Live In Pompeii DVD

Pink Floyd tarihindeki bir başka önemli olay da bu filmdir. 1972 yılında İtalyadaki meşhur yanardağ patlamasında yok olan şehir Pompeii’nin tarihi Roma anfitiyatrosunda yönetmen Adrian Maben tarafından çekilen seyircisiz konser videosudur. Çok fazla stüdyo çalış­ması da yapılmasına karşın, Adrian Ma­ben’in yönettigi film o dönemde canlı yapılan gösterilerin ruhunu çok iyi ya­kalamıştır.Pink Floyd - Live At Pompeii

 

Çekim ve kayıtları Ekim 1971 tarihinde dört günde grubun stüdyo kalitesindeki 24 kanallı teypleri kullanılarak yapıldı. İlave görüntüler Aralık ayında Paris de eklenerek 1972 yılında piyasaya sürüldü. 1974 yılında tekrar yayınlanan görüntülerde ilave olarak grubun The Dark Side of the Moon albümü için stüdyo kayıtlarından görüntüler ve Abbey Road stüdyolarındaki söyleşileri eklendi. Bunların arasında David Gilmour’un, gitarından pek de temiz olmayan sesler çıkardığı için Roger Waters’tan azar işittikten sonra söyledigi unutulmaz; “Tanrım; bi­rileri görüşlerini söyleyip durmasaydı Rock’ın’Roll’un hali ne olurdu?” sözleri ve Nick Mason’ın elmalı turtayı neden kabuksuz sevdiği ile ilgili söylediği önemsiz sözler de vardır.

1972 yılındaki filmin videolarından söyleşiler ve Abbey Ro­ad’da çekilen görüntüler çıkarılmıştır. Filmin lazer diski de yayınlanmıştı. En son 2003 tarihinde “Director’s Cut” adı altında DVD olarak piyasaya sürüldü. Bu DVDde çıkarılan görüntülerle birlikte daha önce yayınlanmamış ek çekimler de yer aldı.

Çoğunlukla çekimin yapıldığı Pompeii Tiyatrosu

Pink Floyd o tarihden önce de 1970 yılı Nisan ayında KQED TVsi için standart bir konser ortamından farklı bir saatlik çekim yapmıştı. Videonun arkasındaki düşüncede Adrian Maben, Pink Floyd’u sanatsal bir şekilde müzikle görüntü halinde sunabilmekti. Bu amaçla grup ve menejer Steve O’Rourke ile bağlantı kurdu. İlk düşünce olan grubu sanat resimleriyle sunma fikri kabul edilmeyince Maben yazın tatile gittiği Napoli’deki bu tiyatroda pasaportunu kaybetti. Aramak için tiyatroya geri dönerek orada bütün bir günü geçirdi. Boş yıkılmış alanlarda dolanırken sakinlik ve çevredeki doğal seslerin grubun müziğine iyi bir arka plan oluşturabileceğini düşündü.

Bu yüzden grubu seyircisiz kaydetmenin de dönemin Woodstock gibi konserlerine karşı iyi bir alternatif olabilecekti. Napoli Üniversitesindeki kontakları sayesinde yerel idareden Ekim ayındaki çekimler için altı gün bölgede çekim yapma izni aldılar.

Pompeii

“Echoes”,”A Saucerful of Secrets” ve “One of These Days” 4 ve 7 Ekim 1971 de kaydedilmiştir. O’Rourke, Maben’e gerekli çekimleri yapabilmesi için demo kayıtları veriyor ancak film çekiminden önceki gece bunlar tamamlanabiliyor. Çalınan parçaları genel olarak grup seçmiştir ancak Maben Meddle’dan şarkıların konması ve buna “Careful with That Axe, Eugene” ile “A Saucerful of Secrets”in ilave edilmesinin filme uygun olacağını düşünmüş.

Grup canlı çalmak için ısrarcı olduğu için düzenli taşıdıkları konser kayıt cihazlarını beraberlerinde getirmişler. Roadileri, Peter Watts, 24 kanal teyplerinin kullanılmasının kayıtları stüdyo kalitesine yükselteceği önerisinde bulunuyor. Buna ilaveten tiyatronun doğal yankısının kayıt için uygun bir akustik yaratacağı düşünülmüş. Cihazlar tırla Londra’dan getirtiliyor. Bunun için üç gün geçmesi gerekiyor. Vardığında ise onları elektriğe her bağlayışlarında atan sigortadan onları çalıştıracak yeterli elektrik gücünün olmadığı fark ediliyor. Bu işlerin bir kaç gün gecikmesine neden oluyor ancak en yakın salondan uzatılan kablo ile sorun çözümleniyor.

Careful With That Axe, Eugene başıındaki görüntü

Canlı kayıtlar sırasında, grup parçaları bölümler halinde kaydediyor. Bunlar daha sonra grup tarafından kulaklıkla dinlendikten sonra seçilen bölümler birleştiriliyor. Maben tiyatronun tüm girişlerini kapatmasına rağmen az sayıda çocuk içeri sızıyor. Onların sessiz olmaları halinde uzaktan izlemelerine müsade ediliyor.

İlave çekimler Paris’deki Europasonor Stüdyolarında 13-20 Aralık tarihlerinde yapılıyor. Rick Wright’ın burada sakalsız oluşundan fark edilebilir. Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesinden yapılan çekimlere Paris görüntüleri ilave ediliyor. Maben daha sonra  Pompeii performanslarına ilave projeksiyonlar yerleştirdiğinde grup bunlardan hiç memnun kalmıyor ancak zaman ve para yetersizliğinden başka alternatif şansları kalmıyor ve piyasaya bu şekilde çıkıyor.

Paris çekimleri sırasında, grup Meddle’da yer alan uluyan köpekli Seamus blues şarkısının filmini de ilave etmek istiyor. Bunun üzerine Maben tanıdıkları sirk direktörü sayesinde Nobs isimli köpeğe ulaşıp stüdyoda “Mademoiselle Nobs” adıyla bilinen çekimini yaptılar.

Maben son düzenlemeleri parasal sorunlar nedeniyle evinde gerçekleştirdi. Bunu ev ve iş yaşamını ayırmak gerektiği düşüncesine rağmen o sırada başka bir seçeneği olmadığı için yapmaktan üzüntü duyduğunu söylüyor.

Piyasaya çıkan ilk sürüm bir saat sürüyordu ve sadece konser görüntülerini içeriyordu. Londra’da Rainbow tiyatrosunda 25 Kasım 1972 tarihinde yapılacak gala ile prömier’i yapılacaktı ancak son dakikada tiyatro sahibi Rank Strand tarafından iptal edildi.

Daha sonra yaptığı açıklamada filmin İngiliz Sansür kurulu sertifikası almadığı ve tiyatronun bir film gösterim yeri değil müzik salonu olduğu bu sebeple de diğer sinemalarla rekabet halinde görünebileceği endişesinden kaynaklandığını söyledi.

Maben filmin kısa oluşundan yakınıyordu. 1973 başlarında Waters ile balık tutarken ona filme onların stüdyo kayıtlarının

Adrian Maben

Adrian Maben

görüntülerini ekleme önerisi getirdi. Bunun üzerine Maben az sayıda ekibiyle 35 mm kameralar kullanarak Abbey Road stüdyolarına davet edildi. Bu sayede The Dark Side of the Moon albümünün kayıtları, kafeteryadaki yemek sohbetleri ve Maben ile söyleşiler eklendi. Maben grubun spontane esprilerindeki duygudan memnun kaldı. Böylelikle 21 Ağustos 1974 yılında 80 dakikaya çıkmış yeni haliyle tanıtıldı.

Mason’a göre film finansal açıdan başarısızdı ancak Maben bu fikre katılmıyor. Bunun yerine filmin The Dark Side of the Moon’un yayınlanması yüzünden gölgede kaldığını belirtiyor. 

2003 yılı “Director’s Cut” versiyonu konser götüntülerine ilave edilen bilgisayar ve Apollo uzay programı ilave görüntüleriyle 92 dakikaya çıktı. DVD’de stüdyoda yapılan siyah beyaz çekimler ve Maben ile yapılan söyleşi de eklendi.

Film kritikleri önceleri filmi küçümseyip beğenmezlerken 1984 yılından sonra yapılan yorumların çoğunda filmin tüm diğer konser videolarının çok ötesinde olduğunu belirten yazılar çıktı. Director’s Cut DVDsini yorumlayan Richie Unterberger bunun “birinci sınıf bir sinematografi” olduğunu söyledi ve “inkar edilemeyecek derecede etkileyici” bulduğunu yazdı. Bir başka BBC yorumcusu Peter Marsh yeni bilgisayar görüntüleri konusunda karışık fikirlere sahip olsa da filmi “en favori konser videosu” olarak kategorilendirdi.
Filmle ilgili ilginç bir anekdot ise grubun diğer elemanlarının “One of These Days” çekimleri kaybolduğu ve zaman kalmadığı için sadece Mason’un görüntüleri kullanıldı.
1972 yılı orjinal hali

Parçalar:

1. “Intro Song”

2. “Echoes, Part 1”

3. “Careful with That Axe, Eugene”

4. “A Saucerful of Secrets”

5. “One of These Days”

6. “Set the Controls for the Heart of the Sun”

7. “Mademoiselle Nobs”

8. “Echoes, Part 2”

2003 Yeniden yayınlanan DVD hali

1. “Echoes, Part 1″/”On the Run” (stüdyo görüntüleri)

2. “Careful with That Axe, Eugene”

3. “A Saucerful of Secrets”

4. “Us and Them” (stüdyo görüntüleri)

5. “One of These Days”

6. “Mademoiselle Nobs”

7. “Brain Damage” (stüdyo görüntüleri)

8. “Set the Controls for the Heart of the Sun”

9. “Echoes, Part 2”

 

Serdar Ağal’ın Pompeii yazısı için tıklayın

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

22 Ağustos 2003 tarihinde Videolar içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: