Ça Ira Günlüğü

Roger wates – Ça Ira

Ca Ira Albüm Kapağı

Polonyada Olmanın Tam Zamanıydı

Geçtiğimiz iki akşam Polonyada Pink Floyd liderlerinin tesadüfen birbiri ardına aktiviteleri gerçekleşti. 25 Ağustos Cuma gecesi Roger Waters`in Ca Ira operası Poznan kentinde muhtesem bir sekilde sahnelendi. Cumartesi aksami da David Gilmour Gdansk daki gemi fabrikalarinda Polonyanın özgürlüğe kavuşmasının yıldönümünde Gdansk valisinin özel isteği üzerine tarihi bir konser vererek 2006 turnesini tamamladı. Konserde turnesinde ilk kez çaldığı bir parçaya yer verirken, sahnenin üzerinde yer alan 6 büyük ekranla tüm müzisyenler ayrı ayrı rahatlikla izlendi. Konserde, On An Island albümünde orkestra şefliği yapan Polonyalı Zbigniew Preisner yönetimindeki 40 kişilik orkestra da yer aldı. (On An Island Polonyada Platin plak ödülü alırken Türkiye de 10 bin civarında satmış bulunuyor.)

Diğer yandan Roger Waters`in Ca Ira operası Poznan kentinde çok başarı ile sahnelendi. Konser öncesi bir chat gerçekleştiren Waters`in sorulara verdiği cevaplar şöyle;

S: Poznandaki şova katılacak mısınız?Roger Waters
C: Hazırlıkları gördüm ve çok mutlu oldum, mükemmel bir çalışma olmuş. Elbette orada olacagım.

S: Operanızda bir değişikliği kabul eder misiniz? (rock gitarları vs)?
C: Hayır, fakat herkez istedigi sekilde çalabilir. Benim düzenlememde gitar yok. Ama isterseniz Beethoven`i de bira bardaklarıyla çalabilirsiniz.

S: Arka planında bir hikaye olan “The Pros And Cons” gibi yeni bir konsept albüm mü düşünüyorsunuz yoksa birbirinden bağımsız şarkılardan oluşan bir “rock`n`roll” albümü mü?
C: Bir konsept albüm olacak. Kafamda bir çok fikir var ama açıklamak şu anda çok zor.

S: Poznan da Pink Floyd tarzı süprizler düşünüyor musunuz?
C: Hayır, orada Janusz yetkili ve onun sorumluluğunda. Belki konserin başında ve sonunda bir”merhaba” derim veya izleyicilerin tepkisine göre sahneye çıkıp çiçekleri veya fırlatılan meyvaları toplarım.

S: Hala Margaret Thatcher`dan nefret ediyor musunuz?
C: Kesinlikle, hiçbirşey değişmedi. Onun politikaları insanlık dışıydı.

S: Rock mı yoksa opera yazmayı mı tercih edersiniz?
C: Bu benim için pek fark etmiyor. Herhangi bir türde şarkı yazmak çok zevkli. Bir opera yazmak daha zor değil.

S: Biz bu gösterinin bir DVDsini bekleyebilir miyiz?
C: Sanmıyorum. Bu konuda birşey duymadım.

S: Ne tür müzik size ilham verir?
C: Liste çok uzun ve tüm müzik türlerini içeriyor. Şu an John Prine`in albümünü dinliyorum. Dün benim gurubumdaki Andy Fairweather-Low’un yeni albümünü dinledim. İnanılmaz güzellikte bir albüm olmuş.

Roger Waters - Ça Ira kapağı

Roger Waters – Ça Ira kapağı

Ça Ira Sahnelendi

Caira Sahne Performansı
Roger Waters`in yeni piyasaya çıkardığı opera albümü “Ça Ira”`nın dünya prömiyeri Romanın ” Parco della Musica Oditoryumunda seslendirildi ve çok beğeni topladı.

Biletlerin çok hızlı tükendiği gece, yüzden fazla üyesiyle Roma Senfoni Orkestrası, bir bölümü çocuklardan oluşan seksen koro elemanı ve vokalistlerle birlikte yaklaşık 236 kişilik büyük bir müzisyen grubuyla seslendirildi. Waters Sahnede teşekkür ediyor

Gala olarak hazırlanan geceye ayrıca Waters`in ailesi ve arkadaşları da katıldı. Bunlar arasında ilk sıralarda Harry ve India Waters, Marianne Faithful ve PP Arnold da yer aldı. Dinleyicilerin çoğunluğu opera dinleyicisiydi ve fazlaca Waters hayranı olmadıkları söylenebilir. Gece ile ilgili TV haberini Ansa linkinden görebilirsiniz. Ayrıca geceden resimlerin yer aldığı İtalyan gazetesi La Repubblica resim sayfası da bu linkden görülebilir.

Ça İra Billboard da 1 Numarada

Billboard Geleneksel Klasik Yapımlar listesinde 1 numaraya yayınlandığı hafta çıktı. Waters neredeyse bulabildiği her fırsatta albümün tanıtımı için tüm yayın organlarıyla aşağı yukarı aynı şeyleri söylediği ropörtajlar yaparak albümün tanıtımının maksimum derecede olmasını sağladı. Bir rock müzisyenin reklama dönük imkanlarını da fazlasıyla sahip olan Waters, bu fırsatı iyi değerlendirmişe benziyor. Roger Waters, Roma da sahnelenen operası Ça İra`nın gördüğü ilgiden memnun.Operanın ülkelerinde de seslendirilmesi için teklif yapan Polonyalılara Paris belediye başkanı ve Yunanistan da eklendi. Albümün ilhamını Puccini ve Brams`dan aldığını söyleyen sanatçı, kariyerinin ilk dönemlerinde nota okuyamadığı için söyleyerek veya emprivizeye dayanarak müzik yaptıklarını anlatıyor. Manası “It Will Be” (Olacak) olarak çevrilebilecek üç perdelik İngilizce operasının bestelenişi sırasında nota okumayı ve yazmayı tam olarak öğrendiğini ifade ediyor. Roger Waters, Roma da sahnelenen operası Ça İra`nın gördüğü ilgiden memnun.Operanın ülkelerinde de seslendirilmesi için teklif yapan Polonyalılara Paris belediye başkanı ve Yunanistan da eklendi. Albümün ilhamını Puccini ve Brams`dan aldığını söyleyen sanatçı, kariyerinin ilk dönemlerinde nota okuyamadığı için söyleyerek veya emprivizeye dayanarak müzik yaptıklarını anlatıyor. Manası “It Will Be” (Olacak) olarak çevrilebilecek üç perdelik İngilizce operası yazımı boyunca nota okumayı ve yazmayı öğrendiğini de ilave ediyor.
Albümün ilk teklifinin 1989 da Fransız arkadaşı Ettiene Roda Gil`in yazdığı libretto (opera için senaryo) ile başladığını belirten Waters bunun Fransız Devriminin 200. yıl dönümü için hazırladığını ama Fransızların kendi devrimlerinin müziğini bir İngilize hazırlatma fikrine sıcak bakmamaları yüzünden gerçekleşemediğini anlatıyor.
Sahnelenen opera ise alışılmışın dışında projeksiyon ve ses efektleriyle gerçekleştirilmiş. Konuyla ilgili BBCye verdiği demecinde (buradan izleyebilirsiniz) konu, Tanrıya ve yetkilerini ondan aldığını savunan monarşik düzene karşı baş kaldıran Paris gettolarının gerçekleştirdiği Fransız devrimi olan bu albümün ülkede yaşanan olaylar ile zaman olarak albümün çakışmasına katıldığı her konuşmasında dikkat çeken Waters; Çocukların okula tek parça halinde gidip dönmelerini sağlamak için, marjinal uçları ortaya çekmenin şart olduğunu her fırsatta olduğu gibi burada da söylüyor ve Ça Ira`nın Yunanistan ve Paris de sergilenmesi için teklif aldığını belirtiyor.. Bu arada albümle ilgili çerdiği bir kaç yanlışa rağmen Türk medyasında çıkan ender yazılardan birini yazan Ayşe Düzkan`ın Radikal Gazetesinde çıkan makalesi için tıklayın.

Ça Ira ÇIktI!

Roger Waters

Roger Waters İtalyan La Stampa gazetesine yaptığı açıklamada biri politik ve “Amused to Death” albümündeki temaların devamı niteliğinde diğeri aşk temalı iki albümü üzerinde çalışmaya başladığını, Ca İra promosyon çalışmaları biter bitmez bu albümlere yöneleceğini söyledi. Darısı diğer üçlünün başına ve özellikle David Gilmour`un üzerindeki ölü toprağının kalkmasına..İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada ise, son albümünün üzerinde Pink Floyd yazıyor olsaydı normal bir Pink Floyd albümü kadar çok satacağını söyledi. “İtiraf etmeliyim ki dördümüzün bir arada yaptığı çalışmalar, tek tek hepimizin yaptığı albümlerden daha başarılı olmuştur.” Günaydın Roger! Waters üzerinde on beş senedir çalıştığı opera albümü sonunda piyasaya sürdü. Solo ve koronun da dahil olduğu full orkestra için üç perde olarak bestelenen eser iki SACD de yayınlanacak ve 60 sayfalık bir de kitapçık ile birlikte operanın yapılışını anlatan belgesel niteliğinde bir DVD içeriyor. Albümün yapımı sırasında geçirdiği aşamaları, Waters ile yapılan söyleşiler, müzisyenler ve stüdyo içindeki görüntülerle yansıtıyor. Bu görüntülerden bir bölümü QuickTime formatında buradan izleyebilir veya download edebilirsiniz. İlk izlenimlerimi söylemem gerekirse, sakın bir Pink Floyd veya Roger Waters albümü beklemeyin derim. Çocuk korolarının da ağırlıkla katıldığı opera albümü. Ama uzak olanları belki de bu tarz müziğe yakınlaştırabilir.
Albümle ilgili bilgileri http://www.ca-ira.com sitesinde de edinebilir ve düşük kalitede de olsa dinleyebilirsiniz. Ayrıca Amerika Online üzerinde albümü dinleme şansınız da bulunuyor.
Albümle ilgili diğer bilgiler için tıkla!

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

19 Ağustos 2006 tarihinde Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: