On An Island Albümünün Günlüğü

David Gilmour`dan Yeni Single
17 Kasım 2006 — David Gilmour, son turnesinden seçilen iki parçayı Syd Barrett`in anısına single formatında yayınlıyor. Mayıs 2006 sonunda Londradaki Royal Albert Hall konserine konuk olarak katılan David Bowie`nin seslendirdiği Arnold Layne ve Barrett`in Dark Globe parçasının yer alacağı single, Pink Floyd`un EMI den çıkan ilk parçası olan şarkının yaklaşık 40 yıl sonra yeniden yayınlanmış hali olacak.

Single Kapağı

David Gilmour`un sitesinde bildirdiğine göre 25 Aralıktan itibaren sitesinden dinlenebilecek parçalar ertesi günden itibaren piyasaya da sürülecek. Her iki parça da önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek “David Gilmour – Live At Royal Albert Hall” DVDsinde yer alacak.

Bu arada Gilmour`un daha önce duyurduğumuz On An Island solo albümünün konser DVDli yeni versiyonu, 27 Kasımdan itibaren piyasada yer alacak. Ancak turnenin asıl konser DVDsi olan Live At Royal Albert Hall konserini baltalamaması amacıyla olsa gerek surround olarak değil PCM stereo olarak piyasaya sürülecek. AOL konserlerinin yer alacağı DVDli yeni basımın kapağı eskisinden farklı olarak aşağıdaki şekilde piyasaya sürülecek.

Bu arada sitemiz üyelerinden Ufuk Basmacı`nın bana gönderdiği The Wall filminin analiz kitabını da sizinle buradan paylaşayım. Umarız bir gün birileri bu kitabı ve diğer bu konudaki kitapları çevirip yayınlarlar. The Wall Movie Analysis

  • DavId Gilmour`un YenI konser DVDsi 2007 de

Davidgilmour.com sitesinin verdiği bilgiye göre, bu sene yaptığı “On An Island” albümünün turnesinin son durağı olan Royal Albert Hall – İngiltere konseri “Take A Breath” adı altında yayınlanacak. Ayrıca On An Island albumu Amerikada verdiği AOL Sessions konserine ait altı parça “On An Island,” “This Heaven,” “Smile,” “Take A Breath,” “High Hopes,”ve “Comfortably Numb” yer alacak. DVD de ayrıca Abbey Road studyolarında Ağustos 2006 da kaydedilmiş bir Syd Barrett parçası olan “Astronomy Domine” de yer alıyor.

  • Yeni Basım On An Island DVD İlaveli

David Gilmour – On An Island
Columbia Plak şirketinden yapılan açıklamaya göre David Gilmour’un bu yilin 6 Mart tarihinde piyasaya sürdüğü solo albümü On An Island, DVD eklenerek genişletilmiş haliyele piyasaya yeniden sürülüyor.

21 Kasım da Amerika da piyasaya sürülmesi beklenen versiyonunda yer alacak DVD de albümün yanı sıra konser versiyonları yer alacak. Nisan ayında New York da Amerika On Line için kaydedilen canlı kayıt konser de: “On An Island,” “This Heaven,” “Smile,” “Take A Breath,” “High Hopes,” ve “Comfortably Numb.” yer alacak.

Konserin bir kopyasına sahip biri olarak kesinlikle tavsiye ettiğim DVD de ayrıca Abbey Road studyolarında Ağustos 2006 da kaydedilmiş bir Syd Barrett parçası olan “Astronomy Domine” (Pink Floyd’un 1967 tarihli ilk albümü, “The Piper At The Gates of Dawn.” dan) da yer alacak.

Çıktığı hafta İngltere, ve tüm Avrupa ülkelerinde 1 numara olan albüm Amerika listelerine 6. sıradan girerek Pink Floyd haricindeki en büyük başarısı olma fırsatını sağladı.

Bu arada 20. yılını kutlayan İngilizlerin saygın müzik dergisi Q, derginin bu ayki kapaklarını da 20 büyük isme ayırdı. Doğal olarak bu kapaklardan biri David Gilmour. Ancak derginin Gilmour kapaklı versiyonunun bulunmasının kolay olmadığı da Brain Damage tarafından ilave edildi.

  • David Gilmour Söyleşisi Hürriyette yayınlandı

1 Nisan tarihli Hürriyet gazetesinde David Gilmour ile yapılmış bir söyleşi yayınlandı. “Kim derdi ki Zeynel Abidin Cümbüş’ün 1929’da Beşiktaş’taki dükkanında geliştirdiği enstrüman bir gün Pink Floyd’un ses yelpazesine katılacak. Beklenmeyen oldu, David Gilmour yeni albümünde cümbüş çaldı. ” alt başlığı ile verilen haberin bu linkten okuyabilirsiniz.
Haber için Hakan Eşme`ye teşekkürler.

  • David Gilmour İngilterede 4 Numaraya İndi!

Arkadaşlarımızın bizim adımıza izlediği David Gilmour konserleri yorumlarını okumak dinlemek indirmek için tıklayın.

Geçen hafta İngiltere albümler listesine 1 numaradan giren “On An Island” albümü bu hafta 4 numaraya indi. Piyasaya çıkalı az bir süre olmasına rağmen Polonya ve Kanada da altın plak almış durumda.

Albümdeki parçaları anlattığı bir radyo programında “Then I Close My Eyes” parçasında Türkiyeden aldığı Cümbüş`ü kullandığını anlatıyor. “Yatla yaptığım bir yaz tatilinde Türkiyenin sahil kasabalarının birindeki bir eskici dükkanından aldığım Cumbus`ü çalarken, Michael Kamen`in oğlu veya karısı videoya kaydetti. Daha sonra bu ses kayıtlarını albümde olduğu gibi kullandım. Diğer sesler yattaki kapı kapanması ve çevre sesleriydi.”
Buradan da anladığımız gibi aslında bu parça bir yerde Türkiye de de kaydedilmiş sayılır. 🙂
Kendi ağzından dinlemek için tıklayın

Bu arada David Gilmour`un geçtiğimiz hafta başlayan turnesinin başlangıcında 7 Mart da BBC 2 radyosu için Londra Marmeid Tiyatrosunda verdiği 1 saatlik konserin videosunu download etmeniz mümkün işte size linki

  • David Gilmour 60 Yaşında ve On An Island Türkiye de Satışta!

Happy Birthday Gilmour Abi

Dün BBC Radyo 2 deki programa katılan Gilmour ve Phil Manzanera yeni albümünden 2 parçayı (Smile ve Where We Start) akustik gitar eşliğinde seslendirdiler. Bu linkten 20 dakika kadar ileri aldıktan sonra dinleyebilirsiniz.

On An Island Video ve MP3leri

Albümü dinlemek fikir almak için tıklayın.
Yeni Castellorizon videosu yayınlandı.
İzlemek için tıklayin
Castellorizon
Real Media yüksek kalite düşük kalite
Windows Media yüksek kalite düşük kalite
On An Island
Real Media yüksek kalite düşük kalite
Windows Media yüksek kalite düşük kalite
—-
Söyleşi (EPK)
Real Media
Windows Media

Albümden mp3 download
David Gilmour – On An Island Tamamı!

İşte o “Island”`in Kaş`dan gerçek görüntüsü.

David Gilmour 2006 turnesi konserlerini canlı izleyecek olanlar, konserle ilgili anılarını bana yazı ve fotograf olarak ulaştırırlarsa kendileri için oluşturacağım özel sayfalarda yer alacaklardır. Katkılarınızı bekliyorum. Şu ana kadar konserleri sitemiz adına izleyecekleri belli olan sitemiz okurları;
Ozan Keskin 15 ve 16 Mart Paris,
Mehmet Tekin 12 Mart Hamburg,
Fırat Hasköy 16 Mart Paris,
Sadık Karatoka 15 Mart Paris .

  • Gilmour “Pink Floyd BİTTİ”

Evet, biz hayranlarının yıllardır korkuyla beklediği bu haber sonunda İtalyan gazetesi La Repubblica`ya açıklama yapan Gilmour`un ağzından dökülmüş oldu. Bugüne kadar grup bitip bitmediğini soranlara kesin bir cevap vermeyerek devam edebileceği yorumlarına neden olan sanatçı; “Bir araya geldik çünkü iyi bir sebep vardı ve kötü ilişkileri ve üzüntüleri bitirmek için iyi bir sebepti ancak artık bitti” dedi.
“Yeterince sürdürdüm artık 60 yaşına geldim. Artık çok çalışmak istemiyorum. Hayatımın önemli bir bölümüydü ve çok büyük mutluluklar yaşadım ama artık yeter. Kendi başıma çalışmaktan çok mutluyum artık. Roger konusu önemsiz çünkü o olmadan bile Pink Floyd olarak devam etmek istemiyorum. Hayatımdan memnunum. Pink Floyd olarak çalmak artık benim için çok büyük bir iş. Grup olarak hareket ettiğinizde herşey inanılmaz büyüyor, beklentiler inanılmaz boyutlara ulaşıyor, çok büyük bir baskı altında kalıyorsunuz. Bizden yüz konser vermemiz istendi. Şu an yaşadığım hayattan memnunum. Harika günlerdi ama artık birşey hissetmiyorum.
Ropörtajın devamı şöyle sürüyor..
Albümün 60. yaş gününüzle aynı tarihte çıkması bir tesadüf mü?
– Hayır bu bir tesadüf değil bir tercih.

Bir çok kişi bir Pink Floyd albümünden ayırt edemeyebilir
– Anlamıyorum, fark çok fazla oysa! Ama bu önemli değil. Gerçekte ben Pink Floyd`un sesi ve gitaristiyim. Albümümün bir bölümünün insanlara Pink Floyd gibi gelmesi gayet doğal. Fakat fark kafamda çok açık…Herhalükarda, eskiden grupta kendimi daima serbest hissetsem de bir grup çalışmasıydı. Ama bu çalışma çok daha özel ve kişisel. Çoğunu evde kaydettim. Bir çok enstrumanı çaldım ki bunlara saksafon da dahil.

Albümün adı ne anlama geliyor?
-Ada, evim olan Lindos (Rodos`un bir ilçesi) değil. Albümdeki ilk parçaya adını veren ada, Ünlü İtalyan filmi Mediterraneo`nun çekildiği, Türk sahillerine 3 mil uzaklıktaki Castellorizo adlı Yunan adası. (Bilmeyenler için hemen hatırlatalım Kaş`ın tam karşısında kalan ada”. ” On The Island” ise o adada arkadaşlarla geçen bir gece hakkında. Garip bir ada. Karşı kıyılar 1920lere kadar Yunanlılara aitmiş fakat şimdi Türklere ait. (Gilmour, o dönemde işgal altındaki bölgeyi Yunan toprağı kabul etmiş.) Ada neredeyse çöl gibi terk edilmiş, hayalet ada gibi. Parça bir İngiliz için çok önemli olan terk etmeyle ilgili buradan “on an island, doğdu. Bu albümde çok hassas bir tutku var. Basit bir güzellik…
– Umarım müzikteki basitlik çok daha fazla anlam ifade eder. Bu basitlikte yankılanmalar var. Sonuçta bestelerken basit melodiler peşindeyken, birden başka derin anlamlar ve etkilenmeler oluşuyor. Albümdeki sözlerin çoğunu karım Polly yazdı.

Eşinizle çalışmak daha zor değil mi?
– Bana hayatımın bu döneminde çok doğal geliyor. Tabi bazı problemler var fakat faydaları çok daha fazla. “The Blue” gibi bir parçayı kendi yazdı. Bu müzik ve sözün birlikte doğması anlamına gelir ki mükemmel birşey. Bazen müzikten ilham alıyor bazen gözlerimden ne demek istediğimi anlamaya çalışıyor.

Neden yeni bir solo albüm yapmak için 20 yıl beklediniz?
– Çok meşguldüm. Pink Floyd ile iki albümden sonra ve sonunda serbest kaldım dedim herhangi bir sınırlama olmadan. Fakat sonra yeniden evlendim ve yeni çocuklar. Şimdilerde çok çalışmak istemiyorum ve artık ihtiraslı biri değilim.

Crosby ve Nash ile çalıştınız. Onlarla ilk çalışmanız mıydı? Arkadaşınız mıydı?
– Graham Nash`i Hollies zamanından tanırım ve onun sayesinde Crosby ile tanıştım. İki harika insan. Haziran ayında Londra da çaldılar ben de backstage`e gidip onlara merhaba demek istedim ve albümümde söylemek isteyip istemediklerini sordum. Hemen evet dediler ve iki gün sonra kayıtlarını yaptık.

Pink Floyd hakkında konuşmaya dönersek, neden Live 8 için bir araya geldiniz?
– Bir çok nedenden dolayı. İlk olarak sebebi dolayısıyla tabii ki. İkinci olarak Roger ile çok kötü bir kavgamız oldu ve böyle birşeyi içinde yaşatmak çok kötü. Ve son olarak da eğer yapmasaydım daima üzüntüyle hatırlayacaktım. İyi bir sinyal oldu.

O anı nasıl yaşadınız?
– Aslında oldukça zor gitar bölümleri vardı ve söylemem de gerekiyordu. Çok büyük bir sorumluluk hissettim. Kendimi eğitmek için üç hafta harcadım ve yaptığım şeye çok büyük bir şekilde konsantre oldum. Fakat inanılmaz duyguları konser bittiğinde hissettim.

Ve Syd Barrett, “Crazy Diamond” Pink Floyd`un kurucusu. Grupla “Wish You Were Here”`i kaydederken Abbey Road stüdyolarına çıkıp geldi. Bu hikaye doğru mu?

– Evet kesinlikle. Hangi parçayı kaydettiğimizi hatırlamıyorum. Kimin önce onu tanıdığını da ve ne konuştuğumuzu da. Fakat tamamen doğru. Syd bir anda göründü. Onu o günden sonra gördünüz mü?
-Hayır bir daha hiç. Nasıl olsun ki?

Hiçbir zaman Cambridge`e gidip onu ziyaret etmeyi istemediniz mi?
– Evet yapardım fakat ailesi Syd`in yalnız kalmasını istedi. Belki gelecekte…

İnsanların yeni albümünüze nasıl tepki vermelerini istersiniz?
– Herkezin kendini sadece müziğin olduğu farklı bir dünyada hissetmesini isterim. Yüzeysel değil derinlemesine dinlemelerini isterim. Dinlenmeye başladığı andan itibaren müziğim önemsenirse mutlu olurum.

Denis Ilgasımızsa yardımlarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

 

  • Gilmour Konserlerinde Pink Floyd Kadrosu

David Gilmour`un Mart ayında başlayacağı konser turnesindeki müzisyenler belli oldu. Bir Nick Mason haricinde bir Pink Floyd konser serisi olacağı anlaşılan konserler bu bakımdan daha da önem kazandı. Klavyelerde Richard Wright, Jon Carin, basta Guy Pratt, gitarda Phil Manzanera, ve davulda Crosby&Stills&Nash ile çalışan Steve DiStanislao.

ON AN ISLAND ALBUM KADROSU

Yeni açtığı sitesinden albüm ve turne bilgileri duyrulan David Gilmour`un turnesinde yer alacak müzisyenler de yavaş yavaş belli olmaya başladı. Karısı Polly`nin stüdyo kayıtları esnasında çektiği resimleri de yayınlayan weblog yayına başladı.
Buna göre albümün yapım aşamalarında yer alan müzisyenler şöyle;
Richard Wright – klavye
Guy Pratt – bas gitar
David Crosby – vokal (Crosby Stils & Nash)
Graham Nash – vokal (Crosby Stils & Nash)
Paul “Wix” Wickens – klavye
Phil Manzanera – gitar (Roxy Music)
Ged Lynch – davul (Peter Gabriel)
Lucy Wakeford – harp
Robert Wyatt – trumpet (ex-Soft Machine)
Jools Holland – piyano
Leszek Mozdzer – piyano
Zbigniew Preisner – orkestrasyon
Chris Stainton – klavye (Bill Wyman’s Rhythm Kings, Eric Clapton, The Who, Joe Cocker, Roger Waters)
Rado (Bob) Klose – gitar-( Pink Floyd`un Syd Barrett`li yıllarında 2. gitarist olarak yer alan Klose, ilk albüm çıkmadan gruptan ayrılmıştı. Daha sonra başarılı bir fotografçılık kariyeri yapan Klose`un albümdeki görevi henüz tam olarak bilinmiyor.)
Sitede yazılan görüşleri Gilmour`un okuduğu veya ulaştırıldığı belirtiliyor. Sizlerin de görüşlerinizi ve Türkiyede ne kadar ilgiyle beklendiğini belirtmeniz için bir fırsat olmasına rağmen, siteye gönderilen “lütfen ülkemize gel” tarzındaki mesajlar siliniyor veya değerlendirilmiyor. Bu yüzden dikkatli ve kibar bir dille yazılan mesajların ilgiyle karşılandığı belirtiliyor. Adres http://davidgilmour.musicblog.co.uk/old/

Bu arada meraklıları için, kayıt mühendisi ve 1974`den beri Gilmour`un sağ kolu olan gitar teknisyeni, Phil Taylor, bu son albümündeki bir kaç parçada Fender Stratlar, Gretsch Duo-Jet, ve bir kaç acoustics ile lap steel gitara ilaveten Les Paul kullandığını söylüyor.

Bir çok hayranı onu 1957 Fender Strat`ının yenisi ile özdeşleştirir. (Oysa son yıllardaki konserlerinde bilinen Strat`dan daha çok Gretsch Duo-Jet kullanıyor. Phil, Gilmour`un son zamanlarda Goldtop Gibson Les Paul ile daha çok ilgilendiğini söylüyor. Tabi bu Strat kullanmayı bıraktığı anlamına gelmiyormuş. Kaynak kendisi!

Gene weblogdan bir alıntıyla bitirelim. Gilmour son albümünde, ilk kez olarak oğluyla birlikte öğrenmeye başladığı saksafonu da kendi çalıyor.

  • David Gilmour`un Yeni Albümden Video Ve MP3`ü İnternette

İlave geceleri bile tükenen David Gilmour turnesi üzerine sanatçı hayranlarını memnun edecek bir yeni yıl armağanı verdi. Yeni albümü “On An Island”ın kayıtlarından alınan “Island Jam” parçasının video ve mp3`ünü sitesinden yayınladı.

David ile birlikte klavyede Paul ‘Wix’ Wickens, basta Pink Floyd da da çalan Guy Pratt, ve davulda, Peter Gabriel ile geçen sene ülkemize de gelen Ged Lynch yer alıyor. Bu şahane blues parçasının videosunu seyretmek için linkleri tıklayın. Ancak David bunu yapmadan önce sizlerden evsizlere yardım vakfı “Crisis” bağışta bulunmanızı diliyor.

WMV dosyası download

Windows Media Player ile seyretme (yüksek kalite)
Windows Media Player ile seyretme (düşük kalite)
Real Audio ile seyretme (yüksek kalite)
Real Audio ile seyretme (düşük kalite)
AAC formatında download
MP3 formatında download
Dikkat! videolar 27 Aralık 2005 saat 11:59 a kadar geçerli olacakmış.
Gilmour`un yardım edilmesini istediği vakfın linki tıkla!
Bu arada forum ve sitemizin üyelerinden Fırat Hasköy, Gilmour`un 16 Mart 2006 da Paris Olympia salonunda vereceği konseri bizim adımıza izleyerek ve yorumlayacak. Aşağıda kendisinin bileti ve salon görüntüsü yer alıyor.

On An Island Detayları

Evet sonunda David Gilmour`un 6 Martta çıkacak albüm kapağı ve detayları, yayınlanan basın bülteniyle belli oldu. Albüm onun 1994 deki The Division Bell kayıtlarından sonraki ilk stüdyo kaydı olma özelliğini taşıyor. Açıklamada “Gilmour, Pink Floyd havasını daha öteye götürmekle kalmayıp, başarılı bir solo sanatçı olarak da kendini kanıtlıyor. Folk, caz, orkestal ve rock müziğini kendi anlayış süzgecinden geçirerek,özgün sesi ve tarzıyla yorumladı ” denmiş.

Orkestrasyonlarda tanınmış Polonyalı kompozitör Zbigniew Preisner ve Roxy Music elemanlarından Phil Manzanera`nın yer aldığı albüm, yeteneklerini konuşturdukları bir yapım olmuş. Vokallerde David Crosby ve Graham Nash, kornette Robert Wyatt, çello da Caroline Dale, glass harmonika da Alasdair Molloy ve Pink Floyd elemanlarından Richard Wright Hammond org da yer alıyor. Bir başka tanıdık katkı ise, The Final Cut albümündeki son parça ile Roger Waters`in The Pros And Cons of HitchHiking albümüde davul çalan Andy Newmark`dan geliyor.

“Gilmour söz yazarlığını The Division Bell de olduğu gibi eşi yazar Polly Samson ile paylaştı. Samson, “Smile” isimli parçada ayrıca vokaliyle yer alıyor. Gilmour bu albümde ilk kez kendisi saksafon çalıyor. Sözlü ve enstrumental parçalardan oluşan yapıt, 2002 de yayınlanan DVDsindeki havanın devamı niteliğinde. Gilmour albümü için, “En iyi ve en kişisel çalışmam” diyor. “Yapımında müzisyen arkadaşlarımın bir çok seviyede pozitif tecrübelerinden yararlandım” dedi. Albümünün prodüktörlüğünü David Gilmour, Phil Manzanera ve Chris Thomas yaptı ve yer alacak on yeni parça şunlar:

Castellorizon
On An Island
The Blue
Take a Breath
Red Sky at Night
This Heaven
Then I Close My Eyes
Smile
A Pocketful of Stones
Where We Start
Albüme katılan diğer müzisyenlerse Jools Holland, Georgie Fame, Guy Pratt, Willie Wilson, ve Pink Floyd`un ilk günlerinde yer alan, Rado ‘Bob’ Klose. Albümle ilgili sayfadan kimlerin neler yaptığını daha iyi inceleyebilirsiniz.

1. Comfortably Numb
2. Shine On You Crazy Diamond (Parts 1-5)
3. Echoes
4. Dogs
5. High Hopes
6. Marooned
7. Fat Old Sun
8. On The Turning Away
9. Murder
10. There’s No Way Out Of Here

Gilmour`un Yeni Albümü “On An Island”

UK Hall Of Fame 2005 gecesi BBC`nin radyo programına konuk olan Gilmour, yeni solo albümünü 2006`nın Mart ayında piyasaya süreceğini açıkladı. İlk solo albümünü 1978 de David Gilmour adıyla yayınlayan sanatçının ikinci ve son solo albümü 1984 yılında yayınladığı “About Face” olmuştu. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Avrupa ve Amerikayı kapsayan kısa bir turneye çıkacağı belli olan sanatçının bu albümünde yine sanatçıya geniş bir kadro eşlik ediyor. Pink Floyd`dan arkadaşı Rick Wright`ı konser DVDsinde olduğu gibi albüme de konuk eden Gilmour ilaveten gene o DVDde yer alan Robert Wyatt, Jools Holland ve yedek Pink Floyd bascısı Guy Pratt ve müzik dünyasının ünlü müzisyenleri David Crosby ve Graham Nash`i albümüne konuk etmiş. Prodüktörlüğünü Chris Thomas ve Phil Manzanera ile birlikte yapan Gilmour, orkestrasyonları Abbey Road stüdyolarında daha önceki albüm haberlerinde de haber verdiğimiz Zbigniew Preisner e yaptırmış. Yeni haberler geldikçe siteye ilave edeceğiz.

ON AN ISLAND ALBUM KADROSU

Yeni açtığı sitesinden albüm ve turne bilgileri duyrulan David Gilmour`un turnesinde yer alacak müzisyenler de yavaş yavaş belli olmaya başladı. Karısı Polly`nin stüdyo kayıtları esnasında çektiği resimleri de yayınlayan weblog yayına başladı.
Buna göre albümün yapım aşamalarında yer alan müzisyenler şöyle;
Richard Wright – klavye
Guy Pratt – bas gitar
David Crosby – vokal (Crosby Stils & Nash)
Graham Nash – vokal (Crosby Stils & Nash)
Paul “Wix” Wickens – klavye
Phil Manzanera – gitar (Roxy Music)
Ged Lynch – davul (Peter Gabriel)
Lucy Wakeford – harp
Robert Wyatt – trumpet (ex-Soft Machine)
Jools Holland – piyano
Leszek Mozdzer – piyano
Zbigniew Preisner – orkestrasyon
Chris Stainton – klavye (Bill Wyman’s Rhythm Kings, Eric Clapton, The Who, Joe Cocker, Roger Waters)
Rado (Bob) Klose – gitar-( Pink Floyd`un Syd Barrett`li yıllarında 2. gitarist olarak yer alan Klose, ilk albüm çıkmadan gruptan ayrılmıştı. Daha sonra başarılı bir fotografçılık kariyeri yapan Klose`un albümdeki görevi henüz tam olarak bilinmiyor.)
Sitede yazılan görüşleri Gilmour`un okuduğu veya ulaştırıldığı belirtiliyor. Sizlerin de görüşlerinizi ve Türkiyede ne kadar ilgiyle beklendiğini belirtmeniz için bir fırsat olmasına rağmen, siteye gönderilen “lütfen ülkemize gel” tarzındaki mesajlar siliniyor veya değerlendirilmiyor. Bu yüzden dikkatli ve kibar bir dille yazılan mesajların ilgiyle karşılandığı belirtiliyor. Adres http://davidgilmour.musicblog.co.uk/old/

Bu arada meraklıları için, kayıt mühendisi ve 1974`den beri Gilmour`un sağ kolu olan gitar teknisyeni, Phil Taylor, bu son albümündeki bir kaç parçada Fender Stratlar, Gretsch Duo-Jet, ve bir kaç acoustics ile lap steel gitara ilaveten Les Paul kullandığını söylüyor.

Bir çok hayranı onu 1957 Fender Strat`ının yenisi ile özdeşleştirir. (Oysa son yıllardaki konserlerinde bilinen Strat`dan daha çok Gretsch Duo-Jet kullanıyor. Phil, Gilmour`un son zamanlarda Goldtop Gibson Les Paul ile daha çok ilgilendiğini söylüyor. Tabi bu Strat kullanmayı bıraktığı anlamına gelmiyormuş. Kaynak kendisi!

Gene weblogdan bir alıntıyla bitirelim. Gilmour son albümünde, ilk kez olarak oğluyla birlikte öğrenmeye başladığı saksafonu da kendi çalıyor.

On An Island Müzisyenleri

David Gilmour
(tabii ki!) Gitarlar, vokaller, saksafon, vs.
Richard Wright Klavyeler, vokal?
Guy Pratt Bas gitar
David Crosby Vokal, gitar?
Graham Nash Vokal, gitar?
Paul “Wix” Wickens Klavyeler
Phil Manzanera Gitar
Ged Lynch Davul
Lucy Wakeford Harp
Caroline Dale Çello
Robert Wyatt Trumpet, vokal?
Jools Holland Piyano
Leszek Mozdzer Piyano
Zbigniew Preisner Orkestrasyon
Chris Stainton Klavyeler
Rado Klose Gitar
Georgie Fame Piyano, vokal?

Copyright © 2006 Okeania.Net Her Hakkı Saklıdır

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

19 Ağustos 2006 tarihinde David Gilmour içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: