Ca Ira DVD yorumu Ve Türkiye Baskısı

Ca Ira DVD Yorumu ve Türkiye Baskısı (Yeni)

Ça Ira`ın Amerikan DVDli versiyonu nihayet elime geçti. Albümü Türkiyeden DVD olarak alabilme umutlarım sonuç vermeyince ben de Amazon dan sipariş etmek zorunda kaldım. Sanki yıllardır Opera dinlermişim gibi albümü yorumlamaya kalkmayacağım. Benim için dinlemesi çok da kolay olmayan bir albüm oldu. Bunda orkestradan çok korolara ağırlık verilmesi bir etken sanıyorum. Fakat tabi gelir gelmez DVDsine sarıldım ve albümün on yıl süren kayıtlarının öyküsü hakkında Live In Pompeii`nin de yönetmeni olan Adrian Maben`in hazırladığı belgeseli seyrettim. DVDden bazı kareler.
Fransız devrimi hakkındaki albümün hazırlanışı bilindiği gibi 10 yıl kadar bir süre aldı. Yani albümün yapımı, konusu olan devrimden daha uzun sürdü. Fransız kompozitör ve söz yazarı Etienne ve karısı ressam Nadine Roda-Gil adlı arkadaşlarının konusunu yazdıkları üç sahneli operayı müziklendirmek için 1988 de kendilerine gelmesiyle başlayan albümün hazırlıkları sırasında albümün demo kayıtlarını dinleyen eski Fransız başkanı Mitterand yapımı beğendikten sonra bunun geçtiğimiz Temmuz ayında kutlanan yıldönümlerinde Paris Operasında seslendirilmesini önermiş. Bugün albümün yapımında büyük emek harcayan Philip Constantine adlı arkadaşı dahil olmak üzere, dördü de albümün tamamlandığını göremeden öldüler.

Türkiyede de satışa sunulan Roger Waters “Ca Ira” albümünü almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken birşey var. Sony albümü Audio CD ve Enhanced CDROM şeklinde piyasaya sürmüş bulunuyor. Yani eğer DVDli versiyonunu arıyorsanız piyasada bulamayabilirsiniz. İçinde albümün ilk zamanlardaki kayıtlarından itibaren geçirdiği aşamaları Waters`in ağzından anlatan videoların bulunduğu DVD diskli versiyonu SACD (Super Audio CD) olarak yayınlandığı için (muhtemelen Sony Türkiye`de yeterince SACD player olmadığını düşünmüş olacak ki) albüm bize sadece müzik CDsi olarak ithal edildi. Oysa ki Hybrid SACD olarak piyasaya çıkan DVDli versiyon normal CD playerler de de çalınabiliyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

22 Ağustos 2005 tarihinde Roger Waters Video içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: