2000 – Is There Anybody Out There?

Albüm 1980-81 yıllarında Pink Floyd’un The Wall turnesi esnasında kaydedilmiş performanslarının yıllar sonra hayranlarına hediyesi gibidir. Bir rock opera, konsept albüm, sanat görsterisi veya eğlence….Konser bunların hepsini muhteşem bir gösteri içerisinde sunar.
Prodüktör ve mühendisliğini James Guthrie’nin yaptığı albüm mükemmel bir ses sistemiyle grubun orjinal stüdyo albüm kayıtlarına sıkıca bağlı kaldığı parçalardan oluşmaktadır. Ağustos 1980 ve 81 yılında Londra Earls Court konserlerindeki performanslarından seçilmiş parçalar yer alır.

The Wall konser albümü

Albüm kapağında yer alan yüz maskeleri grup üyelerine ait siyah fon üzerinde yer almasıyla oluşturuldu. “In The Flesh” parçasında grup üyesi olmayan başka müzisyenlerce kullanıldı. Albümde yer alan “Goodbye Blue Sky” ve “Run Like Hell”in 17 Haziran 1981 konserleri dörtlünün 2005 yılındaki Live 8 konserlerine kadar birlikte çaldıkları son performans oldu.

Albüm Şubat 2012 de The Wall Immersion boxset’in bir parçası olarak remaster edilmiş haliyle yeniden yayınlandı. Albüme yer darlığından sığdırılamayan “What Shall We Do Now,” ve “The Last Few Bricks” bu albümde yer almaktadır. “What Shall We Do Now?” ın albümde yer alması planlanıyordu ancak son dakikada çıkartıldı. (Buna rağmen iç kapakta sözleri yayınlanmıştır ancak daha sonraki CD baskılarında çıkartıldı.) “The Last Few Bricks”, “Another Brick in the Wall (Part III)” ve “Goodbye Cruel World”, arasında bir geçiş parçasıydı ve “The Happiest Days of Our Lives”, “Don’t Leave Me Now”, “Young Lust” (transpoze edilmiş haliyle), “Empty Spaces”/”What Shall We Do Now?” dan temalar içermekteydi. Tuğlaları yerleştiren taşıyıcıların tüm duvarı oluşturup, ilk bölümü bitiren “Goodbye Cruel World” parçasında tek tuğlalık bölümün hazırlanması için gereken esktra zaman nedeniyle bestelendi. Bu bölümün konser albümünden önce bir adı yoktu. Hayranlar konserin bootleg albümlerinde bu bölüme “Almost Gone” adını vermişlerdi, fakat albümün miks aşamasında James Guthrie’nin önerisiyle bu adı aldı. Ayrıca iki konuşma bölümü daha içerir: “MC:Atmos” (Sunucu anlamına gelen “Master of Ceremonies”‘in kısaltması), “In the Flesh?” ve “In the Flesh”in sunuşlarında yer aldı. Sunucunun adı Earls Court ve Nassau Coliseum konserlerinde Gary Yudman idi.

Parçalar stüdyo albümlerinden biraz daha uzun girişli ve uzun sololu olmaları dolayısıyla değişiktir. Plak kısıtlaması nedeniyle, grup pek çok şarkıyı kimi yerde bütün bölümleri atarak ciddi ölçülerde editleyerek kısaltmıştır ancak konserlerde bu bölümler kesilmeden seslendirilmişti.

“The Show Must Go On”‘un ekstra kıtası silindi (ancak son CD basımlarına kadar sözleri hep kaldı.)

“Outside the Wall” daha uzun ve mandolin, akordiyon, klarinet, akustik gitar, tamburin, daha doğal vokaller ile yeniden aranje edilmiş Joe Chemay, Jim Farber, Jim Haas, ve John Joyce tarafından seslendirilmişti. John Joyce orjinal konserlerde yer alıp Roger Waters’ın 2010lu yıllardaki konserlerine Snowy White ile birlikte katılan tek müzisyendir. (1982 yılındaki film için uzatılmış orkestralı halinden sonra bu versiyonu dileyiciler için üçüncü farklı şekli olacaktı.)

Is There Anybody Out There?  Temmuz 2005 de Amerika ve Kanada da yeniden yayınlandı. Mastering bilgileri James Guthrie, Joel Plante ve Kim Richards olarak değiştirildi. Albüm Bilboard 200 listesinde 19 numaraya ve Billboard Top İnternet Albüm listesinde 1 numaraya yükseldi. Mayıs 2000 de Plak ödülü kazanmasına rağmen (çiftli olduğundan yarım milyon satışa ulaştı) Plak olarak yayınlanmayan iki Pink Floyd albümünden biridir. (diğeri A Foot in the Door – The Best of Pink Floyd)

Parça listesi;
Disc: 1 1. MC:Atomos
2. In The Flesh?
3. The Thin Ice
4. Another Brick In The Wall – Part 1
5. The Happiest Days Of Our Lives
6. Another Brick In The Wall – Part 2
7. Mother
8. Goodbye Blue Sky
9. Empty Spaces
10. What Shall We Do Now?
11. Young Lust
12. One Of My Turns
13. Don’t Leave Me Now
14. Another Brick In The Wall – Part 3
15. The Last Few Bricks
16. Goodbye Cruel World

Disc: 2
1. Hey You
2. Is There Anybody Out There?
3. Nobody Home
4. Vera
5. Bring The Boys Back Home
6. Comfortably Numb
7. The Show Must Go On
8. MC:Atomos
9. In The Flesh
10. Run Like Hell
11. Waiting For The Worms
12. Stop
13. The Trial
14. Outside The Wall

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

8 Kasım 2002 tarihinde Albümleri, Konser Albümleri, Roger Waters Dönemi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: