2006 PFTN Haberleri

31 Mayıs da İngilteredeki 4 gecelik serinin son konserini veren David Gilmour, Londra konserlerine her gece davet ettiği bir misafir geleneğini sürdürdü ve Nick Mason sahnedeki yerini aldı. Arkadaşımız Şükrü Çakan geceye ilişkin düşüncelerini ve Nick Mason`dan imza alırken ki izlenimlerini bu sayfada sizlerle paylaştı.

 • Mason; Pink Floyd Bir Araya Gelecek!

Fazla inandırıcı gelmeyen ancak internette gezinen bir habere göre Pink Floyd`un davulcusu Nick Mason, grubun diğer üyelerini bir araya getirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz Mayıs sonu David Gilmour`un Royal Albert Hall konserlerinin birinde sahne alan Nick Mason önümüzdeki Temmuz ayında da Fransa da Roger Waters ile birlikte sahne alacak. “David ile çaldıktan sonra önümüzdeki günlerde Roger ile de çalacağım. Kendimi Pink Floyd`un Henry Kissinger`i olarak görüyorum. Bu görev benim üzerime düştü. Sanırım çözüme kavuşacak” dediği bildiriliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Pink Floyd`u birleştirmediği yetmemiş gibi Rolling Stones`a da dil uzatan Gilmour “Artık yaşlarını başlarına aldılar, dünya kadar paraları var, ne için turneye çıkıyorlar ki!” diyen sanatçı aynı sorunun cevabını da kendisi veriyordu “Sanırım seyirci alkışından ve hayranlığından hoşlanıyorlar” dedi.

 • Gilmour`a Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Geçtiğimiz günlerde açıklanan MOJO dergisinin Yaşam Boyu Başarı ödülü David Gilmour`un oldu. Ödülü komşusu ve aynı zamanda son çıkardığı solo albümü On An Island`ın yapımcılarından Phil Manzanera`nın elinden alan Gilmour, müzik dünyasına katkılarından ötürü bu ödüle layık görüldü.

 • David Bowie, Gilmour`a Konuk Sanatçı Oldu

İlk açıkladığı turnesinin son günlerini yaşayan David Gilmour, turnenin son konserlerini Londra da Royal Albert Hall da 3 gün boyunca veriyor. Konserin günlerdir konuşulan konuk yıldızı bir çoklarınca Roger Waters olabileceği düşünülürken dün süpriz belli oldu. David Bowie. İlk kez Gilmour birlikte çalışan Bowie, konserin son parçalarında sahne alarak ilk Pink Floyd 45liği “Arnold Layne” ve “Comfortably Numb”`ı birlikte seslendirdiler. Bildiğim kadarıyla “Arnold Layne”, Pink Floyd veya üyeleri tarafından 35 yılı aşkın bir süredir seslendirilmemişti. Geçtiğimiz 27 Mayıs akşamı İngiliz televizyonlarında yayınlanan ve kendisi de Gilmour`un albümüne eşlik etmiş olan Jools Holland`ın programına katılan Gilmour aynı parçayı seslendirdi. Aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Video

 • Dark Side Of The Moon 1500 haftadır Listede

Pink Floyd`un efsaneleşen albümü “The Dark Side Of The Moon” Amerikanın saygın müzik dergisi Billboard da 1500. haftasına girdi. 1973 tarihinde listeye giren albüm 736 hafta boyunca ilk 200 albümlük arasında yer aldı. Ancak 1988 yılında Billboard yönetimi eski albümleri başka bir listeye almaya karar verince The Dark Side bu listeden çıkarılarak katalog albümleri sıralamasına kondu. Ancak yapıt haftada 8.000 civarındaki satış rakkamıyla burada da yeniden bir çok defa listeye girerek şu anda 759. haftasını doldurdu. Albümün toplam satışının 40 milyonun üzerinde olduğu düşünülüyor. Pink Floyd`un bestecisi Roger Waters grubun o tarihlerde de özel bir albüm yaptığının farkında olduğunu fakat bu denli kalıcı olacağını tahmin edemediklerini söylüyor. Billboard.com`a açıklama yapan Waters “Albümün kaydı bittiğinde, bir makara kaydını eve götürdüm. Albümü sonuna kadar dinlediğimizde karım göz yaşlarına boğuldu. O zaman büyük bir gururla şaşkınlık yaşadım” diyor.

 • “The Dark Side Of The Moon” Amerikada haftada 8 bin adet satıyor!

Yahoo.com, sitesinden duyurduğu Roger Waters`in Amerika turnesi bilgilerini verirken, sanatçının konserinde baştan sona daha önce duyulmayan uzun versiyonuyla çalınacak olan Pink Floyd`un bu çığır açan albümüyle ilgili rakkamları yayınladı. Buna göre albümün dünyadaki toplam satışları şu an için 34 milyonu buldu. Amerikanın saygın müzik satışlarını listeleyen dergisi Billboard`da 15 yıl ilk 200 albüm arasında yer alarak kırılması mümkün olmayan bir rekora sahip oldu. 2004 yılında eski albümler listesinde yeniden 1 numara olan albüm, şu anda sadece ABD de haftada 8.000 adet satıyor. Yapılan tahminlere göre 50 yaşın altındaki her 14 Amerikalıdan 1`i bu albüme sahip bulunuyor.

 • Blackmore`s Night dan Yeni Albüm

Deep Purple`ın efsanevi gitaristi Richie Blackmore ve karısı Candice Night`ın otantik orta çağ müzikleri yapan grubu Blackmore`s Night, 5. albümleri “The Village Lanterne”`i 24 Mart da Avrupada yayınlıyor. Albüm 25 Ocak da Japonyada yayınlandı. Güzelliği ve sesiyle bizi evelki sene büyüleyen Candice Night`in, Rainbow `un bir dönem vokalistliğini yapan Joe Lynn Turner ile düet yaptığı yine Rainbow klasiği Streets Of Dreams bonus olarak yer aldığı albümle ilgili olarak “sınırlarımız yok ” diyen Blackmore, grubun müzikal yönünü ise “İstediğimiz neyse istediğimiz zaman onu çalıyoruz. Folk, rock, pop veya Rönesans müziği fark etmiyor. Bir kutuya kapalı kalmadan yada dar bir stile bağlı kalmadan serbestçe çalma özgürlüğümüz var diyor. Bu sefer ilk kez bir Blackmore`s Night albümünde olmadığı kadar Blackmore`dan beklenen rock temaları yer aldığı gibi (örneğin St Teresa) bir Deep Purple klasiği “Child In Time”`ın da farklı bir versiyonu yer alıyor. Üyelerimiz forum dan albümü bulabilirler.

 • Gilmour Otuz Yıl Sonra Barrett`i Ziyaret Ediyor

David Gilmour 10 gün sonra başlayacak turnesinin arifesinde belki de promosyona yönelik bir girişimle eski grup üyesi Syd Barrett`i ziyaret etmeye karar verdi. Barrett 1968 yılında uyuşturucu alışkanlığı ve psikolojik problemleri yüzünden gruptan çıkartılmıştı. Diğer grup üyelerinin de yıllardır görmediği Barrettle Gilmour, kızkardeşi aracılığıyla sürekli bağlantıdaymış ve bu sayede kendisini İngilterede Cambridge`deki evinde ziyaret edecek. Gilmours, ” Onu görmek istiyorum. Çok özledim ve en büyük hayalim onu tanıdığım haliyle görebilmek. Kardeşinin çok tavsiye edeceğini sanmıyorum ama karşı da çıkmadı” dedi. Bu arada bir haber de Waters`den geldi. Waters, bir ay önce Rick Wright`a kendi konserlerinde yer alması için teklif götürdüğünü ancak yazdığı email`e henüz bir cevap alamadığını söyledi. Bu gidişle Gilmour`un katılmadığı bir Pink Floyd pek muhtemel gözükmeye başladı. Zira bilindiği gibi Waters bu yaz Nick Mason`u Fransa ve Berlin`de vereceği “The Dark Side Of The Moon” konserine dahil etmişti.

 • PULSE DVD 18 Eylül`e Ertelendi

1994 yılındaki turnesinden 11 yıl sonra, 17 Ocakta piyasaya sürülmesi beklenen Pink Floyd P.U.L.S.E. DVDsinin çıkış tarihi 18 Eylül 2006 olarak kesinleşti. EMI ile yaptığım anlaşma doğrultusunda, ilk olarak sitemizdeki mağaza linkinden veya pinkfloyd@okeania.net adresine email gönderip, ön sipariş veren izleyicilerimizi gelişmelerden haberdar edeceğim ve resmi olarak satışa sunulduğu saatlerde size ulaştırılmak üzere kargoya teslim edeceğim. DVD hakkında bilgiler için tıklayın.

 • EMI İşbirliği İle Orjinal DVDler İlk Önce PinkFloydTurk.Nette

EMI-Kent Türkiye ile yaptığımız anlaşma sonucu en yeni çıkan DVD ve albümler diğer satış mağazalarından önce sitemizden sipariş verilebilecek! Artık tüm resmi albüm ve DVDlere orjinal olarak çıkar çıkmaz sahip olabileceksiniz. Bundan başka ağırlıklı olarak Senfonik Rock grup ve sanatçılarının (örneğin Jethro Tull, Genesis, Kate Bush, Marillion, Radiohead, vs) DVD/CD ve SACD albümleri de EMI kataloglarından direkt olarak 25 YTLden başlayan, kargo dahil fiyatlarla adresinize teslim edilecek. Albüm ve DVD bilgilerine satış bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

 • Rock`n Roll Tarinin En Büyük Grubu Pink Floyd Seçildi

İngilterede yayın yapan ‘Planet Rock’ isimli radyo kanalının 58 bin dinleyicisi arasında yaptığı oylamaya göre Pink Floyd rock tarihinin en büyük sahne şov grubu seçildi. Led Zeppelin ve Rolling Stones`u geçmeyi başaran grubun yer aldığı listenin tamamı şöyle belirlendi. 1. Pink Floyd 2. Led Zeppelin 3. The Rolling Stones 4. The Who 5. AC/DC 6. U2 7. Guns N Roses 8. Nirvana 9. Bon Jovi 10. Jimi Hendrix

 • Robert Fripp Vista Müziklerini Yaptı

Efsanevi King Crimson`un beyni Robert Fripp, geçen haftasını stüdyoda, Microsoft`un yeni ürünü ‘Vista’nın müziklerini hazırlamak için geçirdi. Sanatçı Windows Digital Media bölümündeki Windows Audio Video Excellence takımının grup program menejeri Steve Ball tarafından kiralandı. Artık tüm Windows kullanıcıları Fripp`in Fliptronics sounduna aşina olacak. Konu ile ilgili videoyu buradan download edebilirsiniz. Kayıtlar ‘Vista’nin açılış kapanışıyla içindeki tüm ses kliplerini kapsıyor. ‘Vista’ Microsoft`un 2001deki ‘XP’sinden sonraki ilk büyük ürünü olacak ve bu sene piyasaya sürülüyor. Bu Microsoft`un ünlü bir müzisyeni işletim sistemlerinin seslerindeki ilk kullanışı değil. Daha önce Brian Eno da Windows 95`in sesleri için kullanılmıştı. Sanatçı o zamanlar yaptığı bir açıklamada “Ajansın bana söylediği, müşterimin benden evrensel bir, blah- blah, da-da-da, optimistik, futuristik, duygusal, ve bir çok daha isteği barındıran bir listeydi. Ve sonunda da hepsinin üçbuçuk saniye sürmesi isteniyordu. Bunun çok komik olduğunu düşündüm, sanki küçük bir pırlanta yapmak gibiydi.” demişti.

 • Gilmour Biraraya Gelme Dedikodularını Reddetti

İngilterede yayınlanan Daily Star gazetesinin verdiği habere göre Roger Waters ve David Gilmour, Ekim ve Kasım aylarında bir araya gelerek Royal Albert Hall`da konser vereceklerdi. Söylentiye göre çok gizli olan bu bilgi Floyd`un menejerliği tarafından doğrulanmıyor ancak bu konserlerin devamında dünya turnesi de yer alıdığı söyleniyordu. Daily Star gazetesinin muhabiri “aylar öncesinden onların Live 8 için bir araya geleceğini de söylemiştim. Bana inanın demişti ancak bir açıklama yapan Gilmour “Live 8 konserlerinden beri belli bir kesim medya hayranlarımızı ve kamuoyunu Pink Floyd`un turne yapacağına dair hikayeler uydurarak yönlendiriyorlardı Nick, Richard, Roger ve ben direkt olarak bunun olmayacağını söylüyoruz. Bunları çıkaranlara hayranlarımızın iyiliği için son vermelerini söylüyoruz” dedi. Bu arada Gilmour`un http://www.davidgilmour.com sitesinde ise yeni albümünden ses klipleri dinlenebilir.

 • Gilmour BBC de Stüdyosunu Tanıttı

Pink Floyd`un gitaristi David Gilmour BBC`nin komedi programında Themes nehrindeki stüdyo yatını tanıttı. Jerome K Jerome`un “Botta Üç Adam” kitabını yeniden canlandıran yapımda ziyaretçileri gezinin ilk gününde Astoria adlı yat`a uğruyorlar. David, onları stüdyoda gezdiriyor, ve çalışmakta olduğu albümünden “Smile” adlı parçanın akustik versiyonunu dinletiyor. Bildiğiniz gibi bu parça Gilmour`un In Concert DVDsinde de yer alıyordu. Yaklaşık 15 dakika süren bölümü DVD olarak izlemek isteyenler bana yazabilirler veya bu linkden izleyebilirsiniz. Bu arada sanatçı yoğun ilgi gören turnesi yüzünden Manchester Bridgewater Hall da 26 Mayıs ve Glasgow Clyde Auditorium 27 Mayıs 2006 tarihlerinde iki İngiltere konseri daha ilave etti. Biletleri 13 Ocak Cuma günü satışa çıkıyor.

 • Jethro Tull Davulcusu Mark Craney Öldü

Progresif rock`un en başarılı davulcularından, Jethro Tull`un A albümünde ve turnesinde unutulmaz bir performans sergileyen Mark Craney çok uzun süredir çekmekte olduğu böbrek rahatsızlığı sonucunda hayata veda etti. Jethro Tull`un yanı sıra aralarında Eric Burdon, Gino Vanelli, Jean Luc Ponty ve Tower of Power grubuyla da bir çok albüm yapan sanatçı 1997 yilinda Ian Anderson`un önerisiyle bir cok sanatci arkadasinin yer aldığı ve alti parça da da kendisinin çaldığı bir albüm yayınlandı. Aşağıda bu albümde yer alan parçaların bazılar ve sipariş linkini bulabilirsiniz. Siz de benim gibi Jethro Tull`un unutulmaz “A” albümü sevenlerdenseniz hadi onun için dinleyelim Black Sunday Jethro Tull/Black Sunday (live) featuring Eddie Jobson Eric Burdon/I’m Your Man Song contributed by Leonard Cohen Tower of Power/What Is Hip? (live) Mark’s Brothers/Listen to Your Heart featuring Alex Ligertwood of Santana and Bill Champlin Gino Vanelli/Brother to Brother (live) featuring Darryl Steurmer Ian Anderson/Song for Jeffrey with Martin Barre James Taylor/New Hymn (live)

 • Rick Wright Katarakt Ameliyatı Oldu

Gözünden geçirdiği katarakt ameliyatı nedeniyle UK Hall Of Fame`e katılamadığını açıklayan Gilmour`u arkasındaki uydu video bağlantısında yalanlayan Waters, Wright`in iyileştiğini ve o sırada verilmekte olan Ça Ira konseri için yanında olduğunu söyledi. Yıllar önce aralarındaki anlaşmazlık yüzünden parçalanmaya başlayan Pink Floyd`un iki zıt ucunun bu şekilde bir ameliyat sonrası bir araya gelişi de anlamlı. 18 Kasım gecesi Chicago da bir konser veren U2`nun dinleyicileri arasında yer alan Rick Wright`e Bono sahneden geçmiş olsun diledi ve Live 8 de bir araya geldikleri için teşekkür etti.

 • Pink Floyd`a Ödül

Pink Floyd Hall of Fame (ünlüler salonu)`in İngiliz versiyonunda onurlandırıldı. Geceye David, Nick ve uyduyla Waters katıldı. Rick Wright gözünden katarakt ameliyatı geçirdiği için katılamadı. Gecenin devamı…

 • KISA…KISA….Pink Floyd Haberleri…

Geçtiğimiz günlerde İngilteredeki Planet Rock radyo kanali tarafindan düzenlenen Rock müziğinin en iyi gitar solosu anketinde David Gilmour`un Comfortably Numb parçasındaki solosu açık ara birinci geldi. İkinciliği Guns N’ Roses ‘Sweet Child o’ Mine’ ile , üçüncülüğü Lynyrd Skynyrd’s ‘Freebird’ ile , dördüncülüğü Van Halen ‘Eruption’ ile ve beşinciliği de yine Guns`n Roses ‘November Rain’ ile aldi. Listenin tamami icin tiklayin. Haftasonu (26-27 Ağustos) BBC Radyosunun 2. kanalinda yayinlanan başka bir son oylamaya göre İngiltere albümler listesinin 1 numarasında yer alan 787 albüm arasında yapilan ve 220 bin kişinin oy kullandigi ankete göre en sevilen albüm sıralamasını The Beatles’ Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band albümüyle kazandı. İkinci sırada Michael Jackson – Thriller, üçüncü sırada U2 – Joshua Tree ve Pink Floyd ise 5. sırada Wish You Were Here ile yer aldı. Bir numarada hiç almamis olan tüm diğer albümlerden oluşan “best of the rest” kategorisinde ise tabi ki Dark Side Of The Moon birinci, The Wall da 5. sırada yer aldı. Verilen bilgiye göre 1956 yılından beri düzenlenen listede bugün klasik sayilan Dark Side Of The Moon dan baska Bat Out Of Hell, Ziggy Stardust ve Hotel California gibi albümler de 1 numarali albümler listesinde yer alamadılar. Pink Floyd`un değişik bir cover versiyonu da Baby Rock Records tarafindan yayinlandi. Pink Floyd Ninnileri adi altinda yayinlanan albümü Pink Floyd dan başka ninni formatina sokulabilecek rock grubu düşünemezdik diye açıklayan firma, grubu beynin rüya hali olan REM durumunda uyanik olan kismina hitap edebilecek yegane grup olarak tanimliyorlar. Bebeğiniz uykudayken bu ninniler sadece Pink Floyd`un açabileceği kadar dimağlarinı açacak deniyor. Bebekleri olan tüm Pink Floyd severler için kısa versiyonlari BabyRockRecords.com adresinde. Haberler Brain Damage den.

 • Peter Gabriel`den Yeni Albüm

Peter Gabriel sonbaharda yeni bir albüm piyasaya çıkartmaya hazırlanıyor. Albümün adı ise Big Blue Ball (Büyük Mavi Top) Gruptan ayrılışının üstünden 32 sene geçmesine rağmen tüm medyada Genesis`in eski solisti diye de adı geçen sanatçının yaklaşık 10 sene ara verdiği çalışmalarına 2002 yılında yeniden başlamış, ve The Long Walk Home, Up, Growing Up Live albümleriyle yeniden müzik üretmeye başlamıştı. 1990larda kayıt dünyasına da inşaa ettirdiği Real World stüdyoları ve prodüksiyon şirketiyle adım atarak dünya müzisyenlerinin bir arada çalabileceği bir ortam yaratmak istediğini söylemişti. Geçtiğimiz üç yıl boyunca yeni albümü Big Blue Ball üzerinde çalıştığını söyleyen Gabriel:”kayıtların büyüklüğü öyle fazlalaştı ki onları düzenlemek daha uzun bir zaman aldı.” diye söylüyor. Albüme katkıda bulunan sanatçılar arasında Us albümünde de birlikte çalıştıkları Sinead O`Connor, World Party grubundan Karl Wallinger, Natacha Atlas ve Papa Wemba. Ancak albümün kesin çıkış tarihi henüz açıklanmadı.

 • Muhteşem Kadrolu Metal The Beatles Cover’ı

Rock müziğinin 50 muhteşem müzisyeninin katılımıyla dünyanın tartışmasız en büyük grubu için hazırlanan yeni The Beatles cover albümü piyasaya çıktı. Prodüktörlüğünü Grammy ödüllü gitarist Bob Kulick ve ses mühendisi Brett Chassen`in yaptığı albümün adı, “Butchering The Beatles”. Toplam 12 yeni versiyonun yer aldığı hit parçaların arasında “Hey Jude,” “I Feel Fine,” ve “Day Tripper,” da var. Guitar Player dergisine neden Beatles`i metal yaptığı sorusuna onların kutsal ve en iyi rock şarkıları olduğunu söyleyip “Bu kayıtlar aslına bağlı karalar tamamen farklı yorumlara açık oldu. Billy Gibbons Revolution veya Motorhead`in bascısı Lemmy Back In The USSR ı söylerken tam olarak Paul McCartney veya John Lennon değillerdi. Tabii ki gitar soloları daha uzun ve müzisyenlerin stillerini yansıtıyordu” diyor. Albümün şarkı listesi şöyle: 1. “Hey Bulldog” – Alice Cooper, vox; Steve Vai, guitars; Duff McKagen (Velvet Revolver / Guns N Roses), bass; Mikkey Dee (Motorhead)drums 2. “Back In The USSR” – Lemmy Kilmister (Motorhead), vox/bass; John5 (Marilyn Manson / Rob Zombie), guitars; Eric Singer (Kiss / Alice Cooper), drums 3. “Lucy In The Sky With Diamonds” – Geoff Tate (Queensryche), vox; Michael Wilton (Queensryche), guitar; Craig Goldy (Dio), guitar; Rudy Sarzo (Dio), bass; Simon Wright (Dio), drums; Scott Warren (Dio), keys 4. “Tomorrow Never Knows” – Billy Idol, vox; Steve Stevens (Billy Idol), guitars; Blasko (Ozzy Osbourne), bass; Brian Tichy (Billy Idol), drums 5. “Magical Mystery Tour” – Jeff Scott Soto (Yngwie Malmsteen / Soul Sirkus), vox; Yngwie Malmsteen (Rising Force / Alcatrazz), lead guitar; Bob Kulick, (Meat Loaf / Paul Stanley Band), rhythm guitar; Jeff Pilson (Dokken / Foreigner), bass; Frankie Banali (Wasp / Quiet Riot), drums 6. “Revolution” – Billy Gibbons (ZZ Top), vox / guitar; Vivian Campbell (Def Leppard), guitar; Mike Porcaro (Toto), bass; Gregg Bisonnette (David Lee Roth / Ringo Starr Band), drums; Joseph Fazzio (Superjoint Ritual), drums 7. “Day Tripper” – Jack Blades (Night Ranger / Damn Yankees), vox; Tommy Shaw (Styx / Damn Yankees), vox; Doug Aldrich (Whitesnake / Dio), guitars; Marco Mendoza (Whitesnake / Thin Lizzy), bass; Virgil Donati (Steve Vai / Soul Sirkus / Planet X), drums 8. “I Feel Fine” – John Bush (Anthrax), vox; Stephen Carpenter (Deftones), guitar; Mike Inez (Ozzy Osbourne / Alice In Chains), bass; John Tempesta (The Cult / Testament), drums 9. “Taxman” – Doug Pinnick (Kings X), vox; Steve Lukather (Toto), guitar; Tony Levin (John Lennon / Peter Gabriel), bass; Steve Ferrone (Eric Clapton / Tom Petty), drums 10. “I Saw Her Standing There” – John Corabi (Motley Crue), vox; Phil Campbell (Motorhead), guitar; C.C. Deville (Poison), guitar; Chris Chaney (Jane’s Addiction), bass; Kenny Aronoff (Smashing Pumpkins / Jon Bon Jovi), drums 11. “Hey Jude” – Tim “Ripper” Owens (Judas Priest / Iced Earth), vox; George Lynch (Dokken / Lynch Mob), guitar; Bob Kulick (Meat Loaf / Paul Stanley Band), rhythm guitar; Tim Bogert (Vanilla Fudge / Beck / Bogert & Appice), bass; Chris Slade (AC/DC), drums 12. “Drive My Car” – Kip Winger (Winger), vox; Bruce Kulick (Kiss / Grand Funk), guitar; Tony Franklin (The Firm / Whitesnake), bass; Aynsley Dunbar (Whitesnake / Journey), drums

 • Syd Barrett`in Kayıp Görüntüleri Bulundu!

7 Temmuzda ölen Pink Floyd`un kurucusu Syd Barrett geçtiğimiz hafta yapılan cenaze töreniyle toprağa verildi. Ancak cenaze törenine hiçbir Pink Floyd üyesi katılmadı. Bu olayın tam üzerine 1967 yılındaki ilk albümleri “The Piper At The Gates Of Dawn” albümünde yer alan “Scarecrow” parçasının mısır tarlasında korkuluklarla yapılan klibinin kullanılmayan ekstra görüntüleri BBC arşivlerinde bulundu. Syd`in çok az sayıda renkli Pink Floyd görüntüsü olduğu düşünülürse bulunanın değeri de anlaşılır. Ölümüyle aynı tarihe rastlaması ise tamamen tesadüf olduğu söyleniyor. Görüntüler teknik digital restorasyondan geçtikten sonra bu sene içinde yaynılanacak.

 • Roger Waters Magny-Cours Konser yorumu

Arkadaşımız Ozan Keskin bu sene benim sayamayacağım kadar çok David Gilmour ve Roger Waters konseri izledi. Bunlardan daha önce Gilmour konser izlenimlerini sitede yayınlamıştım. Şimdi kendisi İstanbul ve Berlin`den sonra Fransa da bir yandan Formula 1 yarışları yapılırken diğer yanda verilen Roger Waters Magny-Cours konserini izleyip bizler için yorumladı. Nick Mason`un da The Dark Side Of The Moon bölümünde kendisine eşlik ettiği konserden izlenimler ve resimler için tıklayın..

 • Çılgın Elmas Hayata Veda Etti

İlk Pink Floyd Prodüktörü Joe Boyd`dan Syd Barrett yazısı Pink Floyd`un kurucu üyesi ilk dönem albüm ve hitlerinin bestecisi ve birçoklarınca dahi kabul edilen Syd Barrett bugün açıklandığına göre 7 Temmuz günü (üzücü ki benim doğum günümde) hayata veda etti. Ülkemizde yıllarca yanlış bilgilendirmeyle kulaktan kulağa yayılmış olan Syd Barrett`in öldüğü bilgisi bu kez gerçeklik kazandı. Roger Keith Barrett 1946 – 2006 BBC uzun süredir çektiği şeker hastalığı sonucu ortaya çıkan komplikasyonlardan dolayı hayata veda ettiğini duyurdu. Pink Floyd`un basın sözcüsü sanatçının “huzur içinde vefat” ettiğini söyledi. Grubun doğal olarak bu kayıpdan çok üzgün olduğunu da ilave etti. David Bowie de çok üzgün olduğunu söyledikten sonra, Barrett için “İngiliz aksanıyla söyleyişinin üzerimde çok büyük bir etki yaptığı ilk insandır. En üzüldüğüm nokta artık onu tanıyamayacak olmam. Gerçek bir elmasdı” dedi. Hayatı Roger Syd Barrett Cambridge de doğdu ve orada grup arkadaşları Roger Waters ve David Gilmour ile okulda tanıştı. Avrupada çeşitli yerlerde arkadaşı David Gilmour ile birlikte folk şarkıları söyledikten sonra Londra daki Camberwell Sanat Okuluna başladı. Pink Floyd`u kurduktan sonra hem grubun ilk hit parçaları See Emily Play ve Arnold Layne`i yazdı hem de bazılarınca en iyi Pink Floyd albümü kabul edilen The Piper at the Gates of Dawn`ı. Fakat daha sonraki uyuşturucu alışkanlığı onu normal hayattan koparmaya başladı. Gruptan ayrılmadan önceki dönemlerinde seyircilere donuk gözlerle bakıp aynı notlara basmaya başladığında diğerleri onu geri plana almaya çalışarak David Gilmour u gruba aldı. ‘Zihinsel Çöküş’ İngilterenin en önemli pop müzik programı Top of the Pops da görünmekten hiç hoşlanmayarak şovu terk etti. Programın yapımcısı Richard Buskin`e göre “Onun zihinsel çöküşünün başlangıcının ilk işaretiydi bu.” Barrett`in davranış bozuklukları giderek arttı. Şizofreniye dönüştü ve tüm müzik hayatından koparak annesinin yanına taşındı. Grubun üyeleri zihinsel problemlerinin sadece uyuşturucu kaynaklı olmadığını, Syd`in o dönemde dahi kazandıkları üne karşılık dayanıklı kalamadığını söylediler. Grubun onun için yaptığı albüm Wish You Were Here ve tabii ki onun için yazdıkları ölümsüz şarkı Shine On You Crazy Diamond (Parılda Çılgın Elmas) onun, sevenlerin kalplerinde sonsuza dek parlamasını sağlayacak. Nethaber.com haberi Ntv Haberi Hürriyet Gazetesi Milliyet Gazetesi Radikal Gazetesi Dünya Basınında Syd Barrett`in Ölüm Haberi Link Ülke Scotsman İngiltere RTE İrlanda Cambridge Evening News (Cambridge İngiltere) BBC İngiltere NME.com İngiltere MSNBC ABD 24dash.com İngiltere Montreal Gazette Kanada San Jose Mercury News ABD Boston Globe ABD All Headline News ABD Philadelphia Inquirer ABD Mankato Free Press ABD AZ Central.com ABD KNX1070 ABD People Magazine ABD ClickMagazine İngiltere Terre Haute Tribune Star ABD National Post Kanada BBC İngiltere Reuters India Hindistan Chicago Tribune ABD ContactMusic.com İngiltere USA Today ABD WISC Madison ABD Digital Spy İngiltere 13abc.com ABD Harp Magazine ABD WBIR TV ABD Scotsman İngiltere Canada.com Kanada Forbes ABD 7Online.com ABD NME.com İngiltere E!Online ABD p2pnet.net Kanada Stuff.co.nz Yeni Zelanda Mid Columbia Tri City Herald ABD Filter Magazine ABD Deadbold ABD North Country Times ABD Guardian İngiltere Conservative Voice ABD CBS 47 ABD Reuters UK İngiltere TVNZ Yeni Zelanda Arkansas Times ABD Washington Post ABD Spacelab ABD San Francisco Chronicle ABD

 • P.U.L.S.E. DVD Nihayet Piyasaya Çıktı

“The Division Bell” turnesinin, Londrada ki Earls Court salonunda verdikleri konser kayıtlarından oluşan ve tüm dünyada büyük ilgi toplayan “P.U.L.S.E” albümünün orjinal DVDsi tam 12 yıl sonra piyasaya sürülüyor. Toplam süresi 3 saate yakın süren ve İki diskten oluşan pakette ayrıca sahne gerisi görüntüler ve daha önce yayınlanmamış ekstralar var. Yine çok eski ortakları Storm Thorgerson tarafından dizayn edilen DVD, yine eski ortakları James Guthrie tarafından 5.1 surround olarak mikslendi. VHS ve VCD kopyasında olduğu gibi ilk disk konserlerde olduğu gibi Shine on You Crazy Diamond, Another Brick in the Wall (Part 2), One of These Days ve Keep Talking, ikinci disk ise tümüyle çalınan The Dark Side of the Moon konser performanslarından oluşuyor. İlaveten daha önce hiç yayınlanmamış parçaların videolarının olduğu Bootlegging the Bootleggers, sahne arkası ve turne görüntülerinden oluşan filmi “Speak to Me” gibi ilaveler var.. Pink Floyd P.U.L.S.E. DVD Türkiyede ilk önce yine Okeania.net süratiyle satış sitemiz http://www.alseyret.com da. Sipariş vermek icin hemen tıklayin! DVDde daha önce VHS ve VCD de yayınlanan versiyonundan farklı olarak ilaveten, konserde Shine On – High Hopes – Learning to Fly parçalarında sahnedeki yuvarlak ekranda oynayan filmler de ilave edilmiş. yeni ilave edilen 4 parça – Bootlegging the Bootleggers bölümünde yer alıyor. Gerçekten de konserleri kaçak kaydedenlere ithaf edilen bölümde kaçak yapılmış çekimler ilave edilmiş. Bunlar: – What Do You Want From Me – On The Turning Way – Poles Apart – Marooned. Bunlara ilaveten yeni kısa filmler ilave edilmiş. Shorts: – Time (Eames) – Money (Alien) – Speak To Me 1987 – Pulse TV Reklamı Ayrıca konulan Videolar: – Learning To Fly – Take It Back 2. Diskte de arkada oynayan filmler ayrıca konmuş bunlar; – Speak To Me (graphic) – On The Run – Time 1994 – The Great Gig in the Sky (wave) – Money – Us And Them 1987 – Brain Damage – Eclipse Alternate Screen Films: – The Great Gig In The Sky (animation) – Us And Them 1994 Behind the Scenes Footage: – Goodbye to Life As We Know It Wish You Were Here: – Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony Photo Gallery

 • Mason; Floyd Daha Bitmedi

İngilterede yayınlanan The Sun gazetesine bir söyleşi veren Pink Floyd`un davulcusu Nick Mason, grubun henüz bitmediğini ve yeni bir çalışma için umutlu olduğunu söyledi. Kendisiyle yapılan söyleşinin tamamını Türkçe olarak burada bulabilirsiniz. Nick Mason Floyd ÜÇLÜsÜnden Bİr Araya Gelme Sİnyalİ PULSE DVDsinin ilk gösterimi ve tanıtımı için 3 Temmuz akşamı Londra daki Leicester Square de bulunan Vue Sinemasında bir araya gelen David Gilmour, Rick Wright ve Nick Mason arasında bir araya gelme sinyali veren ilginç bir diyalog basının önünde yaşandı. Geçen yıl Live 8 için eski üye Roger Waters`ın da katılımıyla Hyde Park da özel bir konser veren grubun diğer üçlüsü, konserin Afrika ülkelerinin hayrına yapıldığını ve önümüzdeki aylar için böyle bir konser yapılması halinde yeniden bir araya gelebileceklerini söylediler. Turne için kendilerine önerilen paraları reddeden grup üyeleri Waters ve özellikle Gilmour`un solo konserleri nedeniyle yakın ilişkilerini bu yıl sürdürerek yeniden bir araya gelme fikrine uzak olmadıklarını gösterdiler. Gilmour ve Wright ve Mason soru cevap bölümünde gazeteciler ile sohbette PULSE gösteriminden sonra Londra da konuşan Gilmour “Klasik kadro diyebileceğiniz eski grupdan hepimiz konserlerle devam ettik ve bu özellikle benim için çok eğlenceliydi. Kendi tarzımı sürdürmeyi planlıyorum.” derken Wright, “Sanırım ben de ona katılacağım. Dave ne zaman onunla çalmamı isterse onunla çalmaktan gerçekten çok mutlu oluyorum.” diye söze girdikten sonra, “Sen de benimle çalmaktan değil mi?” diye sordu. Gilmour buna “Tabii ki!” diye yanıt verdikten sonra Mason da, “Elbette ben de herkes ile çalmaya açığım dedi”. Waters`in bu birlikteliğe katılıp katılmayacağı ise şimdilik belli değil. Resimler Brain Damage

 • Waters Bir Yıl Sonra Hyde Park da

Bundan tam bir yıl önce, 23 yıl sonra Pink Floyd`un tam kadro yer aldığı Live 8 konserleri düzenlenmişti. Tam bir yıl sonra 2 Haziran da Roger Waters bu kez gruptan iki önemli eksikle David Gilmour ve Rick Wright olmaksızın, Mason ile birlikte İstanbul konserlerindeki parçaları Londra Hyde Park da seslendirdi. Resimde Mason`u arkada davulda görüyoruz. Resimler Brain Damage den.

 • Müzik Dünyasında Büyük Kayıp: Arif Mardin Öldü

Türk olmasına karşın Amerikanın ve hatta dünyanın en büyük müzik adamlarından kabul edilen, prodüktör, aranjör Arif Mardin gördüğü pankreas kanseri tedavisine rağmen yenik düşerek 74 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı müzik dünyasında Average White Band, The Bee Gees, Judy Collins, Phil Collins, Roberta Flack, Aretha Franklin, Hall & Oates, Donny Hathaway, Jewel, Chaka Khan, Melissa Manchester, Bette Midler, Modern Jazz Quartet, Willie Nelson, John Prine, Carly Simon, Dusty Springfield, Barbra Streisand ile birlikte bir çok başarılı albüme imza atmıştı. Hürriyet gazetesinin haberi

 • Okeania.Net Waters Konseri Toplantısı

Roger Waters konserinin yarattığı rüzgarın etkisi geçmeden bir toplanıp o saatleri dakikaları anları yaşayalım istedik. Cumartesi günü, artık mutat toplantı mekanımız haline gelen Çinili kafe de bir araya geldik. Güzel planlarımız var katılım az ama bizim moralimiz tavanda….ağızlarımız kulaklarımızda….

 • Bir Yıl da Böyle Geçti

24 Aralık 2006 — Evet sevgili okurlar, bir yıl daha tükettik. Bizim için ne müthiş bir yıldı ama! Site olarak forum bölümüyle beraber ikibin üyeye ulaştık. 1967 yılında kurulan (webmasterinizla yaşıt) Pink Floyd`un kurucu üyelerinden Roger Waters tam 39 sene sonra Türkiye`ye geldi. 20 Haziran 2006 tarihini belleklerimize unutulmaz bir konserle adeta kazıdı. Floyd ve kendi repertuarından mükemmel performanslar sergiledi. Bu konu ile iligili olarak zaten ayrı bir site hazırlamıştım. Sözkonusu sitenin 1 yıllığına aldığım domaini http://www.rogerwatersistanbul.com adresinin yakında kapanacağını ancak varlığını http://www.okeania.net/waterstanbul adresinde sürdüreceğini hatırlatalım. Bu yılın diğer bir güzel olayı ise 14 senedir hiçbir parça üretmeyen David Gilmour – Polly Simpson ailesinin, Gilmour`un doğum günü olan 6 Mart günü piyasaya sürdükleri yeni albüm ve onu takip eden aylarda verdikleri konserler idi. Yine bu konserler ve David Gilmour ile ilgili haber ve bilgiler onunla iligili olarak hazırladığım sayfalarda sizlere ulaştı. Ancak ne yazık ki yine bu sitenin webmasteri olan bendenizin doğum günü 7 Temmuz da, Pink Floyd`un zaten ölü sanılan ancak yaşayan efsane kurucusu Syd Barrett, bu kez gerçekten öldü. Yaşadığını bile bilmeyen bir çok Floyd hayranı bu ikinci ölüm haberiyle çok sarsıldılar mı bilmem ama ölümünden bir kaç ay önce iki ayrı grup olarak turneye çıkan Floyd kamplarından Gilmour, kendisini ziyaret ederek belki de onu yeniden sahnelere çekmecekti. Bu imkanının artık kalmamış olması herkesi üzmüş olmalı. Kişisel olarak beni, ölümünden sonra satılan 30 yıl yaşadığı anılarıyla dolu evi ve o evinden çıkan bir kaç parça garip eşyası üzdü. Tabi hepsi bugün küçük birer servet olarak satıldı. Belki de bu olay “The Dark Side Of The Moon” da Waters`in bizlere anlattığı Yaşam-Zaman- Para- Ev- Sağlık ilişkisini bir kez daha bu kez kendi üyelerinin üzerinde gösterdi. Hepinize sağlıklı ve müzik özellikle de tabi Pink Floyd dolu mutlu bir yıl diliyorum. Parmakla dilek dileme huyunuz var mı bilmem ama en azından içinizden David Gilmour`un ve diğer tüm kaliteli grupların, eski toprakların yeni senede bir turneye daha çıkıp Türkiye`ye uğramasını dilemekte fayda var diyorum. 6 ay arayala kaybettiğimiz dünyaca ünlü iki müzik adamımıza da allahtan rahmet diliyoruz.

 • PULSE Gözleri Satıldı

21 Aralık 2006 — Crisis adlı evsizlere yardım örgütünde başkan yardımcılığı yapan David Gilmour, kış aylarında evsizlerin artan ihtiyaçlarına katkı olması amacıyla geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen PULSE DVDsinin basın tanıtımında kullanılan birer metre çapındaki grup elemanlarınca (Waters hariç) imzalı gözlerin satışından 16.500 bin pound (46.256 YTL) elde edilerek örgüte aktarıldı.

 • Grobschnitt Videoları YouTube de

19 Aralık 2006 — 70li yılların en başarılı Progresif rock gruplarından Grobschnitt`in konserler albümü Solar Müzik Live albümünün birinci bölümünden 9:56`lik birinci ve 4:34’lik iki bölümden oluşan görüntüleri daha Youtube sitesine gönderildi. Daha önce yayınlanmamış görüntüleri izlerken ne kadar iyi bir albüm ve canlı performans olduğunu göreceksiniz. Ayrıca albüm canlı kayıt görüntüleri de bulunuyor. Birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm. Ufuk Basmacı`ya teşekkürler.

 • Efsane Türk Prodüktörü Ahmet Ertegün Vefat Etti

Bu Resim 19 Eylül 1998 gecesi Rolling Stones İstanbul konser sonrası verilen partide benim tarafımdan çekildi. (Okeania) Resimdekiler Mick Jagger, Ahmet Ertegün, Ron Wood ve Jerry Hall. 14 Aralık 2006 — ABD`nin ünlü müzik şirketi Atlantic Records’un sahibi ve geçen yıl yitirdiğimiz bir diğer müzik elçimiz Arif Mardin`in ardından Amerikadaki ikinci büyük Türk müzik adamı Ahmet Ertegün de, New York`ta tedavi gördüğü hastanede son nefesini verdi. Ertegün’ün sözcüsü, bir süredir komada olan 83 yaşındaki müzik adamının dün gece hayatını kaybettiğini açıkladı. 29 Ekim pazar günü New Yorktaki Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek başını çarpan Ertegün, hastanede bitkisel hayata girmişti. New York’taki Presbyterian Hastanesi Weill Cornell Tıp Merkezi doktorlarından Howard A. Riina, son nefesini verirken tüm ailesinin Ertegün’ün başucunda olduğunu belirtti. Atlantic Records sözcüsü Bob Kaus da, cenazenin Türkiye’de defnedileceğini, yılbaşından sonra da New York’ta bir anma töreni düzenleneceğini açıkladı. Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) müzik dünyasının efsanevi isimlerinden olan Ertegün’ün ölümünü acil koduyla dünyaya duyurdu Hürriyet Gazetesinden alınmıştır. Müzik kariyerinde Blues ve R&B dalında Joe Turner, Ruth Brown, Stevie Wonder, The Clovers, The Drifters, Aretha Franklin Otis Redding ve Ray Charles, Rock müzikte Yes, Led Zeppelin ,Crosby, Stills, Nash and Young, Neil Young, Dire Straits, The Rolling Stones, Eric Clapton, Bette Midler, Iron Butterfly, Tori Amos, Stone Temple Pilots, Caz müzikte Ella Fitzgerald, Miles Davis, Herbie Mann gibi bir çok sanatçının müzik dünyasına yaptıkları katkılarda önemli paya sahipti.

 • Eloy Sayfası Bitti

7 Aralık 2006 — Bir süredir benden istenen Almanların Prog Rock dünyasındaki hak ettiği yeri edinememiş grubu Eloy hakkındaki sayfayı tamamlamış bulunuyorum. Bir kısmı çeviri bir kısmı da kendi görüşlerimle oluşturduğum bilgileri içermektedir. İyi bir Progresif rock severin kesinlikle dinlemesi gereken gruplardan biri olan Eloyun sayfasına buradan gidebilirsiniz. Yakında Tangerine Dream sayfası da hazır olacak. Ender bulunan bir pink Floyd videosu youtube de 6 Aralık 2006 — 1971-1972 yılları arasında katıldıkları bir televizyon programındaki çekimler Youtube sitesinde yayınlandı. İçindeki bölümler Atom Heart Mother ve Obscured By Clouds albümlerinden izler taşıyor.

 • Renaissace Sayfası ve Videoları

En sevdiğim senfonik rock gruplarından olan Renaissance`ın uzun yıllardır aradığım videolarına You Tube de rastlayınca grubun tarihçesi ve bu videolardan oluşturduğum sayfalarını hazırladım. Sol tarafta bulunan Gruplar linkinden de gidilebilen sayfalara buradan ulaşabilirsiniz. Grupla ilgili bilgileri zamanla daha da artırmaya çalışacağım ancak bilmeyenler için özellikle ilk dönem albümlerini şiddetle tavsiye ediyorum. Bunlar; Renaissance (1969), Illusion (1971) Prologue (1972) Ashes are Burning (1973), Turn of the Cards (1974), Scheherazade and Other Stories (1975),A Song For All Seasons (1978)

 • Genesis Biletleri Kapışılıyor

25 Kasım 2006 — 15 yıl sonra yeniden bir araya gelen 3 kişilik Genesis`in, 20 gün sürecek konser turnesinin biletlerinin satışa çıkmasıyla biletlerinin dakikalar içinde tükenmesi başlamış oldu. İngiltere ve Almanyada piyasaya çıkan konser biletleri yaklaşık 40 dakika içerisinde tükenerek 400.000 adet bilet satıldı. Turne 11 Haziranda Filandiya da başlayıp 14 Temmuz da Roma`da bedava verecekleri konserle sona erecek.

 • Waters Evlerini Sattı

24 Kasım 2006 — Roger Waters, New York 5.Caddede tuğlalardan fazlasını sattı. 63 yaşındaki sanatçının 49 ve 51. katlar arasındaki 3 birleşik dairesini 14 milyon dolara sattığı haberi geldi. Satışa 23. katdaki konukları ve çalışanları için ayırdığı küçük stüdyosu da dahil. Geçtiğimiz sene 13 milyona satın aldığı dairelerden hariç 1.4 milyon dolara aldığı bir başka dairesi daha bulunuyor.

 • Efsane Carl Palmer İstanbuldaydı

4 Kasım2006 — Cumartesi gecesi Enka Oditoryum da yaklaşık 250-300 kişiye konser veren Carl Palmer, efsane grubu Emerson Lake & Palmer`dan seslendirdiği parçalarla yıllarca grubu dinleme fırsatı bulamamış İstanbul az sayıdaki İstanbul izleyicisini verdiği çok sert klasik rock eserleriyle büyüledi.

 • Yayınlanmamış Pink Floyd Konseri İnternette

Pink Floyd, ilk albümün hemen sonrasında 17 Eylül 1969 tarihinde Amsterdam da, radyo 2 de yayınlanmak üzere bir konser verdi. Konser “The Man” ve “The Journey” adında iki LPlik, Roger Waters`in belki de ilk kez gruba önder olarak ortaya koyduğu bir albüm projesiydi. Normal bir insanın günlük yaşamındaki rutin kısır döngüyü konu alan hikayesiyle Floyd`un konsept albüm geleneğinin ilk örneği olabilecek bir albüm olarak düşünülse de daha sonra bu projeden vazgeçildi ve resmi olarak hiçbir zaman yayınlanmadı. Ancak yayınlandıktan sonra korsan olarak çoğaltılan ve elden ele The Massed Gadgets Of Auximines, The Last Gadgets Of Oxyminus, “The Man & The Journey” veya “Complete Concertgebouw” gibi adlar altında dağıtılan bu kayıtlar, daha sonraki bir kaç albümde bir bölüm veya bir parça olarak yer aldı. Geçtiğimiz aylarda bu programı yeniden yayınlamayı düşünen Hollanda Yayın kurumu, konserin tüm kayıtlarını Real Audio formatında internete koydu. Bu linkten dinleyebilirsiniz. Radyoda konser veren diğer ünlü grup ve sanatçıların konser kayıtlarına da bu linkten ulaşabilirsiniz. O yıllarda korsan olarak basılan konserin kapaklarından biri Konserin Adlandırılan Parçaları 1. Daybreak 6:42 (Daha sonra Granchester Meadows adıyla Ummagumma da yer aldı. 2. Work/Afternoon 5:08 (Daha sonradan Binding My Time adı altında çok az verilen konserde ve Relics topalma albümünde yer aldı. Grubun Ummagumma albümünün kapağındaki nefesli enstrumanlarla seslendirdiği jam session şeklindeki yegane parçadır) 3. Doing It 1:20 (Davul Solo) 4. Sleep (intro) 1:22 5. Sleep 2:14 (Wright klavye, Gilmour gitar solo) 6. Nightmare 6:47 (Daha sonra More film müziği albümünde Cymbaline adı altında yayınlandı.) 7. Daybreak/Part Two 2:08 (Saat efektleri gece geçer gün tamamlanır. The Man kısmı biter) 8. The Beginning 3:04 (The Journey bölümünün başlangıcı, daha sonra Green Is The Colour adıyla More albümünde yer aldı) 9. Beset By The Creatures Of The Deep 6:13 (Careful With That Axe, Eugene) 10. The Narrow Way/Part Three 4:58 11. The Pink Jungle 4:37 (Pow R Toc H`in yeni versiyonu) 12. The Labyrinths Of Auximenes 2:53 ( Instrumental) 13. Behold The Temple Of Light 3:36 (Instrumental) 14. The End Of The Beginning 6:22 The Saucerful Of Secrets`in 4. bölümü)

 • Jon Anderson`dan Box Set

22 Kasım 2006 — Yes grubunun iki yıl önce ülkemize de gelen unutulmaz solisti Jon Anderson,”The Lost Tapes” adı altında 20 CDlik bir box set yayınlıyor. Çeşitli konser, ropörtaj, yayınlanmamış kayıtlardan oluşacak set ile ilgili bilgileri “www.jonboxset.com” linkinden edinebilirsiniz.

 • Oceansize ve White lion Geliyor

Progresif rock`ın yeni gruplarından Oceansize daha önce Frackman`ın öncülüğünde David Gilmour toplantısı yaptığımız Bronx da 10 Kasım günü bir konser verecek. Her ne kadar prog grubu olarak bilinmelerine rağmen aslında tarzları akustik balad ile heavy metal arasındadır. Ön grup olarak Trajedi ve kayıtlarını yaptığım Pickpocket (davulcusuna dikkat) yer alıyor. Kapı açılış saati 22:00. Biletix En beğendiğim parçaları Catalyst`i dinlemek için play`e basın. Bir başka rock konseri duyurumuz ise 80li yılların When The Children Cry isimli parçalarıyla çok sükse yapan Hair gruplarından White Lion. Bir tek o parça için dinlemeye gidilir mi bilmem ama yine de gece bir yerlere gidelim diyenlere tavsie edilebilir. 1 Aralık Cuma 21:00 Yeni Melek Gösteri Merkezi Bilet fiyatları Balkon VIP: 50 YTL Salon Ayakta: 35 YTL II.Balkon (Kısıtlı Görüş): 25 YTL Biletix

 • Okeania.Net ToplantimIz

30 Eylül Cumartesi günü Kadıköy Çinili Cafe de katılımı düşük ama zevki yüksek bir toplantı daha gerçekleştirdik. Öncelikle katılan arkadaşlara buradan teşekürlerimi ve sevgilerimi yolluyorum. Toplantıda öncelikle Fırat arkadaşımızın David Gilmour ile olan tanışması yaklaşık üç kez tekrar edilerek resimli ve videolu olarak dinlendi :). Ardından Roger Waters`in İrlanda konseri notebook dan izlendi. Aşağıda resimlerimizi görebilirsiniz. Bir dahakine sizi de bekleriz…

 • King Crimson`un Eski Bascısı Öldü

Island ve Earthbounds albümleri dönemi 1971-72 arası King Crimson`da bas gitarist olarak yer alan, daha sonra Bad Company`nin kurulucu üyesi olan Raymond ‘Boz’ Burrell 21 Eylül de İspanyadaki evinde kalp krizinden öldü. “Boz, çok iyi bir müzisyen ve insandı diyen Bad Company`nin üyesi bulunduğu Atlantik Plak`ın sahibi Ahmet Ertegün; onunla uzun süreli ilişkimiz 1970li yıllardaki King Crimson üyeliğine kadar gider. Daha sonra Bad Company`i kuruşu ve firmanın en önemli ve başarılı gruplarından biri olmasıyla arttı. Jazz ve blues a yönelmesiyle Boz`un sağlam müzisyenliği grubun soundunu oluşturdu. Onu maalesef çok özleyeceğiz fakat onun rock`n`roll tarihne yaptığı katkıları asla unutmayacaklardır” dedi.

 • Raymond Boz Burrell 1946 – 2006

1946 da İngilterede doğan Boz Burrell müzik kariyerine çeşitli caz, soul ve rock gruplarında vokalistlik yaparak başladı. 1970 yılında, King Crimson`ın ikinci line-up`ına katılan sanatçı grubun lideri ve gitaristi Robert Fripp`in öğretmenliği ile yeni basçısı ve solisti oldu. Gruptan 1972 yılında ayrılan sanatçı, bir süre efsanevi İngiliz blues sanatçısı Alexis Korner ile çalıştıktan sonra vokalist Paul Rodgers (eski-Free) ve gitarist Mick Ralphs (eski-Mott the Hoople) ile birlikte yeni bir grup için bir araya geldiler. Daha sonra davulcu Simon Kirke (eski-Free)`nin de katılmasıyla Bad Company grubu doğmuş oldu. Led Zeppelin’in kendi plak firması Swan Song ile anlaşma yapan ilk grup oldular. Bad Company’nin kendi adını verdiği ilk albüm listelerin ilk sıralarına tırmandı ve yaklaşık on yıl boyunca çok büyük başarılar elde etti. Bir dizi multi-platinum albüm kazandı. Hitlerinin arasında “Can’t Get Enough, ” “Movin’ On, ” “Feel Like Makin’ Love, ” “Rock ‘N’ Roll Fantasy, ” yer almaktadır. Grup 1982 de dağıldı. 80lerin sonunda Burrell, yeniden bir araya gelen grup üyelerine katıldı. 90larda ise Burrell, gitarist Alvin Lee ile çalıştı. İskoç blues vokalisti Tam White ile ikili çalışmalar yaptıktan sonra 1998 de yeniden orjinal Bad Company üyeleriyle bir araya gelerek yeni bir kaç parça kaydedip son 20 yıldaki son turnesine çıktı.

 • PULSE DVD Hala 1 Numarada

Pink Floyd`un son albümü The Division Bell`den tam oniki yıl sonra bir başka Pink Floyd hiti farklı bir formatta 1 numaradaki yerini koruyor. Temmuz ayının ortalarında yayınlandığı tarihten bu yana iki disklik PULSE DVDsi Amerikanın en çok satan müzik DVDsi olma ünvanını taşıyor. Billboard’ dergisinin 30 Eylül tarihli sayısında PULSE halen 1 numarada. Pozisyonunu iki aydır koruyan yapıt sadece 16 Eylülde yerini bir haftalığına Dream Theater’s Score 20th Anniversary World Tour Live DVDsine kaptırıp yeniden ele geçirdi. Haftada yüzbinlerce satan film DVDleri ile kıyaslandığında, müzik DVDleri binlerle ifade edilen miktarlarda satış yapıyor. Ancak PULSE şu ana kadar 250 bin adet satmış durumda ve multiplatin ödülünü aldı. Konserin VHS versiyonu ise 279.000 bin adet satmıştı. DVDde The Dark Side of the Moon`un baştan sonra performansının olmasının buda etkisi olduğu düşünülüyor. Bugüne kadar PULSE`ı geçmiş olan sadece iki yapıt bulunuyor. Led Zeppelin (2003) ve geçen yıl piyasaya çıkan The Eagles Farewell 1 Tour – Live From Melbourne. 1973`den itibaren yaklaşık 30 yılını years on Billboard listelerinde yer alan albüm şu anda Top Pop Katalog listesinde 2 numarada bulunuyor. Billboard yazarı Geoff Mayfield “Bu yemekten doyulmayacak bir aperatife benziyor. Pulse DVDsi de içeriği dolayısıyla benzer bir grafik izler” düşüncesinde. Geçtiğimiz günlerde Roger Waters ile Madison Squire Garden da sahne alan davulcu Nick Mason şöyle diyor; “Geçtiğimiz yıl albümü yeniden çalarak ve dinleyerek fark ettim ki, sözler yaşlanan insanlara çok hitap ediyor. Her ne kadar albümü yaptığımızda 20li yaşlarımızda olsak da, sözler 50 yaşında olanlar tarafından bile yazılabilirdi.”

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

17 Ağustos 2006 tarihinde 2003 -2010 Yazıları, PFTN içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: