Waters ve Gilmour`un Live 8 Mütarekesi

Pink Floyd`un yirmi iki yıl sonra bir araya gelme projesi Bob Geldof`un internette Nick Mason`un yaptığı bir ropörtajı okumasıyla ortaya çıkmış.

Geldof “Nick`in böyle bir olayın büyük bir yardım organizasyonu için olabileceğini söylemesi beni ümitlendirdi. Çünkü Live 8 tam da böyle bir olaydı. Genellikle ayrılan bir kadin ve erkeği bir araya getirmenin zor olduğu gibi Roger ve David`i de bir araya getirmek çok zor oldu“diyor.

Peki o süreç nasıl işledi? 2005`in Haziran ve Temmuz aylarında neler yaşandı. Çeşitli kaynaklardan toparladığım bilgileri burada sizlerle paylaşacağım. Ancak bilmeyenler için ayrılığın ne şekilde olduğunu hatırlatmak gerekirse; Grup 1973te” The Dark Side Of The Moon”, 1975 de” Wish You Were Here” ve 1978deki “Animals” ile sürdürdüğü çok başarılı kariyerini 1979 albümü “The Wall” ile başlayan ve ardından gelen 1983 albümü “The Final Cut” ile doruğa çıkan grup içi anlaşmazlıklar 1984 yılında grubun mahkemelere yansıyan ve bir tarafta Roger Waters`in olduğu diğer tarafındaysa grubun başta David Gilmour olmak üzere diğer elemanlarının olduğu bir davaya dönüşmüştü.

Waters, kendi kariyerini ve grup üzerindeki hakimiyetini düşünerek, Pink Floyd isminin diğer elemanlarca kendisi olmadan kullanılamayacağını savunarak başvurduğu mahkemeden yenilgiyle çıkmıştı. Mahkeme Gilmour, Mason ve Wrigh`i haklı görerek Pink Floyd Yayıncılık Şirketinin yeni şekliyle devamına karar vermişti. Aradan geçen yıllar boyunca tüm dünyadaki basın organlarına verdikleri demeçlerde her iki taraf birbirini inanılmaz derecede aşağılamış, hakaret etmiş ve onarılmaz diye düşünülecek ayrılığa sebep olmuşlardı. Aradan geçen yıllar da göz önüne alındığında tüm dünya kamuoyu artık bu beraberliğin olamayacağına ikna olmuştu. Hatta Waters dan ümidini kesen basın ve fanlar 1994 de çıkan “The Division Bell” ve ardından yayınlanan “P.U.L.S.E” konser albümünden beri bir araya gelmeyen Gilmour, Mason, Wright üçlüsünü bir araya getirmek için uğraştı.

1986 da düzenlenen ilk Live Aid`e Pink Floyd`un ne Waters ile ne de diğer üçlü olarak katılması düşünülmedi. Ancak o konsere David Gilmour arkadaşı Bryan Ferry`nin arkasında gitar ve vokaliyle eşlik ederek katılmıştı.

Aradan geçen yirmi yıl hem bir çok şeyin unutulmasını, hem de iki ayrı kampin olaylara daha olgunlukla bakmasını sağlayacaktı. G8 ülkelerinin yöneticilerinin, Afrika ülkelerinin birikmiş borçlarının silinmesi kararının alınacağı 8 Temmuz 2005 Edinburg toplantısı öncesine geldiğinde, Bob Geldof, bu yönetimlere, karar yönünde baskı yapabilmek için yeni bir Live Aid konseri düzenlemesi gündeme geldiği sıralar işte yukarıda bahsi geçen Bob Geldof`un internet araştırması gündeme geldi.

Bob Geldof daha önceleri de çeşitli sebeplerle karşılaştığı her defasında Gilmour ve Waters`a yeniden bir araya gelme arzusunu aktarmış Ancak özellikle Gilmour her defasında bu teklifi geri çevirmiş. Ancak Live 8 zamanı geldiğinde ısrarını artırmış. Waters ikna etmesi için Geldof`un Gilmour ile görüşmesini beklemiş. Gerisini Geldof`un ağzından dinleyelim;

Gilmour`u aradım ve ikna edebilmek için çiftliğine gittim. ‘Hayır’ derken kendini kötü hissedeceğini fark ettim. Fakat yine de ‘hayır’ diyecekti.”

Gilmour; ‘Bilmiyorum yaa!’

Geldof; ‘Hayır deme, beni istasyona bırak ama düşün.’

Gilmour; ‘Ama biliyorsun hayır diyeceğim‘.

Geldof; ‘Hayır demeden önce düşün ve bana düşüneceğine dair söz ver!’.

Gilmour;’Tamam‘.

Daha sonra Waters beni aradı,

Waters;’Nasıl gitti?’

Geldof;’Hayır dedi ama düşüneceğine söz verdi

Ve işte o an yirmi iki uzun yıl süren bir kopukluğun bitiş noktasıydı.

Waters;’Bana Gilmour`un numarsını verir misin?

Geldof;’Niye sende yok ki?(Gülüşmeler) Tamam işte al….’

Waters`in medyadaki anlatımı Bob Geldof`un anlatımıyla farklılık gösteriyor. Waters`a göre Mason ile kontak kuran Geldof, kendisine Waters ile görüşmesini ve Gilmour`u arayıp ikna etmesini söylüyor. Bunun üzerine Waters Gilmour`u arıyor…

Waters;’Merhaba ben Roger‘.

Gilmour;’…’ Kısa bir sessizlik olur. Gilmour`un beklemediği bir süprizdir. Ancak beklenilmedik şekilde iyi bir görüşme olur. Her iki tarafta memnun kalır bu görüşmeden.

Waters;’Bu konser konusunu bir daha düşün ve karar verince beni ara

Gilmour;’Tamam

Waters 24 saat sonra arayan Gilmour olurunu veriyor.

Devamını yine Geldof`dan verelim… “İki hafta sonra bir sabah telefon çaldı, hiçbir tanıtma olmadı”,

Geldof;’Alo?’

Gilmour;’OK

Geldof;’Pardon?’

Gilmour;’Tamam yapacağım

Geldof;’Ne yapacaksın?

Gilmour;’Tamam senin si**k konserini yapıcam!’

Geldof;’Gilmour sen misin?

Gilmour;’Evet benim

Geldof;’Konsere katılıyor musun?

Gilmour;’Evet!’

Geldof;’Hepiniz mi?

Gilmour;’EVETT!!!

Geldof;’Sen bu yaşlı adamı mutlu ettin. Çok teşekkürler.

Geldof;’Ciddi misin?

Gilmour;’Evet, ne yazık ki ciddiyim ve gerçekten inanamıyorum

Ve sonuç…

Live 8 Öncesi ve sonrası haberler

Okan DOĞU 2005

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

19 Ağustos 2007 tarihinde Pink Floyd Klasörü, Tarihçe içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: