan (davul) Descarfino`un yerine, Roy Wood (bas, klavye, perkusyon) Lampariello`un yerine, John Tout (klavye) Rudd `un yerine gruba girdi.
1998 – Alex Caird (bas) Wood`un , Mickey Simmonds (klavye) Tout`un yerine geldi.
2001 – David Keyes (bas) Caird`in yerine gruba girdi, ilaveten Rave Tesar (klavye) gruba katıldı.
Diskografi

Renaissance
Illusion
Prologue
Ashes Are Burning
Turn of the Cards
Scheherazade

Live at Carnegie Hall
Novella
A Song For All Seasons
Azure d’Or
Camera Camera
Time-Line

Live at the Royal Albert Hall, Part 1
Live at the Royal Albert Hall, Part 2
Songs From Renaissance Days
BBC Sessions
Day of the Dreamer
Unplugged Live at the Royal Academy of Music

Tuscany

——————

Illusion Keith Relf`in ölümünden sonra yaşayan dört orjinal Renaissance üyesinin kurduğu bir gruptu. Island Records`dan yeniden ayrılmadan önce iki yeni albüm ve bir tane de yıllar sonra daha önce hiç yayınlanmamış parçarlardan oluşan üç albümleri yayınlandı. Grup yıllar sonra Renaissance Illusion adı altında Through the Fire adlı yeni bir albüm yayınladı.

Illusion
Out Of The Mist (1977)
Illusion (1978)
Enchanted Caress: Previously Unreleased Material (1990)
Illusion -The Island Years (2003)
Renaissance Illusion
Through The Fire (2001)
Live + Direct (2002)
Renaissant
Terry Sullivan’ın Renaissance-stilinde kurduğu grup. Sözleri Betty Thatcher Newsinger ve klavyede John Tout yer aldı.

South of Winter (2005)
Kısa Bilgiler
İngilterenin en güney batısında yer alan Cornwall da yaşayan şair Betty Thatcher Dunford`dan aldığı müzik ve demoların üzerine söz ve şiirlerini yazarak kendisine gönderdi.
Mother Russia`nın sözleri Aleksandr Solzhenitsyn’ın kitabı One Day in the Life of Ivan Denisovich (Ivan Denisovich`in Hayatında Bir Gün kitabından esinlenerek yazıldı.
Ocean Gypsy adlı parçaları Blackmore’s Night `ın grubun Shadow of the Moon albümünde de yer aldı.
Linkler
Northern Lights, a Renaissance fan site
Annie Haslam’s official site
John Hawken’s Renaissance page
John Hawken’s Illusion page
Terry Sullivan’s official site
http://www.progarchives.com (Mp3)

Wikipedia sitesinden alınmıştır.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

22 Ekim 2007 tarihinde Prog Grupları, Rock & Prog içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: